V závěru roku rostla důvěra ve vládu, poslance i prezidenta

Vláda, Sněmovna i prezident zaznamenali na přelomu loňského a letošního roku nárůst důvěry obyvatel Česka. Stále jim ale věří méně než 40 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Důvěra rostla v meziročním srovnání i oproti předchozímu průzkumu z loňského podzimu u všech ústavních institucí. Nejvíce lidí - kolem 70 procent - věří nadále starostům a obecním zastupitelům.

V polovině loňského roku se u všech ústavních institucí objevil pokles podílu Čechů, kteří jim důvěřují. U poslanců se propadl až na 26 procent a u vlády a prezidenta shodně na 28 procent. U hlavy státu šlo o nejnižší důvěru od roku 2013, kdy do funkce nastoupil současný prezident Miloš Zeman. Následně ale důvěra obyvatel zase rostla. V předchozím průzkumu loni na podzim u prezidenta stoupla na 33 procent a v aktuálním průzkumu z přelomu roku na 38 procent. U vlády byla důvěra v předchozím průzkumu stále na 28 procentech a v posledním se zvýšila na 34 procent. Poslancům v předešlém průzkumu vyjádřilo důvěru 28 procent lidí a v nynějším 33 procent.

Ve srovnání s podzimním průzkumem se podíl důvěry zvýšil také u dalších institucí. U Senátu stoupl ze 34 na 41 procent, u krajských zastupitelstev ze 48 na 55 procent a u hejtmanů ze 46 na 53 procent. Dlouhodobě nejvyšší důvěru mají komunální politici. U zastupitelstev obcí vzrostla důvěra oproti předchozímu průzkumu z 63 na 69 procent a u starostů ze 62 na 71 procent.

Důvěra mírně narostla u všech zmíněných ústavních institucí i v meziročním srovnání. Rozdíl oproti průzkumu z konce roku 2021 byl ale u většiny z nich do pěti procentních bodů.

Skupina lidí důvěřujících prezidentovi se liší od skupiny důvěřující vládě a Parlamentu. S rostoucím příjmem domácností se u lidí zvyšuje důvěra vyjadřovaná všem zkoumaným institucím s výjimkou prezidenta. S posunem politické orientace od levice k pravici roste důvěra ve vládu, Sněmovnu i Senát, a naopak klesá u prezidenta. Podobně se zvyšujícím se stupněm dokončeného vzdělání roste důvěra vládě, poslancům a senátorům i krajským zastupitelům, ale u prezidenta mírně klesá. Naopak s rostoucím věkem u lidí důvěra v prezidenta roste, kdežto důvěra ve vládu klesá.

Vývoj důvěry ve všechny ústavní instituce zařazené do průzkumu kopíruje podle CVVM vývoj spokojenosti lidí s politickou situací v zemi. Podíl obyvatel Česka spokojených s politickou situací činí podle aktuálního průzkumu 16 procent. V předchozím průzkumu to bylo 13 procent a na konci roku 2021 pouze 11 procent. Nadále ale výrazně převažuje podíl nespokojených, který činí 59 procent lidí.

Průzkum provádělo CVVM od 11. listopadu 2022 do 9. ledna letošního roku. Zúčastnilo se ho 901 obyvatel České republiky starších 15 let.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR prezident čr

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy