Méně evropských dotací pro Česko? Vládní rada chce redukovat počet programů

Vládní rada pro evropské fondy navrhuje snížení počtu operačních programů pro rozdělování evropských dotací v období let 2021 až 2027 z nynějších deseti na osm, respektive na šest.

Po dnešním jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to v tiskové zprávě oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Ministerstvo samo doporučuje variantu osmi programů, o finální podobě návrhu rozhodne vláda příští týden. V úspěšnosti čerpání evropských dotací bylo Česko ke konci loňského roku pod průměrem EU.

Česko má na nynější programové období 2014 až 2020 k dispozici přes 580 miliard korun v rámci deseti operačních programů. Za každý z operačních programů odpovídá jiný úřad, pouze MMR a ministerstvo zemědělství mají pod sebou dva. Rada ESIF, jejímiž členy jsou například ministři, dnes projednala návrhy počtu a zaměření operačních programů pro příští programové období. "Obě navržené varianty odráží jak změnu pravidel pro fondy, tak i menší počet prostředků pro ČR," sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Ministerstvo v dokumentu Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, který bude sloužit jako podklad pro přípravu Dohody o partnerství, stanovuje hlavní cíle a priority pro budoucnost a také navrhuje dvě varianty rozložení operačních programů. První varianta počítá s osmi operačními programy a druhá s jejich redukcí na šest.

"Ministerstvo (pro místní rozvoj) doporučuje přijmout variantu s osmi programy, která zajistí kontinuitu a plynulý přechod mezi programovými obdobími, využití know-how, kapacit a zkušeností napříč obdobími, a tím i větší předvídatelnost pro příjemce," doplnila Dostálová. Vláda má o nastavení operačních programů rozhodnout příští týden. "Pak bude následovat podrobné rozpracování operačních programů jejich řídícími orgány a příprava Dohody o partnerství - strategického dokumentu uzavíraného mezi ČR a Evropskou komisí, který bude zastřešovat čerpání pro celé příští období," popsala postup ministryně.

Evropská komise do konce loňského roku Česku proplatila zhruba čtvrtinu dotací určených na nynější programové období 2014 až 2020. Jde o 145,6 miliardy korun z celkově přidělených 582,9 miliardy Kč. Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy je Česko v čerpání evropských dotací ve srovnání unijních zemí mírně podprůměrné. "Průměr všech zemí EU ke konci roku byl 27 procent," sdělil ČTK již dříve Kovanda.

Všech deset operačních programů splnilo do konce roku podle MMR, které je za čerpání dotací zodpovědné, podmínky čerpání. Česko tak zatím nemusí Evropské unii nic vracet. Smluvně zajištěno má Česko v nynějším programovém období poskytnutí dotací za 391,4 miliardy korun.

Související

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Bude to Bruselu stačit? Babiš informoval Oettingera, že odstoupil z rady pro fondy

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes informoval dopisem evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, že s okamžitou platností odstoupil z vedení vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Novinářům řekl, že z výčtu možností, které mu dal Oettinger na výběr, aby se vyvaroval pochybností o střetu zájmů kvůli dotacím pro Agrofert, vyhověl třetí. Ta premiérovi nabízela, aby se zdržel účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmů. Babiš opět odmítl, že ve střetu zájmu je.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Babišovo prázdné gesto? Odchod z rady pro fondy EU kolosální malér neřeší, hromuje opozice

Rozhodnutí, že premiér Andrej Babiš (ANO) nebude předsedat Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF), nevyřeší problém s jeho střetem zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert. Na dotaz ČTK to uvedl Petr Leyer z organizace Transparency International (TI). Také podle zástupců opozičních TOP 09 a STAN Babišův střet zájmů bude pokračovat. Babiš v minulosti opakovaně uvedl, že ve střetu zájmů není, protože vložil holding Agrofert do svěřenských fondů.

Více souvisejících

Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIP) Vláda ČR dotace EU (Evropská unie) Klára Dostálová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy