Praha - Ministerstvo práce se chystá upravit pravidla agenturního zaměstnávání. Původně ve svém návrhu novely o zaměstnanosti počítalo s tím, že by agenturní zaměstnanci mohli ve firmách tvořit maximálně 15 procent pracovníků. Od záměru resort podle svého mluvčího Petra Habáně ale teď upustil. Ministerstvo v novele navrhovalo i zavedení registru ke kontrole náhradního plnění, tedy odebírání výrobků a služeb místo zaměstnávání postižených. Počítalo také s prodloužením podpory na společensky účelná místa z jednoho roku na dva či s milionovou pokutou za porušování soukromí zaměstnanců. Co novela nyní obsahuje, mluvčí neupřesnil.
Počítalo také s prodloužením podpory na společensky účelná místa z jednoho roku na dva či s milionovou pokutou za porušování soukromí zaměstnanců. Co novela nyní obsahuje, mluvčí neupřesnil.
Návrh novely by měla projednat vláda. Termín zatím není stanoven. Úpravu musí pak schválit Parlament a k podpisu dostat prezident. Podle plánu měla novela platit od ledna, kvóty pak o půl roku později.
Loni v srpnu fungovalo v Česku 1645 pracovních agentur, letos v únoru 1572. Na konci roku 2005 jich bylo 1147. Největší rozmach zažil tento druh podnikání v roce 2008, kdy existovalo 2228 agentur. Na nekalé praktiky v agenturním zaměstnávání upozorňovaly odbory i neziskové organizace. Některé hovořily až o vykořisťování. Na agentury se zaměřila inspekce práce. Kvůli porušování pravidel o povolení loni přišlo 330 subjektů, o rok dřív 33.
"Návrh původně patnáctiprocentní kvótu obsahoval. Po dalších jednáních se sociálními partnery i s ministerstvem průmyslu a obchodu se ministerstvo práce rozhodlo od ní ustoupit," řekl ČTK Habáň. Zda nějakou kvótu návrh obsahuje či zda se podíl liší třeba podle jednotlivých odvětví, zatím nesdělil. Jednání o výsledné podobě podle mluvčího zřejmě ještě budou pokračovat.
Udělení povolení ke zprostředkování práce měla podle původního návrhu doporučovat komise, kterou by zřídil generální ředitel či ředitelka úřadu práce. Žadatel měl složit úřadu práce částku půl milionu. Tato kauce mohla propadnout státu, pokud by agentura o povolení přišla kvůli porušování pravidel. Agentura po třech letech činnosti o povolení měla žádat znovu. Pokud podnikala bez pochybení, mohla ho pak už dostat na neurčito, obsahuje původní návrh.
Agentury práce v roce 2011 podle podkladů pro vládu umístily do dočasného zaměstnání 171.787 lidí, loni to bylo 254.947 osob. Podle ministerstva práce není ale pro takový nárůst důvod, ekonomika se zvedá a měla by vznikat stálá místa. "Lze spíš dospět k závěru, že agenturní zaměstnávání je nadužívané," uvedli autoři návrhu. O agenturním zaměstnávání jednala tripartita, na podobě pravidel se však úplně nedohodla. Podle odborářů i zaměstnavatelů je ale úprava nutná.
Ministerstvo práce plánovalo v návrhu novely zavést také registr kvůli kontrole takzvaného náhradního plnění. Firmy a instituce s víc než 25 zaměstnanci totiž mají mít čtyři procenta pracovníků s postižením. Pokud handicapované nepřijmou, mohou odebrat zboží a služby od firem s víc než polovinou postižených zaměstnanců - volí tedy náhradní plnění. Když podnik nesplní ani to, zaplatí sankci státnímu rozpočtu. V roce 2013 se v náhradním plnění dodaly výrobky či služby za 10,3 miliardy korun. Registr by měl vyjít na 3,4 milionu, roční provoz pak asi na 680.000 korun.
Delší by mohla být podle původního návrhu také podpora na společensky účelné místo, která se vyplácí až do výše výdajů na mzdu či plat. Místo 12 měsíců by se příspěvek mohl poskytovat 24 měsíců. Větší by měla být i ochrana soukromí zaměstnanců na pracovišti. Za sledování, odposlech a záznam telefonátů, kontrolu elektronické pošty či vyžadování informací, které nesouvisejí s prací, by zaměstnavateli mohla hrozit až milionová pokuta.
Související
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
Ministerstvo práce a soc. věcí , zaměstnání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
před 2 hodinami
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
před 3 hodinami
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
před 4 hodinami
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
před 6 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
Lékaři a vědci v současnosti upírají veškerou pozornost k výletní lodi MV Hondius, na které se rozšířila nebezpečná nákaza hantavirem. Klíčem k pochopení toho, co se na palubě děje, je studie tragického ohniska v argentinské vesnici Epuyen z roku 2018. Tehdy jediná narozeninová oslava spustila řetězec událostí, který vedl k jedenácti úmrtím a poprvé detailně popsal, jak se specifický kmen viru zvaný Andes dokáže šířit přímo mezi lidmi.
Zdroj: Libor Novák