Za Pavla jako za Zemana? Hrad přiznal chybu ohledně lánského honu pro prezidentova sponzora

Prezidentská kancelář nedodala včas do registru smluv dokument, na jehož základě se minulý týden v Hradem spravované lánské oboře konal hon na zvěř pro investiční firmu Wood & Company. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Jana Vohralíková v pátek novinářům řekla, že šlo o administrativní pochybení, ze kterého nebude vyvozovat žádné důsledky. Uvedla to ve vysílání Česká televize.

Web Seznam Zprávy upozornil na případ, kdy se lov v lánské oboře spravované prezidentskou kanceláří konal pro společnost Wood & Company, významného sponzora prezidentské kampaně Petra Pavla. Tento lov organizoval Jan Sýkora, partner společnosti Wood & Company. Prezident Pavel tvrdí, že v tomto případě nevznikla žádná finanční újma.

Soukromý hon na trofejní zvěř se v lánské oboře konal ve čtvrtek 19. října. Osmi lovcům asistovali zaměstnanci Lesní správy Lány. Ulovena byla zvířata za 700 tisíc korun, uvedl server.

Správce lánské obory obvykle nabízí lov za poplatek zájemcům zvenčí, ale v tomto konkrétním případě chyběla standardní smlouva nebo objednávka. Tyto dokumenty nebyly zveřejněny v registru smluv, jak to vyžaduje zákon. Dokument, který by umožnil Lesní správě Lány fakturovat ulovenou zvěř, byl vyhotoven až dodatečně po zjištění novináři Seznam Zpráv, kteří se začali zajímat o případ.

Kancelář prezidenta pak zveřejnila několik dokumentů v registru smluv, ale některé z nich později zneplatnila, a to v reakci na další dotazy novinářů. Podle informací od Seznam Zpráv, Hrad také nabídl sponzorovi prezidenta daňky po lovu s čtyřicetiprocentní slevou v porovnání s oficiálním ceníkem.

Že objednávka na hon nebyla do registru smluv včas zanesena, potvrdila novinářům vedoucí KPR Vohralíková. „Paní, která tam dělá veřejné zakázky, je tam asi druhý týden, takže si myslím, že je pochopitelné, že to je prostě administrativní pochybení,“ řekla kancléřka. Dodala, že kvůli tomu nebude vyvozovat žádné důsledky. „Vím o tom, že byla podepsaná vzájemná kalkulace, včas podepsali vzájemnou dohodu o tom, jak to finančně bude vykompenzováno,“ uvedla Vohralíková.

Několik administrativních pochybení se v případu soukromé akce investiční firmy Wood & Company stalo i podle prezidenta Pavla. „Nicméně k žádné finanční újmě nedošlo,“ napsal na síti X. Nezveřejnění platné objednávky je podle hlavy státu bezesporu pochybení, ale situaci lze podle zákona vyřešit smlouvou o vypořádávání závazků, která se připravovala ještě předtím, než na ni upozornili novináři, uvedla hlava státu.

Postup Lesní správy Lány kritizuje protikorupční organizace Transparency International (TI). „Administrativní pochybení vůči registru smluv se sice stát může, to ale nevysvětluje nápravu až po dotazu médií, podivné časování dokumentů, které obsahují chyby a byly zjevně zpracovány narychlo,“ řekl Seznam Zprávám vedoucí právník Jan Dupák. Dodal, že utajovaný hon byl dokonce uspořádán zřejmě jako odměna pro finančního podporovatele prezidentovy kampaně.

Poradce pro otevřenost veřejné správy, Oldřich Kužílek, uvedl, že ve věci této kauzy došlo jak k administrativnímu nedorozumění ze strany prezidentské kanceláře a Lánské obory, tak i ze strany novinářů. Podle jeho názoru je mnoho aspektů, které z dostupných dokumentů nebyly zcela jasné.

Podle něj byla smlouva mezi Lánskou oborou a zájemci o lov normálně platná, byla však pouze nezveřejněna.

Související

Daniela Ostrá Rozhovor

Babiš a Pavel budou v krizi spolupracovat, říká Ostrá. Prezidentské volby už nehrají roli

Politoložka Daniela Ostrá z olomoucké Univerzity Palackého v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, jak vnímá vývoj vztahů mezi prezidentem republiky Petrem Pavlem a zřejmě budoucím premiérem Andrejem Babišem. Podle ní už nebude vzájemná negativita z prezidentských voleb roku 2023 hrát při stavění vlády roli. „Jeho cílem je mít vládu co nejrychleji a bez výraznějších překážek. Toho nedosáhne tím, když půjde s prezidentem do zbytečných střetů založených čistě na osobní animozitě,“ říká.

Více souvisejících

Pražský Hrad Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

Petr Nečas

Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou

Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár. 

včera

včera

včera

včera

Princ Andrew

Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa

V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty. 

včera

Jaro, ilustrační fotografie

Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů

Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat

Američtí a íránští zástupci dosáhli značného pokroku během rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle BBC však není jasné, zda bude dosaženo dohody, která by odvrátila konflikt mezi oběma zeměmi. Jednání mají po konzultacích obou delegací v hlavních městech pokračovat příští týden ve Vídni. 

včera

včera

Hillary Clintonová

Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa

Šest hodin ve čtvrtek vypovídala bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová před kongresovou komisí, která vyšetřuje zločiny sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Někdejší politička řekla, o zločinech nevěděla. Zákonodárce vyzvala, aby vyslechli také současného prezidenta Donalda Trumpa. 

včera

včera

Počasí

Počasí bude i o víkendu nadále jarní

Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.

26. února 2026 21:28

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina

Hillary Clintonová dnes předstoupila před sněmovní výbor pro dohled, aby vypovídala v souvislosti s vyšetřováním kriminálních aktivit Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwellové. Ve svém úvodním prohlášení, které zveřejnila také na síti X, kategoricky popřela jakoukoli spojitost s touto dvojicí. Uvedla, že nikdy neletěla Epsteinovým letadlem, ani nenavštívila jeho ostrov, domovy nebo kanceláře.

26. února 2026 20:17

Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led

Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy