Stát sdělil obcím a krajům, jak si mají zajistit energie

Stát rozeslal krajům a obcím manuál, jak postupovat při zajišťování energií. Úřady v něm upozorňuje, že v případě nutnosti mají právo na dodávky od takzvaného dodavatele poslední instance (DPI). Primárně však obce a kraje podle manuálu mají dodávky poptávat přes otevřené zakázky. Informovalo o tom dnes ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). 

Stovky obcí v ČR stále nemají zajištěného dodavatele energií pro příští rok.

"Velmi dynamický a nepřehledný vývoj na trhu s energiemi vedl u některých krajů, obcí, škol či třeba nemocnic k tomu, že se jim nedaří poptat dodavatele energií na příští rok,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

V této souvislosti proto upozornil na takzvanou kontraktační povinnost, kterou nedávno schválila vláda. Podle ní totiž musí dodavatelé poslední instance energií zajistit dodávky subjektům, pro něž platí vládou zastropované ceny energií. "Obce a kraje a jejich podřízené organizace, malé a střední podniky a další tak mají jistotu, že příští rok dodavatele energií mít budou," dodal Síkela.

S využitím kontraktační povinnosti by měl podle MPO pomoci obcím a krajům manuál, který resort připravil společně s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřady v něm kraje a obce upozorňují také na nutnost postupu podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Zadavatelé by měli primárně postupovat prostřednictvím otevřených zadávacích řízení," upozornil předseda ÚOHS Petr Mlsna. Obce a kraje tak mohou případně při nákupu energií využít i elektronické aukce či komoditní burzu. K jednacím řízením bez uveřejnění pak mohou podle ÚOHS přistoupit pouze v případech, kdy přesvědčivě doloží, že předchozí řádné pokusy o nákup energií bez jejich zavinění selhaly a že v krizové situace nejsou vlastní vinou.

Manuál kromě postupu při hledání dodavatele obcím a krajům poskytuje také způsob pro výpočet předpokládané hodnoty zakázky.

Návod pro obce na zajišťování dodávek energií rozeslal i Svaz obcí ČR. Podle svazu by měly být soutěže na dodavatele uzavřené zhruba do poloviny prosince.

Obce či kraje a jejich instituce a firmy bez obchodní povahy patří mezi subjekty, pro něž platí vládou stanovený cenový strop pro elektřinu 5000 korun za megawatthodinu (MWh) bez daní a pro zemní plyn 2500 Kč/MWh. Částky účtované nad stanovená cenová maxima dodavatelům doplatí stát. Jde o jedno z opatření proti vysokým cenám energií, jejichž růst zesílil po únorovém vojenském vpádu Ruska na Ukrajinu.

Stát dříve počítal s tím, že energie pro veřejný sektor bude zajišťovat státní obchodník s energiemi. Ten měl na trhu nakoupit požadované množství elektřiny či plynu a následně je veřejným subjektům přeprodávat za zvýhodněné ceny. Konečné rozhodnutí ale nepadlo, namísto toho se stanovení maximálních cen rozšířilo i na subjekty z veřejného sektoru.

Související

Více souvisejících

ministerstvo průmyslu Energetika obce kraje

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy