Darujte kostní dřeň: Do českého registru se přihlásilo již 60 tisíc lidí

Praha - Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) dosáhl 60.000 dobrovolných dárců, za posledních 13 měsíců se jejich počet zvýšil o 10.000. V ČR onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity.

"Šedesátitisícím potenciálním dárcem je muž, který se dnes zaregistroval v dárcovském centru v Olomouci," řekla mluvčí registru Vladimíra Štěpánková.

Ve všech světových registrech je aktuálně přes 27 milionů dárců kostní dřeně, před rokem to bylo přes 24,8 milionu dárců. ČNRDD registroval padesátitisícího dárce loni v září, ke konci října 2014 už evidoval 50.528 lidí ochotných darovat své krvetvorné buňky.

Kromě ČNRDD existuje od roku 1991 ještě registr dárců krvetvorných buněk při IKEM, který má kolem 23.500 dárců.

ČNRDD vznikl v Plzni jako jedna z aktivit Nadace pro transplantace kostní dřeně z podnětu rodin nemocných s těžkými hemato-onkologickými onemocněními. Počtem dárců i počtem zprostředkovaných nepříbuzenských transplantací kostní dřeně je největší v ČR, i světově patří k velmi úspěšným registrům. Jako jediný registr dárců dřeně ze zemí střední a východní Evropy získal poprvé v roce 2005 nejvyšší možný stupeň přísné světové akreditace WMDA na kompletní soubor činností.

Databáze ČNRDD je napojena na databáze dárců v ostatních zemích světa. Dokáže tak v případě potřeby vyhledávat dárce pro české pacienty v zahraniční a naopak české dárce pro zahraniční pacienty.

Kdo se může stát dárcem?

Dárcem dřeně může být každý zdravý člověk. K darování dřeně pro rodinné příslušníky nejsou žádné striktní věkové hranice. Věkové omezení pro vstup dobrovolníků do registru je dáno hlavně ekonomickými důvody. Vstoupí-li do registru mladý člověk, může v něm setrvat při stejných finančních nákladech na úvodní vyšetření desítky let.

Základní kriteria pro vstup nových dobrovolníků do ČNRDD jsou:• věk 18 - 35 let• dobrý zdravotní stav, žádné závažné onemocnění v minulosti• oochota překonat určité nepohodlí a ztrátu času, spojené s jednou či několika návštěvami zdravotnického zařízení, případně s odběrem krvetvorných buněk v zájmu záchrany života druhého člověka.

Předpokladem členství je samozřejmě upřímný úmysl v registru podle svých možností setrvat. Byť má každý člen registru plné právo spolupráci kdykoliv odmítnout, odstoupením dříve registrovaného dárce se ztrácí nejen naděje nemocného člověka, ale i nemalé finanční prostředky, které byly vloženy do jeho předchozích vyšetření.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace Český národní registr dárců dřeně zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy