Jmenování Bradáčové je podezřelé? Exministr Blažek mluvil o čertech a čertici

Praha - Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dnes vypovídal před policií o tom, jak v roce 2012 jmenoval Lenku Bradáčovou šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze. Blažek uvedl, že na něj nikdo z politiků při rozhodování nenaléhal. Nynější poslanec to řekl ČTK po podání vysvětlení na policejní služebně na pražském Perštýně.

Hlavním tématem výslechu byly podle něj okolnosti jmenování Bradáčové. "Myslím, že policie se zabývá otázkou rozhodování a vlivu na rozhodování v případě jmenování a dění kolem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Já o takových vlivech nevím," dodal Blažek.

Blažek uvedl, že Bradáčovou jmenoval poté, kdy se přesvědčil o jejích kvalitách, a nikdo na něj nenaléhal. "Mediální tlak byl samozřejmě obrovský, ale nemůže to být tak, že média budou rozhodovat o tom, kdo má být na jaké pozici. Jen jsem tehdy říkal, že se musím přesvědčit o tom, že doktorka Bradáčová tam patří, o čemž jsem se ve velmi krátké době přesvědčil. Nenechal jsem se k ničemu tlačit a ani to nikdo nezkoušel," uvedl Blažek.

Média dříve uvedla, že policie se zabývá jmenováním Bradáčové při prověřování podezření týkajících se někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, se kterou se Nečas později oženil. 

Blažek naznačil, že jeho předchůdce na ministerstvu Jiří Pospíšil (ODS) nedokázal Bradáčovou jmenovat, s jejím uvedením do úřadu ale souhlasil Nečas, přičemž tehdy Nagyová nic neovlivnila. "Jediné, co k tomu můžu říct, je to, že mediální anděl se bál to rozhodnutí provést, mediální čert to rozhodnutí provedl, mediální čertice do toho vůbec nezasahovala a její manžel, mediální čert, to odsouhlasil," řekl Blažek.

Lenka Bradáčová, mnohými přezdívaná pro svoji neústupnost a neúplatnost „český Cattani" (podle hlavního hrdiny slavného italského televizního seriálu z mafiánského prostředí Chobotnice), v současné době mediálně známá coby dozorující státní zástupkyně v případě korupční aféry Davida Ratha, se narodila v roce 1973 v Kostomlatech nad Labem.

Střední vzdělání Lenka Bradáčová získala na gymnáziu v Roudnici nad Labem, poté studovala na právo na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala v roce 1998, patřila ke studentům oceněných Cenou Karla Engliše. V roce 2001 Lenka Bradáčová vysokoškolské studium završila, když úspěšně absolvovala doktorandské studium v oboru veřejné právo.

V roce 2001 Lenka Bradáčová nastupuje na post státní zástupkyně v Litoměřicích, v roce 2003 pak významně povýšila, když se stala náměstkyní Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem (druhý nejvyšší post celého úřadu). Úspěšně zhostila mnoha velkých a citlivých trestních kauz – řešila například vraždu malého Honzíka Rokose, kauzu litoměřických soudců nebo případ zastřeleného Roma v Tanvaldu.

Související

Lenka Bradáčová, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze.

Čeští vyšetřovatelé evidují 2800 válečných incidentů, uvedla Bradáčová

Čeští vyšetřovatelé válečných zločinů na Ukrajině evidují z otevřených zdrojů zhruba 2800 incidentů a přes 40.000 poškozených či zničených objektů. Mají také informace o vysídlování dětí z Ukrajiny do Ruska. Serveru Seznam Zprávy to řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Doplnila, že česká policie obvinila za rok od zahájení ruské invaze 57 lidí z nenávistných trestných činů vůči Ukrajincům.
Lenka Bradáčová, státní zástupce

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už ve formě SMS a MMS zpráv či audiohovorů a videohovorů. Novinářům to dnes řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Poznatků je podle ní velké množství a česká policie je nyní především musí analyzovat. Zdůraznila, že jde teprve o prvotní šetření.

Více souvisejících

Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) Pavel Blažek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy