Regulační poplatky by se měly vrátit, ale platí se za to strašná cena, tvrdí Heger

Praha - Poslanci definitivně odhlasovali konec kontroverzních regulačních poplatků, které v posledních letech hýbaly českou společností i politiky samotnými. Podle exministra zdravotnictví a místopředsedy TOP 09 Leoše Hegera by se měly vrátit, zaplatí se za to ale velká cena.

Podle Hegera byl o regulační poplatky až abnormálně a nenormálně velký zájem. Ilustruje to na příkladu, kdy ve sněmovně prošlo poloviční zrušení lustračního zákona, o které se mezi lidmi moc nemluví, zato poplatky byly kritizovány pořád.

"Uznávám, že pan kolega David (Ivan David, exministr zdravotnictví za ČSSD, poz. red.) má pravdu, že systém potřebuje regulace a ty poplatky byly jedním z pokusů, jak ten systém regulovat," posteskl si Heger v pořadu Události, komentáře na České televizi.

Přiznal, že je několik možných dalších řešení, ale všechny jsou velmi obtížné, takže každý krok, který zbrzdí nadměrnou péči, kterou má každý systém snahu poskytovat, je podle něj vítaný.

"Teď budeme žít rok ve velmi zajímavém experimentu, kde se ukáže, kde ta péče přibude. A protože se zrušily regulační poplatky ve smyslu hospitalizačních poplatků, tak už jsou první jasné signály, že přibývá pacientů v následné péči, lidé se mnohem raději ucházejí o lázně a já myslím, že nárůst pacientů u praktických lékařů bude enormní," upozorňuje exministr.

Heger varuje, že u nás bylo před pěti lety přibližně 14 kontaktů průměrného občana s lékařem, zatímco v rámci Evropy to byla méně než polovina. "Ty kontakty u nás ubyly možná zčásti díky těm regulačním poplatků asi o 2 návštěvy za rok, ale stále jsme na dvojnásobku Evropy, takže já si myslím, že ty regulace tady prostě jsou a ukáže se, že budou chybět."

Přesto se domnívá, že poplatky jsou plné paradoxů. "Pokud šlo o tu stokorunu za hospitalizaci, tak tam ten paradox byl v tom, že to byla minimálně stokoruna a nešlo udělat žádný rozumný sociální strop. Kdyby se udělal, pravděpodobně by Ústavní soud hospitalizační poplatky nezrušil. Je to škoda. U těch dalších zbývajících poplatků jsou paradoxy v tom, že se vědělo poměrně dobře, jaké udělat zásahy, aby to bylo trošku rozumnější. Ony tam jsou nejenom sociální problémy, ale zcela určitě při tom našem sociálním systému jsou lidé, kterým to dělá velké problémy a ministerstvo práce a sociálních věcí neumělo udělat nějaký rychlý institut hmotné nouze, například pro dlouho hospitalizované, kteří si s tím nedokázali poradit," dodal Heger.

I přesto, že tři miliardy, které podle něj stát za regulační poplatky ztratí, jsou relativně okrajové, oproti například deseti miliardám, které jdou do doplatků za léky, měly by se v nějaké rozumné podobě vrátit.

"Jakmile se to téma otevře, je to politicky velmi výbušné a platí se za to strašná cena, takže já bych dneska, kdybych se mohl vrátit do své pozice ministra, preferoval vrátit se k té ideji nadstandardů, protože tam to byla víceméně technická záležitost, otázka přesunu některých věcí do zákona z vyhlášky a ty nadstandardy se mohly dále rozvíjet," dodal Heger.

Související

Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví

S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger

Neprodloužení nouzového stavu v době koronavirové pandemie nevyvolá podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera v zemi kolaps. „Zákon o ochraně veřejného zdraví může stanovit řadu restrikcí, aby nedošlo k úplnému chaosu. Vláda lidem nezdůraznila, že takovou gescí ministerstvo zdravotnictví disponuje. Místo toho kabinet politikaří a veřejnost jen straší, jaké katastrofické scénáře nás čekají, když nebudeme mít nouzový stav,“ říká pro EuroZprávy.cz Leoš Heger.

Více souvisejících

Leoš Heger poplatky ve zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy