Vláda letos poprvé vyjela do krajů, jednala v Jablonci nad Nisou

Vláda se letos poprvé sešla na výjezdním zasedání v Jablonci nad Nisou v Libereckém kraji. Kabinet se zabýval mimo jiné aktuální situací ve výstavbě dopravní infrastruktury v Libereckém a Královéhradeckém kraji, využíváním dotačních programů Ministerstva životního prostředí v obou krajích či přeshraniční spoluprací mezi příhraničními oblastmi Česka, Polska a Německa. Vláda jednala i s radami obou krajů a sešla se i se starosty okolních obcí.

Hlavním tématy jednání vlády s krajskými reprezentacemi byly rozvoj dopravní infrastruktury, situace ve školství, ve zdravotnictví či změny v rozpočtovém určení daní. „Chtěl bych oběma pánům hejtmanům a jejich kolegyním a kolegům poděkovat. Naše jednání bylo opravdu velmi věcné. Bavili jsme se o konkrétních problémech a co bych chtěl skutečně ocenit, že obě krajské reprezentace přesto, že v některých věcech jsou kritické, dokáží také ocenit to, co se daří a co třeba vláda udělala správně. A myslím, že to je potom velmi dobrá a racionální debata a taková ta debata má být, protože ta ve výsledku vede k řešením, která skutečně pomáhají občanům,“ shrnul jednání premiér Petr Fiala.

Vláda se seznámila s aktuálním stavem výstavby klíčových dopravních staveb v Libereckém a Královéhradeckém kraji. V obou regionech běží nebo se připravují stavby dalších úseků klíčových dálnic D35 a D11, pracuje se na obchvatech několika měst a modernizují železniční tratě.

„Pokud jde o dopravu, s velkou radostí konstatuji, že letos máme rekordní rozestavěnost dálnic a silnic v celé České republice. Skutečně hýbeme s dopravní infrastrukturou a máme před sebou světlo na konci tunelu, že Česká republika bude průjezdná, bude dobře dostupná z jednoho konce na druhý pro naše občany a dopravní infrastruktura bude taková, že to bude sloužit i k rozvoji podnikání,“ připomněl premiér Fiala.

Vláda diskutovala také o čerpání dotačních programů, které administruje Ministerstvo životního prostředí, oběma kraji. Dotační programy jsou zaměřeny především na snižování energetické náročnosti budov, na snižování emisí a rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, ochranu vodních zdrojů či opatření proti povodním. Jedná se například o peníze z operačního programu Životní prostředí 2021–2027, z programu Evropské unie LIFE i z národních programů, jako je třeba Nová zelená úsporám. Oba kraje v tomto směru patří k těm regionům Česka, které tyto finanční zdroje využívají nejméně.

Kabinet se seznámil rovněž s informací o přeshraniční spolupráci v příhraničních regionech s Polskem a Německem. Spolupráce je velmi intenzivní a prospěšná a probíhá na několika platformách, například v rámci Euroregionu NISA a Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Příkladem úspěšné spolupráce může být například pravidelné Polsko-německo-české podnikatelské kooperační fórum, spolupráce složek integrovaného záchranného systému či realizace řady projektů zlepšujících například dopravní spojení mezi těmito regiony. Nedaří se naopak zatím dojednat přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb, která by výrazně pomohla občanům i návštěvníkům česko-polského pohraničí.

Vláda rovněž probrala aktuální situaci ohledně výskytu afrického moru prasat. Proti této nebezpečné nákaze se stoprocentní úmrtností nakažených zvířat není lék ani vakcína. V loňském roce bylo v Česku nahlášeno celkem 56 potvrzených případů výskytu, z toho 55 na Frýdlantsku. Letos byl zatím potvrzen jen jeden. Ministerstvo zemědělství připravilo další preventivní veterinární opatření proti šíření této choroby a rozhodlo také o zvýšení tzv. zástřelného pro myslivce na 5 000 korun za každé zastřelené divoké prase s hmotností nad 80 kg ulovené v uzavřených pásmech, pokud bude zlikvidováno v asanačním podniku.

Vláda také novelizovala dvě nařízení vlády, která se týkají vyplácení podpor zemědělcům, a to nařízení vlády o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům a nařízení vlády o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů. Přijaté změny zohledňují modifikaci Strategického plánu Společné zemědělské politiky na období 2023–2027, která byla projednána se zástupci Evropské komise. První nařízení mimo jiné zavádí novou platbu do rámce režimů pro klima a životní prostředí – ekoplatbu na podporu udržitelného hospodaření se živinami, druhá novela zavádí nový dotační titul omezení používání pesticidů v ochranných pásmech vodních zdrojů na orné půdě.

Na jednání s představiteli krajských samospráv navázala diskuse členů vlády se starosty okolních obcí.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.
Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

Více souvisejících

Vláda ČR Liberecký kraj Královéhradecký kraj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy