V úterý končí platnost pandemického zákona, přijatého pro řešení epidemie covidu-19. Řídit epidemii dál umožní podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nové vyhlášky. Komplexní zákon měnící fungování hygienické služby a Státního zdravotního ústavu zamíří do Sněmovny příští rok, řekl ČTK ministr.
Pandemický zákon byl přijat v únoru 2021, téměř rok od začátku epidemie koronaviru v Česku. Důvodem bylo problematické prosazování prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně a rozhodnutí soudů, která rušila některá plošná opatření vydaná podle jiných zákonů.
Novelizován byl navzdory kritice a obstrukcím opozice letos v únoru. Předloha dává úřadům pravomoc nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy. Restrikce se mohou týkat také počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor.
"Pandemický zákon jsme potřebovali z toho důvodu, abychom měli přechodné období, kdy převedeme Tečku, Chytrou karanténu a další centrální registry pod ministerstvo zdravotnictví," řekl Válek. Dodal, že v současné situaci nejsou plošná či restriktivní opatření třeba.
Zrušení stavu pandemické pohotovosti Sněmovna schválila na začátku května, čímž skončila povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Bylo to poslední plošné protikoronavirové opatření nařízené vládou. Na podzim je ministerstvo znovu doporučilo.
Pandemický zákon byl podle Válka funkční ještě teď na podzim, kdy odborníci i ministerstvo predikovali další vlnu nákazy. "Kdyby se - nedej Bože - objevila jakákoliv jiné podobná situace, lokální epidemie, tak máme dost nástrojů, jak vydávat opatření a jak tu situaci řešit," uvedl ministr.
Některá opatření ministerstvo podle něj vtělilo do vyhlášky, která například lékařům, laboratořím nebo nemocnicím dál nařizuje hlásit výsledky testů, očkování nebo hospitalizované s covidem do centrálních registrů. "Připravili jsme změny legislativy formou vyhlášek," uvedl. Dodal, že hotové budou do konce listopadu.
Po delších obdobích s nízkou nákazou a velkých vlnách epidemie v prvních dvou letech epidemie, se vlivem nakažlivější, ale méně závažné varianty omikron virus chová jinak. Vlny epidemie jsou od června kratší a počty pozitivních testů nižší. Jaká přesně je zátěž v populaci odborníci nevědí, protože lidé se málo testují.
Denní počet testů u diagnostické indikace, tedy lidí s příznaky, je proti jarním měsícům asi desetinová. Počty nakažených budou podle odhadů několikanásobně vyšší než počty pozitivních testů, kterých za poslední týden zdravotníci nahlásili asi 4000.
V polovině prosince ministerstvo také předloží do připomínkového řízení nový zákon, který bude upravovat fungování krajských hygienických stanic (KHS) a Státního zdravotního ústavu. Podle Válka je přiblíží podobným institucím v zemích západní Evropy. "Chci, aby se posílila kvalita a odpovědnost, ale přitom byla možnost vydávat centrální pokyny, které budou dodržovány," řekl. Žádné hygienické stanice se podle něj nebudou rušit a nejde o centralizaci. Původně avizoval, že by tento zákon chtěl předložit do června.
Změny ve fungování krajských hygienických stanic jako novelu zákona o ochraně veřejného zdraví navrhovala už v dubnu 2020 také bývalá vláda s ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO). Kritiku sklidila zejména za posílení pravomocí hlavního hygienika nad KHS a vzniku jím vedené centralizované Státní hygienické služby.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
"Chraňte slušné lidi, ne gaunery." Okamura chce změnit zákon o nutné obraně
Trans lidé už nebudou muset na operaci kvůli změně pohlaví, rozhodl Ústavní soud
zákony , hygienici , Vlastimil Válek (TOP 09)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 1 hodinou
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 1 hodinou
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 2 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 3 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 3 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 4 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 4 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 4 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 5 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 5 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 5 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 6 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 6 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 6 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 7 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 7 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 8 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 8 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 9 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.
Zdroj: Libor Novák