ROZHOVOR | Českou poštu decimuje koronavirus. Primární je výplata důchodů, říká pro EZ mluvčí Vitík

ROZHOVOR - Tvrdě na ně zaútočil. Nový typ koronaviru COVID 19 pořádně oslabuje Českou poštu, infekčním onemocněním se nakazil její generální ředitel Roman Knap i užší managment vedení firmy. „I když jsme se ocitli v tíživé situace, vynakládáme enormní úsilí, abychom vyšli vstříc našim klientům. Primárním úkolem je teď pro nás, abychom seniorům doručili důchody. Pokoušíme se o to i v uzavřených zónách,“ tvrdí pro web EuroZprávy.cz tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík, který je rovněž v izolaci.

Pandemie posílá řidiče, doručovatelky a další zaměstnance podniku, který spadá do gesce Ministerstva vnitra ČR, do karantény. Dokonce kvůli ní už bylo uzavřeno 134 poboček, včetně provozovatelů pošt Partner. Dočasně úřad pozastavuje i některé tradiční služby.

Pane inženýre Vitíku, není ohrožen chod České pošty, když její generální ředitel Roman Knap i užší vedení managmentu se nakazilo koronavirem? Kdo nyní řídí podnik?

I v tomto krizovém momentu jsme schopni improvizovat a reagovat na neplánovaný vývoj pandemie, aby nebyly naše služby úplně ohroženy. Byl ustavnoven krizový štáb, který denně jedná, děje se tak ale jen přes videokonference. Nikdo z našich klientů tak nemusí propadat panice, že bychom mu úplně nevyšli vstříc. Jen je tu jeden drobný rozdíl oproti normálním okolnostem, Českou poštu nyní řídíme z našich domovů.

Co udělalo infekční onemocnění s vašimi lidmi v první linii, mám na mysli řidiče, doručovatelky, ale i zaměstnance na vašich pobočkách?

Nebudu zastírat, že personál v terénu chybí, protože je infekcí ovlivněn. Řada zaměstnanců z první linie je v karanténě, která se může i prodloužit. Koronavir není obyčejná chřipka, kdy běžně stačí sedm až deset dní, aby ji člověk vyležel. Proto je delší absence znát. Nikoho asi neudiví, že nyní klademe hlavní důraz na hygienu našich lidí, abychom je co nejvíce ochránili. Všichni jedou na doraz a já bych jim chtěl tímto poděkovat.

Jakou největší změnu jste během pandemie byli nuceni ve vašich službách směrem ke klientům udělat?

Museli jsme omezit pracovní dobu, včetně provozovatelů pošt Partner.Nyní zavíráme nejpozději v 16 hodin a od soboty 21. března přestává fungovat víkendový provoz. Nutnou inovací je i doručování doporučených zásilek. V současné době už u vás před bytem či domem nezazvoní listonoš, že vám nese důležitý dokument, ale rovnou vám hodí do vaší schránky oznámení o uložení zásilky. Protože počítáme s tím, že řada klientů může být v karanténě nebo nechce vycházet, prodloužili jsme lhůtu na vyzvednutí zásilky z deseti dnů na rovných třicet. Udělali jsme to hlavně proto, abychom minimalizovali osobní kontakt zaměstnanců s dalšími lidmi a samozřejmě preferujeme bezkontaktní platby.

NEPŘIBLIŽUJTE SE K PERSONÁLU, PROSÍM

Když očekávám balík, dostanu ho nyní vůbec?

Ano, služba Balík Do ruky funguje a rozvážíme je. Ale samozřejmě za zvýšených hygienických opatření. To znamená, že doručovatel vyzve zákazníka, aby se příliš k němu nepřibližoval. Dá mu podepsat doklad, který zanechá třeba na zídce, odstoupí, klient ho podepíše, zanechá na stanoveném místě a po odstoupení si vše přebere doručovatel a ihned si vydezinfikuje ruce. Dále zabezpečujeme i službu Balík Na poštu, u níž jsme prodloužili lhůtu vyzvednutí ze sedmi na patnáct dní.

Předpokládám, že za podobně zvýšených hygienických podmínek probíhá i vyplácení důchodů pro seniory?

U nich jsme obzvláště opatrní, neboť jsou nejrizikovější skupinou. Peníze vkládáme do obálky, kterou položíme na zem a v dostatečně velké vzdálenosti si senior vybere peníze, vše podepíše a prázdnou obálku zanechá na místě. Důchodce, kteří byli zvyklí chodit si pro peníze přímo na poštu, jsme kontaktovali, aby nás nyní nenavštěvovali, že jim hotovost přivezeme. Chceme u nich opravdu eliminovat možnost nákazy. Nyní je pro nás primární, aby staří lidé měli včas peníze, a tak jsme na vyplácení důchodů vyčlenili další lidi, kteří normálně provozují jiný servis. Proto jsme museli omezit jiné služby.

Ke konkrétním omezením se ještě dostaneme. Zůstaňme ještě u vyplácení důchodů, jak je zajištujete těm seniorům, kteří v současnosti bydlí v uzavřené zóně jako je například Olomoucko, kde je v izolaci 21 měst a obcí?

Tak tady musím přiznat, že naprostá karanténa pro nás představuje téměř neřešitelný problém. Do těchto oblastí nemůžeme poslat doručovatele, protože by okamžitě skončil v izolaci, když by s lidmi přišel do kontaktu. Někde se to pokoušíme vyřešit s listonoši, kteří v této oblasti také přímo bydlí, ale spíše to řešíme ve spolupráci s Policií České republiky, hasiči a hygienickými stanicemi.

Hygiena je nyní naprosto klíčová, už jste mluvil, jak chráníte lidi v terénu, ale jaký režim panuje na vašich pobočkách?

Ještě před vyhlášením povinného nošení roušek ze strany vlády, jsme trvali na tom, že do našich poboček mohou zákazníci vstoupit jen s ochranou, která zakryje ústa i nos. Dalším opatřením je, že neustále dezinfikujeme prostory pro zaměstnance i místa, kde se zdržují klienti. Navíc naši lidé mají k dispozici dezinfekční gely i spreje. A pobočky, které nejsou mezi zákazníkem a klientem odděleny skleněnou přepážkou, okamžitě uzavíráme.

To musí být pro vás velká komplikace, když při tomto náporu vypadávají pobočky, jejich počet se navíc zvyšuje...

Máte naprostou pravdu, o jejich uzavírání pravidelně informujeme klienty na webu. Ale není to snadné. Představte si, že máte nějaké větší území, které spravují dvě pošty, jedna z nich je nyní uzavřena, a tak je přirozené, že veškerá koncentrace klientů se soustředí na tu druhou, takže je přirozeně pro její zaměstnance více práce. Abychom je úplně nezahltili, museli jsme přistoupit k přerušení některých našich služeb, které jsou za normální situace naprostou samozřejmostí.

SIM KARTU LZE KOUPIT I DOBÍT, STÍRACÍ LOSY VŠAK NEKOUPÍTE

Jaký servis jste přesně museli přerušit?

Od čtvrtka jsme dočasně zastavili poskytování všech sázkových služeb, loterijních a neloterijních služeb na všech pobočkách pro společnosti Sazka a Tipsport.net. Aby to bylo lépe srozumitelnější, například nyní není možné si koupit stírací los. Co jsme ale během pandemie, kdy je nutné, aby se všichni dovolali svým blízkým, zachovali, je prodej SIM karet i dobíjení si kreditu na předplacených kartách všech mobilních operátorů.

Co jistě funguje je váš e-shop, přesto dotýkají se ho nějaká omezení?

To je dobrá otázka. Chtěl bych všechny naše klienty poprosit, aby přes něj teď objednávali jen to zboží, které nyní nutně potřebují, abychom zbytečně nezatěžovali část personálu, který třeba potřebujeme na zmíněné vyplácení důchodů.

Jaká situace nyní panuje ohledně zásilek ze zahraničí?

Rozhodli jsme, že od čtvrtka není možné posílat zásilky do Číny, Izraele, Íránu, Jižní Koree, Arménie, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Kypru a Gruzie, protože nemůžeme garantovat jejich převzetí v těchto vyjmenovaných cílových zemí.

Přiznáváte, že váš personál jede na doraz, nezatěžuje vás proto, že jste nedávno roznášeli od ministerstva zdravotnicví do schránek 5 milionů letáků s návodem, jak se mají lidé chovat během pandemie?

Jsme státním podnikem, tak musíme vyhovět státní správě, když nás v této specifické situaci o něco požádá, a zajistit distrubuci tak důležitých prospektů, které sdělují, jak chránit během pandemie své zdraví. Samozřejmě se to promítlo do dalšího dočasného přerušení služeb, a tím je roznášení letáků od obchodních řetezců na slevy, pokud si tuto službu u nás zaplatí.

Rovněž vás čeká distribuce roušek, respirátorů, které stát přiveze letecky z Číny.

Ano, tady ještě čekáme na přesné pokyny od ministerstva vnitra.

Související

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Více souvisejících

Česká pošta Matyáš Vitík (Česká pošta) rozhovor pošťáci pošta Roman Knap důchody Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 4 minutami

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

před 6 minutami

Rishi Sunak

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

před 7 minutami

Petr Fiala

Fiala: Návrh emisní normy Euro 7 je třeba významně změnit

Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut. Před dnešním odletem na evropský summit ministerský předseda novinářům řekl, že české diplomatické úsilí se setkává s velkým porozuměním. "Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany," uvedl.

před 36 minutami

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ronald Reagan

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl dnes ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle dnešní svodky britského ministerstva obrany Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

před 2 hodinami

Senioři, ilustrační foto

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v LDN po třech měsících hradili část péče

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných po třech měsících hradili část péče podobně, jako je to nyní v domovech pro seniory. Vyplývá to z novely zákona o zdravotně sociální péči, kterou připravují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna, kterou kritizují nemocnice i odbory, by měla platit od příštího roku, napsal Deník N.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

O víkendu se změní čas. Vyspíme se o hodinu méně

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. V dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky jednorázově získají hodinu zpoždění. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný zimní.

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka nabízel šéfovi Úřadu práce mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabídl podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) tehdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Viktoru Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Česká pošta k 1. červnu propustí 2269 pracovníků, většinou na přepážkách

Česká pošta k 1. červnu propustí 2269 zaměstnanců. Z toho bude 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce.

Zdroj: ČTK

Další zprávy