Očkování není v rozporu s buddhismem, rozhodl soud

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl podnět právníka, který tvrdil, že očkování proti koronaviru je v rozporu s jeho buddhistickou vírou. Navrhoval zrušit část podzimního opatření ministerstva zdravotnictví, které podmiňovalo přístup ke službám a vstup na některé hromadné akce právě očkováním, testem nebo proděláním nemoci v posledním půlroce.

Podle právníka by mělo opatření obsahovat takzvanou výhradu svědomí, uplatnitelnou v situaci, kdy očkování koliduje s vírou či vnitřním přesvědčením člověka. Zamítavé rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

NSS předně zdůraznil, že očkování proti koronaviru není povinné jako například některá očkování v dětském věku, u kterých Ústavní soud v minulosti připustil uplatnění výhrady svědomí založené na náboženských i sekulárních důvodech. Musí to však být důvody závažné, konkrétní, dostatečně určité, prokázané - a takové NSS v návrhu právníka-buddhisty neshledal.

"Navrhovatel svoji výhradu svědomí koncipoval velice široce, tak, že by ji ve stejném znění mohl uplatnit proti jakékoli právní povinnosti, o jejíž 'pravdivosti' (smysluplnosti) nebude sám vnitřně přesvědčen," stojí v rozhodnutí.

Právník v návrhu uvedl, že podstoupení očkování za situace, kdy nezná dopady v budoucnu, v tomto i příštích životech, je v rozporu s jeho vírou. "Žalobce je samotným Buddhou, tímto dokonalým příkladem, nabádán, aby nikomu, dokonce ani Buddhovi samotnému (!) nikdy nevěřil a vše si sám prověřil. Teprve na základě takového úsudku, na základě práce své mysli, se má rozhodnout, co udělá. To je základní ‚zákon‘ buddhismu, základní pravidlo k následování pro každého buddhistu," stálo v návrhu. Objevit však pravdu ve změti informací o koronaviru je podle návrhu prakticky nemožné, pokud ani vědecká obec není konzistentní.

NSS připomněl, že podzimní opatření dávalo alternativu k očkování v podobě pravidelných testů. "Napadené opatření navrhovateli (ani nikomu jinému) neukládá povinnost se očkování proti nemoci covid-19 podrobit ani očkováním bezvýjimečně nepodmiňuje přístup ke službám. NSS proto neshledává, že by prima facie šlo o očkování, které by bylo povinné, ať už na základě přímého příkazu v mimořádném opatření, nebo na základě celkového dopadu mimořádného opatření," konstatoval soud.

Také proti pravidelnému testování uplatnil právník námitku vycházející z buddhistického učení. Jeho náboženské přesvědčení mu prý ukládá usilovat o veřejné dobro v podobě účelného vynakládání veřejných prostředků. Ani tento argument však nepřesvědčil soud k zásahu a vyslovení nezákonnosti mimořádného opatření.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy