Skandál: Některé nemocnice dávají pacientům prošlé léky, mohou poškodit zdraví

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) loni odhalil prošlé léky v 15 zdravotnických zařízeních. Některé nemocnice dokonce používaly pilulky, které jim jako nevyužité vrátili pacienti.

"Děje se to ze stejných důvodů, z jakých se v obchodních řetězcích nabízí lidem zelené maso potažené plísní. Lidé se buď kontrolám dostatečně nevěnují, nebo se šetří," řekl serveru Aktuálně.cz lékový expert Josef Suchopár. Nemocnicím přitom za porušení zákona hrozí až dvoumilionová pokuta.

Lékový ústav loni zkontroloval 290 nemocnic a samostatných ambulancí. V 15 z nich se našly prošlé léky, často v jedné skříni spolu s ostatními. "Mohly být použity při poskytování zdravotní péče," uvedla mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Použité léky vrácené pacienty mělo na jednom místě spolu s novými medikamenty 16 zařízení. "Ve třech případech se prokázalo, že se tato léčiva skutečně opětovně používala," doplnila.

Suchopár varoval, že například při užívání starých tetracyklinových antibiotik mohou pacientovi selhat játra. Tyto léky totiž mají složitou chemickou strukturu a jako prošlé začnou pozvolna produkovat jedovaté látky. Šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba ale uklidňuje, že většina běžně používaných přípravků by neměla vyvolat fatální následky.

Prošlé léky nepatří do popelnice

U starých léků, tedy u těch, u nichž uplynula na obalu uvedená doba použitelnosti, už výrobce negarantuje obsah účinné látky. Doba použitelnosti (odborně též exspirace) je vyznačena na každém balení, většinou v jednom z následujících formátů: mm/yyyy, mmyyyy, yyyy/mm (např. označení "03 2016" znamená, že daný lék lze při dodržení správného skladování bezpečně používat do 31. března 2016).

Staré propadlé léky jsou v lékárně shromažďovány do plastových uzamčených kontejnerů, což zamezí přístup nepovolaným osobám a zároveň ochrání před případným poraněním. Odvoz nebezpečného odpadu certifikovanou firmou je v lékárně evidován, uvedly lekarnickekapky.cz. Odevzdané propadlé léky jsou pravidelně odváženy do spalovny, kde se likvidují včetně kontejnerů za předepsaných vysokých teplot a s kontrolou emisí.

taré léky vyhozené do popelnice mohou skončit na skládce, mohou být spáleny za jiných než předepsaných podmínek ve spalovně nebo se dostanou do rukou např. bezdomovců. Již zde může dojít k ohrožení životního prostředí, lidí nebo zvířat. Léky spláchnuté do WC mohou ohrozit vodní organismy, protože se kanalizací dostanou přímo do vody. Už tak má příroda dost práce s léčivými látkami, které se do ní dostanou jako metabolity z lidského těla. Ani pálení takového odpadu nevede k ničemu dobrému, protože domácí topeniště nedosahují požadovaných teplot a vzniklé spaliny nejsou nijak kontrolovány.

Nejjednodušší a nejdosažitelnější možností, jak tedy bezpečně zlikvidovat nepoužitelné léčivo, je donést ho do nejbližší lékárny. Tato služba je poskytována občanům na celém území ČR zdarma.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

súkl nemocnice Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy