Ombudsmanka Šabatová si stěžuje na ministerstvo vnitra

Vláda se chystá v pondělí projednávat stížnost ombudsmanky Anny Šabatové na ministerstvo vnitra. Podle veřejné ochránkyně práv resort jejímu úřadu brání v práci, když mu odmítá poskytovat podklady k rozhodnutím o neudělení českého občanství. Vnitro se brání tím, že se jedná o utajované informace. Šabatová vládu o svých výhradách vyrozuměla v únoru.

Kancelář ochránkyně ve vyrozumění uvádí, že k žádosti o české občanství si ministerstvo vnitra vyžádá stanoviska policie a zpravodajských služeb. Ta nejsou pak součástí spisu, pokud jsou v nich utajované informace. Rozhodnutí o zamítnutí se pak zdůvodní ohrožením bezpečnosti státu, nemůže ho tedy přezkoumat soud.

Ombudsmanka připomíná, že její činnost se sice nevztahuje na zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení, ale případnou ochranu před jednáním úřadů lidem poskytovat má. "Působnost ochránce se tedy nepochybně vztahuje na postup ministerstva vnitra a ministra vnitra v řízení o žádosti o udělení státního občanství," uvedla ve vyrozumění obudsmanka.

Dodala, že podle zákona o veřejném ochránci práv jí musí úřady ve stanovené lhůtě spisy a jiné písemnosti předložit. Podotkla, že ochránce i jeho zástupce mají k utajovaným informacím přístup. "Ochránce se pro výkon své funkce potřebuje seznámit se stanoviskem, které je podkladem pro rozhodnutí správního úřadu, aby zjistil, zda stanovisko existuje a zda z něj správní úřad při svém rozhodování vycházel. Samotné podkladové státobezpečnostní stanovisko přitom nehodnotí," stojí ve vyrozumění.

Obudsmanka dostala dva podněty od stěžovatelů. U jednoho z nich se s okolnostmi zamítnutí jeho žádosti o občanství seznámila. Tehdejšímu ministrovi vnitra Lubomíru Metnarovi (za ANO) sdělila, že z utajované informace není patrný charakter a intenzita ohrožení bezpečnostních zájmů státu. Dozvěděla se, že existuje ještě podrobnější stanovisko, s nímž se pak chtěla také seznámit. To Metnar odmítl. Nahlédnout do složek jí nedovolil ani jeho nástupce Jan Hamáček (ČSSD).

"Zákon o veřejném ochránci práv se nesnažím obejít, jak tvrdí ministr. V důsledku jeho postupu naopak nemohu splnit svou zákonnou povinnost," uvedla ombudsmanka. Nezbylo jí prý než vyrozumět vládu. Šabatová navrhla, aby kabinet ministrovi vnitra uložil všechny písemnosti včetně stanovisek policie a zpravodajců veřejnému ochránci práv zpřístupnit.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že policie a zpravodajci by ombudsmance utajované informace neposkytly, není tedy důvod, aby se s jejich stanovisky pro ministerstvo vnitra seznamovala. Podle ombudsmančiny kanceláře rozhodování o udělování občanství ale není transparentní, když resort zamítnutí může vždy zdůvodnit ohrožením bezpečnosti a obrana není možná.

Ministerstvo vnitra dostalo od začátku roku 2014 do konce loňska 18.229 žádostí o udělení českého občanství. Z bezpečnostních důvodů zamítlo 170 žádostí. Zhruba pětinu těchto rozhodnutí pak ministr vnitra v rozkladovém řízení zrušil, když bezpečnostní riziko opadlo.

Související

Miloš Zeman

Pithart či Horáček vyzvali prezidenta Zemana k abdikaci

Prezident Miloš Zeman se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině a měl by abdikovat. Vyzvalo ho k tomu ve společném prohlášení osm bývalých politiků nebo signatářů Charty 77 včetně někdejšího předsedy vlády a Senátu Petra Pitharta, bývalé ombudsmanky Anny Šabatové nebo Zemanova protikandidáta z minulé volby hlavy státu Michala Horáčka.

Více souvisejících

Anna Šabatová ombudsman Ministerstvo vnitra Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy