Zájem o státní půjčky na bydlení po prvotním náporu ochabl, k dispozici je stále 300 milionů korun

Praha - Po středečním prvotním náporu dnes ochabl zájem o státní půjčky na bydlení pro mladé. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), které má ČTK k dispozici. Fond během dneška přijal 45 žádostí za necelých 50 milionů korun.

Během prvního dne programu - ve středu - bylo podáno 256 žádostí za 299,2 milionu korun. O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let.

Zatím je pro letošní rok vyčleněno asi 650 milionů korun, k dispozici tak stále je zhruba 300 milionů korun. Příjem žádostí tedy bude pokračovat i v dalších dnech.  "Čekali jsme, že zájem bude vyšší. Jsme ale na druhou stranu rádi, že si lidé uvědomují, že podat takovouto žádost o úvěr není žádná legrace," řekla ČTK mluvčí SFRB Karolína Smetanová.

Dodala, že nepolevuje nápor e-mailových a telefonických dotazů, ve kterých se lidé fondu na půjčku ptají, nebo konzultují náležitosti, které musí žádost o ni mít. Při zahájení programu někteří lidé čekali kvůli podání žádosti už od úterního večera před pobočkami fondu v Praze a Olomouci. Podle mluvčí čekalo ve středu ráno na obou místech shodně něco přes sto zájemců.

Podle dat SFRB mladí lidé zatím nejvíce žádají o půjčky na nové rodinné domy. Jde o 151 žádostí za 279,1 milionu korun. Na nový byt bylo zatím přijato 40 žádostí za 35,5 milionu korun, na rekonstrukce 110 žádostí za 31,8 milionu korun.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ve středu uvedla, že ministerstvo počítá s tím, že peníze v programu budou pro letošní rok navýšeny až na miliardu korun. Smetanová dnes ČTK řekla, že rozhodnutí o případném navýšení částky je na ministryni, o nutnosti navýšení podle ní rozhodnou následující dny.

V dalších letech se počítá s tím, že ve fondu bude miliarda korun ročně. Podle některých realitních makléřů a developerů však budou vynaložené peníze nedostatečné. Při současných cenách nemovitostí je třeba v Praze příspěvek prakticky nepoužitelný, shodli se analytici. Někteří experti půjčku hodnotí jako populistický krok politiků.

Úroková sazba státní půjčky je jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení je ve výjimečných případech 25 let. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou, hypotéku ale úvěrem nejde splatit.

Související

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Bydlení půjčky Ministerstvo pro místní rozvoj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

před 2 hodinami

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 5 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 19 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy