Zámek Lány. Jaká je historie letního sídla českých prezidentů?

V křivoklátských lesích poblíž Prahy stojí barokní zámek, který se stal roku 1921 oficiálním letním sídlem českých prezidentů. Zámek Lány má dlouhou historii sahající až do 14. století. Koncem 16. století objekt vlastnil císař Rudolf II., později významní šlechtici.

Obec Lány je poprvé zmíněna v písemných pramenech k roku 1392. Tehdy zde stávala tvrz jistého vladyky Haška, jednalo se o jednoduché dřevěné stavení. Renesanční kamenná tvrz v Lánech nepochybně existovala ve třicátých letech 16. století, kdy jsou jako majitelé panství uváděni Žejdlicové ze Šenfeldu, prastarý rytířský rod pocházející ze Slezska. Od nich v roce 1581 přešlo panství do majetku vysokého zemského úředníka Jiřího z Martinic, který ho o několik let později prodal císaři Rudolfu II. Lesy přiléhající ke tvrzi bývaly oblíbeným habsburským loveckým revírem, proto se Rudolf II. rozhodl tvrz přestavět na pohodlnější letohrádek. Na konci 16. století tak vznikl přízemní renesanční zámeček, který projektoval významný architekt italského původu Ulrico Aostalli de Sala. Ten působil dlouhá léta v českých zemích, z jeho dalších realizací lze jmenovat třeba zámek v Litomyšli, Pardubicích nebo Slatiňanech. 

Když se panovník dostal do finančních potíží, Lány se staly zástavou knížete Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu. Na konci 17. století je zakoupili Valdštejnové. Za Jana Josefa z Valdštejna, v první třetině 18. století, došlo k rozsáhlým přestavbám zámku, který byl také rozšířen o jedno patro. Dcera Jana Josefa, provdaná Fürstenbergová, nechala u zámku vystavět kostel. Další člen tohoto rodu, kníže Karel Egon II. z Fürstenbergu, zahájil ve dvacátých letech 19. století rekonstrukci objektu, zámek se zvýšil o druhé patro. V šedesátých letech vznikly konírny a skleníky. Fürstenbergové posléze prodali svůj luxusní palác v Praze a přesídlili na zámek v Lánech, který se stal jejich oficiálním rodovým sídlem. Počátkem 20. století proto kníže Max Egon Fürstenberg začal s dalšími rekonstrukcemi, aby se celé rodině komfortněji bydlelo. Zámek disponoval v té době již třemi patry a zhruba šedesáti obytnými sály.

Po vzniku československé republiky se zámek v Lánech dostal do majetku státu. Rod Fürstenbergů ho byl nucen v nepříznivé situaci související s pozemkovou reformou prodat. Následně začal zámek architekt Jože Plečnik přeměňovat v prezidentskou rezidenci. Tento muž stál rovněž za přestavbou Pražského hradu coby sídla hlavy státu. V roce 1921 se lánský zámek stal oficiálním letním domem prezidenta republiky, tedy T. G. Masaryka. Ten měl v přízemí budovy kuchyň, úřadovny, obytné místnosti pro personál a hradní stráž. První patro bylo vybaveno reprezentativními místnostmi pro oficiální návštěvy, na které navazovaly kuřácký salon, dámský salon, hudební salon a prostorná jídelna. Nacházela se zde také prezidentova pracovna a knihovna. Druhé patro sloužilo k soukromým účelům rodiny hlavy státu. Třetí poschodí náleželo návštěvám.

Tomáš Garrigue Masaryk si prý zámek v Lánech zamiloval. Vnímal ho jako skutečný domov, kde rád relaxoval i v klidu pracoval. Zval si sem také vzácné návštěvy. Výborně vycházel s místními občany, pro které nechal v zámku dokonce vybudovat kinosál. Po odchodu z prezidentského úřadu se Masaryk v zámku zabydlil a trávil tam většinu času. S Lány zůstal spjat i po smrti – je zde pohřben s celou svou rodinou.

Po úmrtí Masaryka se lánský zámek využíval pouze občasně. Zašlou slávu i krásu se rozhodl budově navrátit Václav Havel. Úpravy interiérů se ujala Franziska Diana Sternbergová, a tak se na podobě zámku znovu podepsala ruka šlechty.

Související

Zámek Lány

Zeman se sejde s Babišem v Lánech. O čem budou jednat?

Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne sejde s předsedu opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. Bližší informace k plánovanému obsahu jednání na zámku v Lánech Hrad neoznámil. Expremiér Babiš v pátek uvedl, že má s hlavou státu spousty témat k probírání, konkrétní ale nebyl.

Více souvisejících

Zámek Lány prezident čr Středočeský kraj

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

včera

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

včera

včera

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde

Prezident Spojených států Donald Trump dnes večer oznámí rozsáhlá cla v prohlášení z Růžové zahrady Bílého domu. Očekává se, že vystoupí přibližně v 16:00 EST (22:00 SEČ) a odhalí detaily nové obchodní politiky, která může mít dalekosáhlé důsledky pro globální trhy. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy