Praha - V Česku roste počet příadů infekčních a pohlavních chorob. Lékaři evidovali letos do konce října 213 nových pacientů s virem HIV. Všem lidem zpřístupní Evropský týden testování na HIV od 20. do 27. listopadu bezplatný test, letos se bude testovat také na žloutenku B a C.
Na světě je 37 milionů HIV pozitivních. V Česku bylo od počátku testování v roce 1985 potvrzeno 2567 HIV nákaz, z toho u 450 lidí propukla nemoc AIDS. "Dlouhodobě patřilo Česko k zemím nejméně zasaženým, po poklesu státních dotací na prevenci se ale trend začal měnit a v posledních letech přibývá ročně kolem 230 nových případů za rok," uvedl dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Připomněl, že ještě před šesti lety bylo v ČR podle dat národní referenční laboratoře zhruba o 1000 HIV pozitivních méně. Příčinou podle něj je podcenění prevence, která souvisí i s nedostatečnou osvětou.
"Pro nás jako ministerstvo zdravotnictví je podstatné to, že stát by měl mnohem více podporovat preventivní programy," řekl Němeček. Uvedl, že když před dvěma roky přišel do úřadu, zjistil, že na prevenci byly vynakládány tři miliony korun ročně. "To považuju za absolutní podcenění důležitosti tématu. Nám se podařilo letos vyčlenit na prevenci 11 milionů korun a pro příští rok počítáme s 19 miliony," řekl.
Z dotací bylo letos například otevřeno šest nových poraden, celkový jejich počet tak stoupl z 23 na 29 a příští rok by mělo být otevřeno dalších šest poraden. Vedle testování se poradny zaměří i na osvětu. Její důležitost potvrdil podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty průzkum Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mezi žáky sedmých až devátých tříd základních škol a víceletých gymnázií.
Nejčastější mýty o viru HIV a nemoci AIDS:
Mýtus: AIDS je nemoc podobně jako třeba žloutenkaPravda: Nejde přímo o nemoc, ale o selhání imunity způsobené virem HIV. Ten napadá konkrétní typ bílých krvinek, známých jako buňky CD4. Tyto buňky mají za úkol rozpoznat zdroj infekce a povzbudit vytváření protilátek. Infikováním a následným zničením buněk CD4 uchopí virus HIV kontrolu nad imunitním systémem. Těžce oslabená imunita znamená zpřístupnění organismu pro těžké infekce i některé druhy nádorových onemocnění. V jejich důsledku pak člověk umírá.
Mýtus: Virus HIV je velmi odolný a životaschopný. K nákaze stačí i jeho malé množstvíPravda: Virus HIV je mimořádně citlivý k vnějším vlivům. Zničí ho teplota nad 60°C i běžné dezinfekční prostředky. Po zaschnutí ihned hyne. Z těchto důvodů je jeho přenos jinak než přímým pohlavním či análním stykem, krevní transfuzí nebo injekční stříkačkou krajně nepravděpodobný. Virus se v nepatrném množství nachází i ve slinách, slzách a potu. V nich se však zpravidla vyskytuje pouze v podprahovém množství, které samo o sobě k vyvolání infekce nestačí. I když by tyto tekutiny teoreticky mohly být zdrojem infekce (v případě, že by se dostaly do styku s krví daného jedince), v praxi se na šíření viru podle odborníků nepodílejí.
Mýtus: Nákaza virem HIV se projeví okamžitěPravda: Vyšetření krve odhalí virus až za dva měsíce od nákazy. První příznaky může nakažený pozorovat v průběhu druhého až šestého týdne po infikování. V této době se u 60 až 70 % nakažených objeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleózu. Mezi časté průvodní jevy nákazy patří zvětšené mízní uzliny na více místech těla, například na krku, v tříslech a v podpaží, horečka převyšující 38°C , noční pocení a zánět hltanu, informuje hiv-prevence.cz.
Mýtus: U většiny HIV pozitivních se AIDS rozvine do deseti let od nákazyPravda: HIV pozitivní mohou díky novým lékům kvalitně žít i desítky let. Průběh a vývoj infekce od nákazy až do rozvinutého stádia AIDS je u každého jiný. Po odeznění prvotních příznaků nakažení, které připomínají chřipku a trvají 2 až 6 týdnů, přechází nemocný do dlouholetého bezpříznakového stádia, které většinou trvá pět až deset let. Zhruba u desetiny infikovaných přechází nemoc v AIDS během dvou až tří let, u drtivé většiny léčených pacientů to trvá podstatně déle. Bez jakýchkoli příznaků zhoršení žijí pět až deset let. U desetiny infikovaných se příznaky AIDS neobjevují ani po dvaceti letech od nákazy.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
AIDS je možné vymýtit do roku 2030, tvrdí OSN. Jsou ale nutné investice
Česko zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS
aids , ministerstvo zdravotnictví , nemoci
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák