Darujte kostní dřeň: Do českého registru se přihlásilo již 60 tisíc lidí

Praha - Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) dosáhl 60.000 dobrovolných dárců, za posledních 13 měsíců se jejich počet zvýšil o 10.000. V ČR onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity.

"Šedesátitisícím potenciálním dárcem je muž, který se dnes zaregistroval v dárcovském centru v Olomouci," řekla mluvčí registru Vladimíra Štěpánková.

Ve všech světových registrech je aktuálně přes 27 milionů dárců kostní dřeně, před rokem to bylo přes 24,8 milionu dárců. ČNRDD registroval padesátitisícího dárce loni v září, ke konci října 2014 už evidoval 50.528 lidí ochotných darovat své krvetvorné buňky.

Kromě ČNRDD existuje od roku 1991 ještě registr dárců krvetvorných buněk při IKEM, který má kolem 23.500 dárců.

ČNRDD vznikl v Plzni jako jedna z aktivit Nadace pro transplantace kostní dřeně z podnětu rodin nemocných s těžkými hemato-onkologickými onemocněními. Počtem dárců i počtem zprostředkovaných nepříbuzenských transplantací kostní dřeně je největší v ČR, i světově patří k velmi úspěšným registrům. Jako jediný registr dárců dřeně ze zemí střední a východní Evropy získal poprvé v roce 2005 nejvyšší možný stupeň přísné světové akreditace WMDA na kompletní soubor činností.

Databáze ČNRDD je napojena na databáze dárců v ostatních zemích světa. Dokáže tak v případě potřeby vyhledávat dárce pro české pacienty v zahraniční a naopak české dárce pro zahraniční pacienty.

Kdo se může stát dárcem?

Dárcem dřeně může být každý zdravý člověk. K darování dřeně pro rodinné příslušníky nejsou žádné striktní věkové hranice. Věkové omezení pro vstup dobrovolníků do registru je dáno hlavně ekonomickými důvody. Vstoupí-li do registru mladý člověk, může v něm setrvat při stejných finančních nákladech na úvodní vyšetření desítky let.

Základní kriteria pro vstup nových dobrovolníků do ČNRDD jsou:• věk 18 - 35 let• dobrý zdravotní stav, žádné závažné onemocnění v minulosti• oochota překonat určité nepohodlí a ztrátu času, spojené s jednou či několika návštěvami zdravotnického zařízení, případně s odběrem krvetvorných buněk v zájmu záchrany života druhého člověka.

Předpokladem členství je samozřejmě upřímný úmysl v registru podle svých možností setrvat. Byť má každý člen registru plné právo spolupráci kdykoliv odmítnout, odstoupením dříve registrovaného dárce se ztrácí nejen naděje nemocného člověka, ale i nemalé finanční prostředky, které byly vloženy do jeho předchozích vyšetření.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace Český národní registr dárců dřeně zdraví

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy