U chřipky i nemoci covid-19 je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) primární příčina úmrtí často jiná. Statistiky u obou nemocí navíc postihují jen počty úmrtí pacientů v nemocnicích. Za zhruba měsíc a půl vrcholu chřipkové epidemie letos v nemocnicích skončilo podle údajů SZÚ 287 osob, které vyžadovaly intenzivní péči, z nichž 57 zemřelo. U nemoci covid-19 šlo od začátku března o 80 zemřelých z celkem více než 400 hospitalizovaných, intenzivní péči potřebovalo 86 lidí.
"Podle oficiálních statistik je chřipka jako primární příčina smrti každoročně udávána zhruba u několika desítek osob. Již z kontextu výše uvedených počtů závažných chřipkových onemocnění, kde u všech osob byla chřipka laboratorně potvrzená, plyne, že číslo úmrtí není úplné," uvádí SZÚ v dokumentu srovnávajícím nový typ koronaviru a každoročně přicházející epidemii chřipky.
Úmrtí nemocných s chřipkou má obvykle jinou příčinu, chřipka bývá na úmrtním listu uváděná jako druhá příčina. Často se ale ve výkazech ani neobjeví. "Pomocí matematického modelování však lze spočítat úmrtí v souvislosti s chřipkou, tedy počet úmrtí, kde prakticky s jistotou byla chřipka vyvolávající příčinou, která vedla k následným komplikacím nebo ke zhoršení základního onemocnění a následně úmrtí," napsal SZÚ. V Česku se tento počet odhaduje na 1500 lidí.
Za šest týdnů epidemie na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo podle dalších dat SZÚ praktického lékaře s nějakou akutní respirační infekcí včetně chřipky zhruba 996.000 Čechů. Otestováno na chřipku bylo asi 1500 vzorků. U koronaviru bylo konce ledna otestováno přes 91.000 lidí.
Když nemocnice i politici informují o úmrtích souvisejících s koronavirem, často je spojují s detaily o věku a zdravotním stavu pacientů. Jsou mezi nimi většinou lidé s vážnými nemocemi jako je srdeční selhání nebo rakovina. Statistika zemřelých na covid-19 nepostihuje úmrtí mimo zdravotnická zařízení, například v domovech pro seniory.
Každý rok celosvětově chřipkou onemocní zhruba pět až deset procent dospělých a 20 až 30 procent dětí. Například v USA letos chřipku dostalo 38 milionů lidí, zhruba 300.000 potřebovalo hospitalizaci a 23.000 zemřelo. Koronavirus se v zemi šíří zhruba měsíc, nakazilo se 370.000 lidí a přes 11.000 zemřelo. Tamní politici očekávají, že mrtvých v zemi může být 100.000 až 240.000.
Koronavirus i chřipka nejčastěji vede k úmrtí v rizikových skupinách seniorů a chronicky nemocných. U obou nemocí se nejčastěji hovoří o vysokém krevním tlaku a dalších nemocích srdce, cukrovce nebo onemocněních plic.
SZÚ připomíná, že současná karanténní a hygienická opatření nemohou mít stoprocentní efekt. "Jejich cílem je snížit a zpomalit další šíření nákazy covid-19 tak, aby ji pokud možno zdravotní systém zvládnul. Později by stejná opatření měla mnohem menší efekt," uvedl Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
Jako hlavní opatření odborníci vyzdvihují mytí rukou, nošení roušek nebo zvýšenou ochranu nemocných a seniorů. "Připomeňme si, že i u běžné sezónní chřipky se v případě potřeby na základě rozhodnutí ředitelů také uzavírají jednotlivé školy nebo se zakazují návštěvy ve zdravotnických zařízeních a ústavech sociální péče. Takže mírnější obdobu takovýchto mimořádných opatření tu zažíváme téměř každou zimu, jen ji tolik nevnímáme," dodal Kynčl. Například asijské národy každoročně v době chřipkové epidemie nosí běžně nové roušky.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů
chřipka , nemoci , Státní zdravotní ústav (SZÚ) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 54 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek