Vláda na pravidelném středečním jednání schválila další formy pomoci postiženým nedávnými povodněmi, návrh smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem.
Vláda schválila další formy pomoci lidem i samosprávám s odstraňováním následků zářijových povodní. Rozhodla o uvolnění tří miliard korun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu Ministerstva životního prostředí, které dostane Státní fond životního prostředí ČR na financování dvou nových dotačních programů – jednu miliardu na program Pomoc domácnostem po povodni 2024, která bude prostřednictvím obecních samospráv vyplácena postiženým obyvatelům, a dvě miliardy na program Obnova infrastruktury pro životní prostředí po povodni 2024, jenž směřuje na obnovu poškozené vodohospodářské infrastruktury.
Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane 2,5 miliardy korun na výdaje spojené s vyplácením dávky pomoci v hmotné nouzi. Důvodem je vysoký počet žádostí o pomoc v hmotné nouzi po zářijových povodních, na které už Úřad práce ČR vyplatil více než 400 milionů korun. Každá postižená domácnost může požádat až o 72 000 korun na úhradu základních životních potřeb, dezinfekce či ochranných pomůcek pro odstraňování povodňových škod. Do konce září už bylo vyčerpáno 89 procent z původně alokovaných 10,47 miliardy.
Vláda také schválila návrh zákona, jenž má pomoci osobám, které kvůli povodním museli zůstat doma s dětmi nebo s osobami, které vyžadují péči. Zákon o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 počítá například s prodloužením výplaty dávky ošetřovného z původních devíti kalendářních dnů na celou dobu uzavření školského zařízení kvůli povodním, s výplatou ošetřovného pro osoby pečující o nemohoucí v případě uzavření pečovatelských zařízení nebo pečující o nezaopatřené děti se speciálními vzdělávacími potřebami či závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I. Stejná pravidla budou na základě tohoto zvláštního zákona, který by měl platit do 31. března 2025, nastavena i pro příslušníky bezpečnostních sborů, kterým se místo ošetřovného poskytuje placené služební volno. Vláda chce požádat Sněmovnu, aby tento návrh projednala co nejrychleji ve stavu legislativní nouze.
Vláda projednala a schválila rovněž návrh Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem o některých právních otázkách. Smlouva je potvrzením vzájemných vztahů mezi Českem a Svatým stolcem a má ještě více ochránit svobodu vyznání občanů i zájmy všech církví a náboženství praktikovaných na území ČR. Podpis smlouvy se uskuteční 24. října a poté musí být ratifikována Parlamentem. Pokud se ratifikační proces dokončí, podaří se vládě po 22 letech průtahů celý proces dokončit a zároveň tak splnit i další bod ze svého programového prohlášení.
Vláda poslala do Parlamentu také návrh novely zákona o Vojenské policii. Novela má posílit pravomoci Vojenské policie mimo jiné tím, že do zákona doplňuje oprávnění obdobná těm, kterými disponuje Policie ČR, například využívat bezpilotní systémy, zadržet v oprávněných případech řidičský průkaz nebo mít možnost v zájmu ochrany života či majetku vstupovat do obydlí. Novela zároveň umožní bez dalšího schvalování povolávat vojenské policisty v případě potřeby k plnění úkolů Policie ČR nebo zaměstnávat u Vojenské policie i občanské zaměstnance.
Související
Digitalizujeme lépe než Německo, prohlásil Fiala. Stát příští rok spustí nové online služby
Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší
Vláda ČR , Povodně , Vatikán , Vojenská policie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
R8na geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 1 hodinou
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 2 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
Ukrajinští vojáci pokračují v intenzivní obraně obsazeného regionu Kursk na ruském území, kde čelí enormnímu tlaku nepřátelských jednotek. Podle Oleksandra, velitele jednotky 225. útočného praporu, čelí ukrajinské síly zdánlivě nekonečným vlnám ruských vojáků, kteří přicházejí bez informací o osudu svých předchůdců.
Zdroj: Libor Novák