Univerzita Karlova utvořila komisi, která má řešit podezření na obtěžování studentek

Na Univerzitě Karlově z rozhodnutí rektorky Mileny Králíčkové vznikla podle mluvčího UK Václava Hájka komise, která má doporučit další postup ohledně podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií ze strany některých vyučujících. Rada Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu uvedla, že se podezřením z nevhodného chování ředitele ústavu Miroslava Vaňka a jeho zástupce Pavla Mückeho vůči studentkám zabývala v pondělí a příští týden ho bude řešit s dozorčí radou ústavu. 

Podle rady Mücke podal na funkci ve vedení ústavu rezignaci. Mluvčí UK na webu uvedl, že pedagogové nyní nemohou na fakultě přednášet ani zkoušet. Mücke na žádost ČTK o vyjádření odkázal na mluvčího fakulty, vyjádření Vaňka ČTK shání. Na případ možného sexuálního obtěžování na fakultě dnes upozornil deník Právo.

"Rada (Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR) považuje zjištěné skutečnosti za velmi závažné a ohrožující dobré jméno instituce. Proto v příštím týdnu zasedne spolu s dozorčí radou ústavu, aby přijaly společné stanovisko," stojí ve stanovisku rady ústavu.

Podnět týkající se sexuálního obtěžování studujících podle vyjádření děkanky fakulty Marie Pětové obdrželo vedení prostřednictvím univerzitní ombudsmanky Kateřiny Šámalové. Ombudsmanka řeší případ podle Hájka s vedením vysoké školy a fakulty. S Šámalovou spolupracují i radní Ústavu pro soudobé dějiny AV.

V nově vzniklé univerzitní komisi k případu zasedli nezávislí odborníci a členové vedení fakulty. "Výstupem činnosti poradní komise bude doporučení k řešení podnětu, které bude předáno vedení univerzity a fakulty humanitních studií. Doporučení k dalšímu postupu mohou být rovněž adresována samotným studujícím, kteří podnět podali. Pro řešení složitějších případů, jako je tento, se využívá lhůty 60 dní od podání podnětu," informoval Hájek.

Děkanka fakulty humanitních studií už dříve v únoru sdělila, že vedení fakulty přistupuje k dané záležitosti "s plnou vážností". "(Vedení fakulty) jasně odmítá jakékoli projevy sexuálního obtěžování a zneužívání autority," konstatovala Pětová.

Rektorka UK označila předcházení sexuálnímu obtěžování na univerzitě za jednu z priorit a opakovaně ve svých proslovech zdůraznila nulovou toleranci školy k sexuálnímu a genderově podmíněnému obtěžování. Nejstarší česká univerzita proto loni v červenci zřídila pozici ombudsmana a pořádá workshopy zaměřené na prevenci sexuálního obtěžování. Funkci univerzitní ombudsmanky od letošního 1. ledna vykonává Šámalová. Svého ochránce práv mají také studenti a akademici na některých dalších fakultách UK. Ombudsman pomáhá třeba na filozofické, právnické nebo 2. lékařské fakultě.

Prevenci sexuálního obtěžování či násilí na akademické půdě označila za zásadní i vedení dalších pražských vysokých škol a fakult. Patří k nim třeba Česká zemědělská univerzita či Divadelní fakulta Akademie múzických umění.

Údajné obtěžování studentek řešila také Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Podezření, že dva pedagogové se chovali ke studentkám nevhodně, hlavně na sportovních kurzech, prověřovala od loňska. Nyní se fakulta dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z podezřelých učitelů. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti, sdělila škola v tiskové zprávě.

Související

Ilustrační fotografie.

Česko musí maximalizovat vliv v EU, hlavně kvůli válce na Ukrajině. Dlouhodobý konflikt není jen hypotézou, míní expert

Bude pomoc Ukrajině pokračovat i v případě dlouhodobého konfliktu? Také nad tímto tématem debatovali členové Expertní skupiny pro Ukrajinu během konference na FSV Univerzity Karlovy. Podle některých by Česká republika měla pokračovat i v případě opadnutí pomoci ze Západu. V Severní Americe a západní Evropě totiž společnost nevnímá konflikt tak intenzivně jako ve státech středovýchodní Evropy.  
Jan Marian (uprostřed) na konferenci Česko a Ukrajina: od podpory ke strategii.

Kandidátský status pro Ukrajinu je levný politický slib, míní odborník. Vztahy s Kyjevem čeká formalizace a rozsáhlá jednání

Ukrajinu na cestě do Evropské unie čekají mnohá úskalí. Experti předpokládají dlouhá jednání, která v konečném důsledku ani nemusí vést ke vstupu. Stálá zástupkyně ČR v Bruselu vnímá nutnost propojení evropského a ukrajinského vnitřního trhu. Budoucnost ukrajinského přístupu do evropských struktur řešili odborníci na konferenci s názvem Česko a Ukrajina: od podpory ke strategii, která se konala na Fakultě společenských věd Univerzity Karlovy.  

Více souvisejících

Univerzita Karlova

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Teenageři

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

před 31 minutami

Zdeněk Nekula

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v pondělí na schůzce s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim požádal o použití zemědělské rezervy EU na podporu odvětví nejvíce zasažených růstem energií a dalších nákladů. Loni dostali mimořádnou podporu 831 milionů korun chovatelé prasat, krav nebo pěstitelé jablek a brambor. Ministerstvo zemědělství to uvedlo v tiskové zprávě.

Aktualizováno před 43 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok

Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jejich dnešní rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

před 57 minutami

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

před 1 hodinou

Patrik Tušl

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců

Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 15 měsíců vězení. Souhrnný trest mu dnes potvrdil odvolací senát. Tušl totiž telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. V trestu je zahrnuté i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích.

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti

Česká společnost dál stárne. Počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl. Tvořili 20,9 procenta obyvatel. Bylo jich 2,2 milionu. Výrazně se prodloužila také průměrná doba života. U mužů to bylo o dva roky na 76,1 roku a už žen o 1,4 roku na 81,9 roku. Předběžné údaje za minulý rok zveřejnil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové a další experti poukazují na to, že důchodový systém je už teď v dluzích a není udržitelný. Vláda chystá změny v jeho nastavení.

před 2 hodinami

Německo, ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.

před 2 hodinami

Soud, ilustrační fotografie.

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní. Rozhodl tak poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK

Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy.

před 3 hodinami

Fumio Kišida

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva, uvedla japonská stanice NHK. Kišida podle ní na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. V ukrajinské metropoli se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a podle dřívějšího oznámení japonské diplomacie ho ujistí o další podpoře Tokia a skupiny G7, které Japonsko aktuálně předsedá.

před 3 hodinami

ČEZ

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat

Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

Aktualizováno před 3 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ve středu sejde se zástupci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na téma důchodů. ČTK to dnes sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministr minulý týden uvedl, že se chce v tomto a příštím týdnu sejít vedle opozice také se zástupci odborů a zaměstnavatelů kvůli novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí. 

před 3 hodinami

Petr Hlubuček

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyloučilo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Hlubuček patří mezi obviněné v kauze Dozimetr, která se týká korupce v pražském dopravním podniku. Proti vyloučení se může odvolat.

před 3 hodinami

Krym, ilustrační fotografie.

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva

Pondělní exploze na poloostrově Krym jsou signálem pro Rusy, že mají oblast opustit, uvedla podle agentury Unian mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková. Ve městě Džankoj na severu Krymu, kde byly v pondělí slyšet exploze, místní úřady zavedly mimořádný stav, informoval server BBC News. Ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko.

před 3 hodinami

Vláda Petra Fialy

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření

Ve vládní koalici je podle CNN Prima Newsshoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu.

Aktualizováno před 3 hodinami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v letošním roce do Číny. Informovaly o tom dnes ruské agentury. Čínská hlava státu je v ruské metropoli druhým dnem, v pondělí Si jednal se svým ruským protějškem, se kterým se má setkat znovu i dnes. Dopoledne se sešel s premiérem Michailem Mišustinem.

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta

Elitní jednotka slovenské policie zadržela osm lidí v téměř 18 let starém případu vraždy studenta Daniela Tupého, která v zemi vyvolala protesty veřejnosti proti extremismu. Policie dnes o zátahu informovala na sociální síti, bližší informace k akci neuvedla. V minulosti v kauze před soudem stanulo pět osob, které soud zprostil obžaloby.

Aktualizováno před 3 hodinami

Fiala řekl, jak stát využije enormní zisky z ČEZ

Premiér Petr Fiala (ODS) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO označil na sociálních sítích čistý zisk energetické skupiny v souvislosti s vysokými cenami energií za krutý žert. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy