V zářijových volbách do Sněmovny by drtivě vyhrálo hnutí ANO

V zářijových volbách do Sněmovny by hnutí ANO získalo vyhrálo s podporou 34 procent hlasů, což představuje nárůst o jeden procentní bod ve srovnání s červencovým průzkumem. Na druhém a třetím místě by se umístily ODS a Piráti, přičemž oběma stranám podle agentury Median podpora voličů klesá. 

Občanské demokraty by volilo 13 procent respondentů, zatímco Piráty by podpořilo 11,5 procent voličů. Dále by se do Sněmovny dostaly hnutí SPD, STAN a TOP 09. Strany současné vládní koalice by získaly podporu 40,5 procenta voličů, což by jim zajistilo 91 křesel v dolní komoře parlamentu.  

Hnutí SPD by ve volbách získalo 9,5 procenta hlasů, hnutí STAN by obdrželo 6,5 procenta hlasů a strana TOP 09 by získala 5,5 procenta. Komunisté, lidovci a sociální demokraté by se těsně přiblížili pětiprocentní hranici nutné pro vstup do Sněmovny, ale vzhledem ke statistické odchylce zůstává nejisté, zda ji překročí.

Část voličů, kteří by mohli volit koalice Spolu, Piráty a STAN, nyní neplánuje jít k volbám, nebo se o svém hlasování zatím nevyjádřili. To vytváří hypotetickou možnost vzniku nového politického subjektu, upozorňují statistici.

Očekává se, že v zářijových volbách by určitě odvolilo 55,5 procenta lidí, dalších 10,5 procenta by účast na volbách zvažovalo. Naopak 27 procent lidí určitě nešlo by k volbám, zatímco sedm procent by raději nešlo.

Oproti minulému průzkumu klesla ochota účastnit se voleb o pět procentních bodů, což posiluje strany s pevnou voličskou základnou. Volební účast ve volbách v říjnu 2021 byla 65,43 procenta.

Hnutí ANO má nejsilnější voličské jádro, 26,5 procenta lidí by se rozhodlo pro jeho volbu. To je více než potenciál jakékoli jiné strany. Potenciální podpora pro ANO činí 39 procent, u ODS 22 procent a u Pirátů 20,5 procenta.

Hnutí ANO získává nejvyšší podporu mezi lidmi staršími 55 let a je preferováno většinou žen. ODS je častěji volena muži a nejvíce ji upřednostňují vysokoškolsky vzdělaní lidé. Piráti mají největší podíl voličů ve věkových kategoriích 18-24 let a 25-34 let.

Související

Více souvisejících

Volební preference Volby Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy