Stav legislativní nouze ve Sněmovně. Pekarová Adamová se obrací na Fialovu vládu

Poslaneckou sněmovnou v posledních dnech rezonuje především plánovaná nižší valorizace důchodů. Vládní koalice ji chce prosadit, jedním z nástrojů má být i stav legislativní nouze. Opozice mezitím avizuje, že udělá všechno možné, aby schválení úprav zabránila. 

Fialova vláda v pondělí schválila upravené parametry červnové mimořádné valorizace důchodů.  Každý z nich by tak měl být navýšen o 400 korun a další 2,3 % procentní výměry podle výše penze. Úprava nyní míří do Poslanecké sněmovny, změny by měly být definitivně schváleny do 22. března, tedy ode dneška za měsíc.

Opozice, kterou aktuálně tvoří hnutí ANO a SPD, už dopředu avizuje obstrukce, protože se snížením růstu důchodů nesouhlasí. Koalice si chce pomoci vyhlášeným stavem legislativní nouze.

Stav legislativní nouze je možné vyhlásit za mimořádných okolností, např. v případě ohrožení základních práv a svobod občanů či bezpečnosti státu nebo při hrozbě značných hospodářských škod. Předložený vládní návrh zákona pak mohou poslanci projednat ve zkráceném jednání. Vyhlašuje ho na určitou dobu předseda, respektive předsedkyně Sněmovny.

Tou je aktuálně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která v úterý uvedla, že je povinna jej vyhlásit. "Na rozdíl od praxe zavedené hnutím ANO však požaduji po vládě podrobné zdůvodnění. Ctím a vždy budu ctít zákon," napsala na twitteru.

"O důvodnosti stavu legislativní nouze rozhoduje jako suverén celá Poslanecká sněmovna, pokud bych do toho zasahovala, přisvojila bych si neoprávněně kompetenci, která mi nenáleží," dodala šéfka dolní parlamentní komory.

Související

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová jednala v Salcburku. S kolegy řešila i hybridní hrozby

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Salcburku zúčastnila dvoudenního pracovního jednání tzv. Slavkovského formátu. Ten byl letos rozšířen ještě o zákonodárce z Chorvatska, Itálie a Slovinska. Hlavními tématy jednání byla politika rozšiřování EU o země západního Balkánu, koordinace přeshraniční meziparlamentní spolupráce a aktuální problematika hybridních hrozeb. 

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Poslanecká sněmovna legislativni nouze Vláda ČR důchody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy