Zámek Lány. Jaká je historie letního sídla českých prezidentů?

V křivoklátských lesích poblíž Prahy stojí barokní zámek, který se stal roku 1921 oficiálním letním sídlem českých prezidentů. Zámek Lány má dlouhou historii sahající až do 14. století. Koncem 16. století objekt vlastnil císař Rudolf II., později významní šlechtici.

Obec Lány je poprvé zmíněna v písemných pramenech k roku 1392. Tehdy zde stávala tvrz jistého vladyky Haška, jednalo se o jednoduché dřevěné stavení. Renesanční kamenná tvrz v Lánech nepochybně existovala ve třicátých letech 16. století, kdy jsou jako majitelé panství uváděni Žejdlicové ze Šenfeldu, prastarý rytířský rod pocházející ze Slezska. Od nich v roce 1581 přešlo panství do majetku vysokého zemského úředníka Jiřího z Martinic, který ho o několik let později prodal císaři Rudolfu II. Lesy přiléhající ke tvrzi bývaly oblíbeným habsburským loveckým revírem, proto se Rudolf II. rozhodl tvrz přestavět na pohodlnější letohrádek. Na konci 16. století tak vznikl přízemní renesanční zámeček, který projektoval významný architekt italského původu Ulrico Aostalli de Sala. Ten působil dlouhá léta v českých zemích, z jeho dalších realizací lze jmenovat třeba zámek v Litomyšli, Pardubicích nebo Slatiňanech. 

Když se panovník dostal do finančních potíží, Lány se staly zástavou knížete Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu. Na konci 17. století je zakoupili Valdštejnové. Za Jana Josefa z Valdštejna, v první třetině 18. století, došlo k rozsáhlým přestavbám zámku, který byl také rozšířen o jedno patro. Dcera Jana Josefa, provdaná Fürstenbergová, nechala u zámku vystavět kostel. Další člen tohoto rodu, kníže Karel Egon II. z Fürstenbergu, zahájil ve dvacátých letech 19. století rekonstrukci objektu, zámek se zvýšil o druhé patro. V šedesátých letech vznikly konírny a skleníky. Fürstenbergové posléze prodali svůj luxusní palác v Praze a přesídlili na zámek v Lánech, který se stal jejich oficiálním rodovým sídlem. Počátkem 20. století proto kníže Max Egon Fürstenberg začal s dalšími rekonstrukcemi, aby se celé rodině komfortněji bydlelo. Zámek disponoval v té době již třemi patry a zhruba šedesáti obytnými sály.

Po vzniku československé republiky se zámek v Lánech dostal do majetku státu. Rod Fürstenbergů ho byl nucen v nepříznivé situaci související s pozemkovou reformou prodat. Následně začal zámek architekt Jože Plečnik přeměňovat v prezidentskou rezidenci. Tento muž stál rovněž za přestavbou Pražského hradu coby sídla hlavy státu. V roce 1921 se lánský zámek stal oficiálním letním domem prezidenta republiky, tedy T. G. Masaryka. Ten měl v přízemí budovy kuchyň, úřadovny, obytné místnosti pro personál a hradní stráž. První patro bylo vybaveno reprezentativními místnostmi pro oficiální návštěvy, na které navazovaly kuřácký salon, dámský salon, hudební salon a prostorná jídelna. Nacházela se zde také prezidentova pracovna a knihovna. Druhé patro sloužilo k soukromým účelům rodiny hlavy státu. Třetí poschodí náleželo návštěvám.

Tomáš Garrigue Masaryk si prý zámek v Lánech zamiloval. Vnímal ho jako skutečný domov, kde rád relaxoval i v klidu pracoval. Zval si sem také vzácné návštěvy. Výborně vycházel s místními občany, pro které nechal v zámku dokonce vybudovat kinosál. Po odchodu z prezidentského úřadu se Masaryk v zámku zabydlil a trávil tam většinu času. S Lány zůstal spjat i po smrti – je zde pohřben s celou svou rodinou.

Po úmrtí Masaryka se lánský zámek využíval pouze občasně. Zašlou slávu i krásu se rozhodl budově navrátit Václav Havel. Úpravy interiérů se ujala Franziska Diana Sternbergová, a tak se na podobě zámku znovu podepsala ruka šlechty.

Související

Zámek Lány

Zeman se sejde s Babišem v Lánech. O čem budou jednat?

Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne sejde s předsedu opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. Bližší informace k plánovanému obsahu jednání na zámku v Lánech Hrad neoznámil. Expremiér Babiš v pátek uvedl, že má s hlavou státu spousty témat k probírání, konkrétní ale nebyl.

Více souvisejících

Zámek Lány prezident čr Středočeský kraj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy