Předražené zakázky Krajské zdravotní? U soudu promluvili svědci

Ústí nad Labem - Výslechem svědků pokračovalo dnes u Krajského soudu v Ústí nad Labem hlavní líčení v kauze údajně předražených zakázek Krajské zdravotní, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Společnost neměla dostatečné kapacity na to, aby víc než 800 přístrojů za stovky milionů korun nakoupila sama, řekl u soudu někdejší ředitel děčínské a ústecké nemocnice Luděk Rückl.

V případu je obžalováno pět bývalých i současných manažerů společnosti, René Budjač, Miloslav Řehák, Tomáš Indra, Eduard Reichelt a současný ředitel společnosti Petr Fiala. Státní zástupkyně je viní z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Všichni obžalovaní už dříve vinu odmítli. Státní zástupkyně obžalobu opírá mimo jiné o to, že si společnost měla stovky přístrojů pořídit sama a nemusela k tomu využívat zprostředkovatele.

"Krajská zdravotní neměla dostatečné organizační kapacity na to, aby takové veřejné zakázky zvládla sama," řekl u soudu Rückl, který v roce 2008 vedl děčínskou nemocnici. Potvrdil tak slova všech obžalovaných, kteří už na začátku hlavního líčení uvedli totéž. Seznam potřebných přístrojů dávaly podle Rückla dohromady jednotlivé primariáty, poté ho dostalo vedení společnosti. Bez dotace by nemocnice podle Rückla na nové vybavení nedosáhla. "Rozsah obnovy techniky, který byl, by nebyla schopna pokrýt z vlastních zdrojů žádná nemocnice," doplnil Rückl.

Tehdejší právník úřadu ROP Severozápad Jan Martinovský u soudu řekl, že přístroje za více než 400 milionů korun, které Krajská zdravotní díky dotaci nakoupila, patřily k prvním projektům financovaným z tohoto programu. "Byly to jedny z prvních projektů, nikdo moc nevěděl, co dělat a měli jsme s tím dost práce," řekl u soudu Martinovský. Ceny přístrojů podle něj úřad ROP Severozápad nekontroloval, nebylo to náplní jeho práce.

Obžaloba je rozdělena do dvou částí, obě sahají do roku 2008. Prvním je právě nákup přístrojového vybavení za více než 400 milionů korun, na který Krajská zdravotní získala dotaci z ROP Severozápad. Podle žalobce manažeři stanovili taková kritéria veřejné zakázky, která vedla k účasti jediného soutěžitele, konsorcia firem Hospimed a Puroklima. Škodu státní zastupitelství vyčíslilo na 82 milionů korun.

Kromě podezření z předražených přístrojů se obžaloba týká i sedmi výběrových řízení na poradce při přípravě dotačních žádostí. Krajská zdravotní platila za každou pět až šest milionů, podle žalobkyně byla maximální cena každé 300.000 korun. Tím měla vzniknout škoda 38,5 milionu.

Krajská zdravotní se připojila k trestnímu řízení a žádá náhradu škody ve výši 120 milionů korun, tedy částku, kterou obžaloba stanovila jako vzniklou škodu. Mluvčí společnosti Jiří Vondra už dříve ČTK řekl, že Krajská zdravotní se přihlásila z takzvané procesní opatrnosti. Společnost je přesvědčena o tom, že žádná škoda nevznikla. Dnešní jednání soudu je prozatím poslední, hlavní líčení bude pokračovat v listopadu.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Na Šluknovsku zkolabovala nemocniční péče. Co bude dál? Na kraj se valí kritika

O okamžitou obnovu jednání o možném převzetí Lužické nemocnice v Rumburku na Děčínsku požádal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dopisem Ústecký kraj. Nemocnice je od loňského srpna v insolvenci. Náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM) v reakci uvedl, že kraj řešení nabízel opakovaně, ale město Rumburk ho podle něj nepřijalo. Starosta Rumburku Lumír Kus (ANO) ČTK řekl, že město nemohlo přijmout smlouvu o převzetí nemocnice krajem, protože by se zastupitelé vystavili trestnímu stíhání.
Zdravotnictví

Nemocnice v Rumburku jde do konkurzu, správkyně chce provoz zachovat

Ústecký krajský soud dnes rozhodl o prohlášení konkurzu na Lužickou nemocnici v Rumburku. Majetek společnosti bude zpeněžen tak, aby byly uspokojeny její pohledávky. Přihlásilo se zhruba 90 věřitelů s pohledávkami za 89 milionů korun. Insolvenční správkyně chce zachovat provoz zařízení, které poskytuje zdravotní péči pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku.

Více souvisejících

krajská zdravotní rop severozápad ústí nad labem

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy