Regulační poplatky by se měly vrátit, ale platí se za to strašná cena, tvrdí Heger

Praha - Poslanci definitivně odhlasovali konec kontroverzních regulačních poplatků, které v posledních letech hýbaly českou společností i politiky samotnými. Podle exministra zdravotnictví a místopředsedy TOP 09 Leoše Hegera by se měly vrátit, zaplatí se za to ale velká cena.

Podle Hegera byl o regulační poplatky až abnormálně a nenormálně velký zájem. Ilustruje to na příkladu, kdy ve sněmovně prošlo poloviční zrušení lustračního zákona, o které se mezi lidmi moc nemluví, zato poplatky byly kritizovány pořád.

"Uznávám, že pan kolega David (Ivan David, exministr zdravotnictví za ČSSD, poz. red.) má pravdu, že systém potřebuje regulace a ty poplatky byly jedním z pokusů, jak ten systém regulovat," posteskl si Heger v pořadu Události, komentáře na České televizi.

Přiznal, že je několik možných dalších řešení, ale všechny jsou velmi obtížné, takže každý krok, který zbrzdí nadměrnou péči, kterou má každý systém snahu poskytovat, je podle něj vítaný.

"Teď budeme žít rok ve velmi zajímavém experimentu, kde se ukáže, kde ta péče přibude. A protože se zrušily regulační poplatky ve smyslu hospitalizačních poplatků, tak už jsou první jasné signály, že přibývá pacientů v následné péči, lidé se mnohem raději ucházejí o lázně a já myslím, že nárůst pacientů u praktických lékařů bude enormní," upozorňuje exministr.

Heger varuje, že u nás bylo před pěti lety přibližně 14 kontaktů průměrného občana s lékařem, zatímco v rámci Evropy to byla méně než polovina. "Ty kontakty u nás ubyly možná zčásti díky těm regulačním poplatků asi o 2 návštěvy za rok, ale stále jsme na dvojnásobku Evropy, takže já si myslím, že ty regulace tady prostě jsou a ukáže se, že budou chybět."

Přesto se domnívá, že poplatky jsou plné paradoxů. "Pokud šlo o tu stokorunu za hospitalizaci, tak tam ten paradox byl v tom, že to byla minimálně stokoruna a nešlo udělat žádný rozumný sociální strop. Kdyby se udělal, pravděpodobně by Ústavní soud hospitalizační poplatky nezrušil. Je to škoda. U těch dalších zbývajících poplatků jsou paradoxy v tom, že se vědělo poměrně dobře, jaké udělat zásahy, aby to bylo trošku rozumnější. Ony tam jsou nejenom sociální problémy, ale zcela určitě při tom našem sociálním systému jsou lidé, kterým to dělá velké problémy a ministerstvo práce a sociálních věcí neumělo udělat nějaký rychlý institut hmotné nouze, například pro dlouho hospitalizované, kteří si s tím nedokázali poradit," dodal Heger.

I přesto, že tři miliardy, které podle něj stát za regulační poplatky ztratí, jsou relativně okrajové, oproti například deseti miliardám, které jdou do doplatků za léky, měly by se v nějaké rozumné podobě vrátit.

"Jakmile se to téma otevře, je to politicky velmi výbušné a platí se za to strašná cena, takže já bych dneska, kdybych se mohl vrátit do své pozice ministra, preferoval vrátit se k té ideji nadstandardů, protože tam to byla víceméně technická záležitost, otázka přesunu některých věcí do zákona z vyhlášky a ty nadstandardy se mohly dále rozvíjet," dodal Heger.

Související

Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví

S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger

Neprodloužení nouzového stavu v době koronavirové pandemie nevyvolá podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera v zemi kolaps. „Zákon o ochraně veřejného zdraví může stanovit řadu restrikcí, aby nedošlo k úplnému chaosu. Vláda lidem nezdůraznila, že takovou gescí ministerstvo zdravotnictví disponuje. Místo toho kabinet politikaří a veřejnost jen straší, jaké katastrofické scénáře nás čekají, když nebudeme mít nouzový stav,“ říká pro EuroZprávy.cz Leoš Heger.

Více souvisejících

Leoš Heger poplatky ve zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy