Na Univerzitě Karlově z rozhodnutí rektorky Mileny Králíčkové vznikla podle mluvčího UK Václava Hájka komise, která má doporučit další postup ohledně podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií ze strany některých vyučujících. Rada Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu uvedla, že se podezřením z nevhodného chování ředitele ústavu Miroslava Vaňka a jeho zástupce Pavla Mückeho vůči studentkám zabývala v pondělí a příští týden ho bude řešit s dozorčí radou ústavu.
Podle rady Mücke podal na funkci ve vedení ústavu rezignaci. Mluvčí UK na webu uvedl, že pedagogové nyní nemohou na fakultě přednášet ani zkoušet. Mücke na žádost ČTK o vyjádření odkázal na mluvčího fakulty, vyjádření Vaňka ČTK shání. Na případ možného sexuálního obtěžování na fakultě dnes upozornil deník Právo.
"Rada (Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR) považuje zjištěné skutečnosti za velmi závažné a ohrožující dobré jméno instituce. Proto v příštím týdnu zasedne spolu s dozorčí radou ústavu, aby přijaly společné stanovisko," stojí ve stanovisku rady ústavu.
Podnět týkající se sexuálního obtěžování studujících podle vyjádření děkanky fakulty Marie Pětové obdrželo vedení prostřednictvím univerzitní ombudsmanky Kateřiny Šámalové. Ombudsmanka řeší případ podle Hájka s vedením vysoké školy a fakulty. S Šámalovou spolupracují i radní Ústavu pro soudobé dějiny AV.
V nově vzniklé univerzitní komisi k případu zasedli nezávislí odborníci a členové vedení fakulty. "Výstupem činnosti poradní komise bude doporučení k řešení podnětu, které bude předáno vedení univerzity a fakulty humanitních studií. Doporučení k dalšímu postupu mohou být rovněž adresována samotným studujícím, kteří podnět podali. Pro řešení složitějších případů, jako je tento, se využívá lhůty 60 dní od podání podnětu," informoval Hájek.
Děkanka fakulty humanitních studií už dříve v únoru sdělila, že vedení fakulty přistupuje k dané záležitosti "s plnou vážností". "(Vedení fakulty) jasně odmítá jakékoli projevy sexuálního obtěžování a zneužívání autority," konstatovala Pětová.
Rektorka UK označila předcházení sexuálnímu obtěžování na univerzitě za jednu z priorit a opakovaně ve svých proslovech zdůraznila nulovou toleranci školy k sexuálnímu a genderově podmíněnému obtěžování. Nejstarší česká univerzita proto loni v červenci zřídila pozici ombudsmana a pořádá workshopy zaměřené na prevenci sexuálního obtěžování. Funkci univerzitní ombudsmanky od letošního 1. ledna vykonává Šámalová. Svého ochránce práv mají také studenti a akademici na některých dalších fakultách UK. Ombudsman pomáhá třeba na filozofické, právnické nebo 2. lékařské fakultě.
Prevenci sexuálního obtěžování či násilí na akademické půdě označila za zásadní i vedení dalších pražských vysokých škol a fakult. Patří k nim třeba Česká zemědělská univerzita či Divadelní fakulta Akademie múzických umění.
Údajné obtěžování studentek řešila také Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Podezření, že dva pedagogové se chovali ke studentkám nevhodně, hlavně na sportovních kurzech, prověřovala od loňska. Nyní se fakulta dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z podezřelých učitelů. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti, sdělila škola v tiskové zprávě.
Související

Česko musí maximalizovat vliv v EU, hlavně kvůli válce na Ukrajině. Dlouhodobý konflikt není jen hypotézou, míní expert

Kandidátský status pro Ukrajinu je levný politický slib, míní odborník. Vztahy s Kyjevem čeká formalizace a rozsáhlá jednání
Aktuálně se děje
před 21 minutami

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu
před 31 minutami

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen
Aktualizováno před 43 minutami

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok
před 57 minutami

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr
před 1 hodinou

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců
před 1 hodinou

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti
před 2 hodinami

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
před 2 hodinami

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků
před 2 hodinami

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze
Aktualizováno před 3 hodinami

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK
před 3 hodinami

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva
před 3 hodinami

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat
Aktualizováno před 3 hodinami

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD
před 3 hodinami

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr
před 3 hodinami

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva
před 3 hodinami

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření
Aktualizováno před 3 hodinami

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek
Aktualizováno před 3 hodinami

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny
před 3 hodinami

Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta
Aktualizováno před 3 hodinami
Fiala řekl, jak stát využije enormní zisky z ČEZ
Premiér Petr Fiala (ODS) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO označil na sociálních sítích čistý zisk energetické skupiny v souvislosti s vysokými cenami energií za krutý žert.
Zdroj: ČTK