V křivoklátských lesích poblíž Prahy stojí barokní zámek, který se stal roku 1921 oficiálním letním sídlem českých prezidentů. Zámek Lány má dlouhou historii sahající až do 14. století. Koncem 16. století objekt vlastnil císař Rudolf II., později významní šlechtici.
Obec Lány je poprvé zmíněna v písemných pramenech k roku 1392. Tehdy zde stávala tvrz jistého vladyky Haška, jednalo se o jednoduché dřevěné stavení. Renesanční kamenná tvrz v Lánech nepochybně existovala ve třicátých letech 16. století, kdy jsou jako majitelé panství uváděni Žejdlicové ze Šenfeldu, prastarý rytířský rod pocházející ze Slezska. Od nich v roce 1581 přešlo panství do majetku vysokého zemského úředníka Jiřího z Martinic, který ho o několik let později prodal císaři Rudolfu II. Lesy přiléhající ke tvrzi bývaly oblíbeným habsburským loveckým revírem, proto se Rudolf II. rozhodl tvrz přestavět na pohodlnější letohrádek. Na konci 16. století tak vznikl přízemní renesanční zámeček, který projektoval významný architekt italského původu Ulrico Aostalli de Sala. Ten působil dlouhá léta v českých zemích, z jeho dalších realizací lze jmenovat třeba zámek v Litomyšli, Pardubicích nebo Slatiňanech.
Když se panovník dostal do finančních potíží, Lány se staly zástavou knížete Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu. Na konci 17. století je zakoupili Valdštejnové. Za Jana Josefa z Valdštejna, v první třetině 18. století, došlo k rozsáhlým přestavbám zámku, který byl také rozšířen o jedno patro. Dcera Jana Josefa, provdaná Fürstenbergová, nechala u zámku vystavět kostel. Další člen tohoto rodu, kníže Karel Egon II. z Fürstenbergu, zahájil ve dvacátých letech 19. století rekonstrukci objektu, zámek se zvýšil o druhé patro. V šedesátých letech vznikly konírny a skleníky. Fürstenbergové posléze prodali svůj luxusní palác v Praze a přesídlili na zámek v Lánech, který se stal jejich oficiálním rodovým sídlem. Počátkem 20. století proto kníže Max Egon Fürstenberg začal s dalšími rekonstrukcemi, aby se celé rodině komfortněji bydlelo. Zámek disponoval v té době již třemi patry a zhruba šedesáti obytnými sály.
Po vzniku československé republiky se zámek v Lánech dostal do majetku státu. Rod Fürstenbergů ho byl nucen v nepříznivé situaci související s pozemkovou reformou prodat. Následně začal zámek architekt Jože Plečnik přeměňovat v prezidentskou rezidenci. Tento muž stál rovněž za přestavbou Pražského hradu coby sídla hlavy státu. V roce 1921 se lánský zámek stal oficiálním letním domem prezidenta republiky, tedy T. G. Masaryka. Ten měl v přízemí budovy kuchyň, úřadovny, obytné místnosti pro personál a hradní stráž. První patro bylo vybaveno reprezentativními místnostmi pro oficiální návštěvy, na které navazovaly kuřácký salon, dámský salon, hudební salon a prostorná jídelna. Nacházela se zde také prezidentova pracovna a knihovna. Druhé patro sloužilo k soukromým účelům rodiny hlavy státu. Třetí poschodí náleželo návštěvám.
Tomáš Garrigue Masaryk si prý zámek v Lánech zamiloval. Vnímal ho jako skutečný domov, kde rád relaxoval i v klidu pracoval. Zval si sem také vzácné návštěvy. Výborně vycházel s místními občany, pro které nechal v zámku dokonce vybudovat kinosál. Po odchodu z prezidentského úřadu se Masaryk v zámku zabydlil a trávil tam většinu času. S Lány zůstal spjat i po smrti – je zde pohřben s celou svou rodinou.
Po úmrtí Masaryka se lánský zámek využíval pouze občasně. Zašlou slávu i krásu se rozhodl budově navrátit Václav Havel. Úpravy interiérů se ujala Franziska Diana Sternbergová, a tak se na podobě zámku znovu podepsala ruka šlechty.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Další personální změna pod taktovkou Hradu. Mění se šéf lánské lesní správy
Zeman se sejde s Babišem v Lánech. O čem budou jednat?
Zámek Lány , prezident čr , Středočeský kraj
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 5 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 6 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 7 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 15 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek