Soudkyně z insolvence Oleo Chemical čelí kárnému řízení

Nejvyšší správní soud (NSS) zahájil kárné řízení se soudkyní Městského soudu v Praze Margitou Víškovou. Týká se rozhodování o insolvenci producenta biopaliv Oleo Chemical. Podnět k zahájení kárného řízení podal výrobce koupelen Ravak, jehož majitelé půjčili petrochemickému podniku peníze, ale nedostali je zpět. Z projednávání kauzy ale soudkyně vyloučená není. Napsal to dnes server E15.cz.

"Jde o hrubé porušení procesního postupu," uvedla k důvodům zahájení kárného řízení mluvčí NSS Sylva Dostálová. Soudkyně ve spletité kauze letos v únoru během 24 hodin vydala dvě protichůdná rozhodnutí ohledně valné hromady Oleo Chemical. Navíc při vynesení druhého verdiktu nechala ten původní ze spisu odstranit, aniž by rozhodnutí zrušila, píše server.

Představitelé Ravaku soudkyni Víškové vytýkají také údajné nerespektování nálezů Ústavního soudu ohledně reorganizace Oleo Chemical. Ústavní soudci rozhodnutí o reorganizaci firmy letos v lednu zrušili kvůli nedostatečnému odůvodnění rozsudku. V únoru Víšková vydala nový verdikt, v němž reorganizaci znovu schválila. V červenci Ústavní soud rozsudek zrušil podruhé. Na konci listopadu, tedy těsně před zahájením kárného řízení, povolila Víšková reorganizaci potřetí.

Výsledkem reorganizace má být převzetí Oleo Chemical společností Temperatior podnikatele Grzegorze Hóty. S tím nesouhlasí Ravak, jehož majitelé prosazují, aby se úpadek Olea řešil konkurzem. "Musíme se bránit, protože máme silný dojem, že paní soudkyně není nestranná a ignoruje jednu stranu sporu. To nakonec potvrzují i rozhodnutí Ústavního soudu, která opakovaně ruší její rozhodnutí a opakovaně dávají zapravdu našim argumentům," cituje server spolumajitele Ravaku Jiřího Kreysu.

Zahájení kárného řízení účast soudkyně v případu Oleo Chemical neovlivnilo. "JUDr. Víšková z projednávané věci nebyla vyloučena," sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Podnik Oleo Chemical vznikl v roce 2004 s cílem vyrábět biopaliva takzvané druhé generace. V úpadku je společnost od roku 2011. Dění kolem firmy rozpadlo do několika trestněprávních a insolvenčních větví. Mediálně nejznámější částí kauzy bylo obvinění zakladatelů Olea a skupiny osob kolem lobbisty Ivo Rittiga z tunelování firmy. Zatímco Rittiga soud nepravomocně osvobodil, někteří další účastníci případu byli odsouzeni k trestům odnětí svobody.

Související

Soud, ilustrační foto

Podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění

Podnikatel Peter Kmeť, který byl odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, je na svobodě. Pražský městský soud potvrdil dřívější rozhodnutí obvodního soudu, jenž Kmetě podmíněně předčasně propustil z vězení. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga je obžalovaný také v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, která bude u soudu pokračovat od středy. Státní zástupci se obávají, že by Kmeť mohl uprchnout.

Více souvisejících

Oleo Chemical Nejvyšší správní soud

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy