Státní správa potřebuje profesionalitu a politickou nezávislost, shodli se odborníci

Praha - Transparentnost, profesionalitu, etický kodex a především politickou nezávislost potřebuje ke svému správnému fungování česká státní správa, shodli se v pátek odborníci na semináři Depolitizace státní správy. Jak uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková, stát se nesmí řídit manažersky.

"Po volbách strany zapomněly na své sliby a výroky, že nejdůležitějším bodem v boji proti korupci je nový zákon o státní službě," uvedla ve svém příspěvku politoložka z VŠE Vladimíra Dvořáková.Naopak podle ní po volbách politická reprezentace začala mluvit o tom, že by se státní správa měla řídit manažersky, protože byrokracie je špatná. "Stát ale není soukromý podnik. Úředník nemá usilovat o zisk, nemá dostávat rentu," varovala.Dvořáková zároveň upozornila na několik zásadních bodů, na něž by se nemělo zapomenout při přípravě nového zákona o státní službě. Jsou jimi profesionalita, efektivita, transparentnost, předvídatelnost rozhodnutí, historická paměť, a především politická nezávislost."Úředník prostě musí mít jistotu, že nebude vyhozen, pokud nesplní politický příkaz. S tím souvisí i etické kodexy, které jsou strašně důležité. Etické chování bychom měli vyžadovat, sice nejde právně vynutit, ale už alespoň mohu říci – 'tohle chování je neetické'," vysvětlila politoložka."Kvalitní a především účinný zákon o státní službě je bezpochyby potřeba. Je to jedna z cest, jak státní správu 'depolitizovat'. Umožní to profesionalizovat státního úředníka, zvýší to jeho odpovědnost a současně ho může chránit proti politickým a dalším možným tlakům," uvedl poslanec Petr Skokan (VV), který seminář zaštítil.Ten také zdůraznil, že v současnosti není výjimkou, že schopní úředníci se často státní správy straní a hledají své uplatnění raději v soukromé sféře.

Právě snaha zamezit státním úředníkům, aby mohli přecházet ze státní do soukromé sféry ve stejné oblasti, by měla být důležitým bodem budoucího zákona. Debata by se měla vést i o tom, aby o odměnách a platech úředníků rozhodoval úřad, nikoliv například ministr. Současná praxe totiž často znamená, že vrcholní úředníci dostávají odměny v řádech stovek tisíc korun."Musíme si říci podstatu toho problému. Státní správa by měla být primárně řízena právem, ne individuálními zájmy," řekl během diskuse ředitel odboru státní správy ministerstva vnitra Robert Ledvinka.Dodal zároveň, že nový zákon Česká republika potřebuje i proto, že má jiný systém veřejné správy než před několika lety.Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, kde funkční norma o státní službě dosud chybí.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci podpořili vládní návrh na zrušení Nejvyššího stavebního úřadu

Sněmovna dnes propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh, který ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízených krajských stavebních úřadů organizovaných například podle vzoru finanční správy. Vládní novela nového stavebního zákona z loňského roku ruší schválený model čistě státní stavební správy a zachovává všechny stavební úřady v obcích. Zachovává však Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti především strategické stavby, jako jsou například dálnice nebo elektrárny. 

Více souvisejících

úřady zákony

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy