Česko uspělo ve sporu s Diag Human, tentokrát u londýnského soudu

Praha - U Obchodního soudu v Londýně v tomto týdnu proběhlo jednání, jehož cílem bylo stanovit výši nákladů řízení, které je firma Diag Human povinna na základě rozhodnutí zmíněného soudu z roku 2014 zaplatit České republice za tamní soudní řízení o výkon rozhodčího nálezu z roku 2008.

Stát vysoudil 1,1 milionu liber (38 milionů korun). Proti rozhodnutí se lze odvolat, Česko této možnosti nevyužije.

Diag Human se v Británii neúspěšně domáhala výkonu rozhodčího nálezu z roku 2008, který ČR ukládal uhradit 8,33 miliard korun a úroky. O celkovou výši nákladů britského řízení se ČR a Diag Human podle ministerstva přely dva roky, přičemž soud rozhodl v tomto týdnu.

Výsledná částka byla přiznána jak proti firmě Diag Human, tak také přímo proti jejímu majiteli Josefu Šťávovi, který byl do řízení anglickým soudem připojen na návrh České republiky jako další platící strana, jelikož právě jeho anglický soud uznal za osobu, která soudní spor na straně žalobce řídila a v případě úspěchu firmy Diag Human z něj také měla mít všechen prospěch.

"Celkem tak firma Diag Human i pan Šťáva osobně dluží podle rozhodnutí anglického soudu České republice částku, která dosahuje téměř 1,1 milionu britských liber, tj. asi 38 mil. Kč, a která se dále v čase bude navyšovat o úrok z prodlení (8 % p. a.)," uvedl ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.

„Tímto verdiktem se nejen znovu potvrzuje, že Česká republika nemá firmě Diag Human platit ani korunu, ale České republice je zároveň přiznán nárok na náhradu nákladů spojených se soudním řízením. Poprvé soud také zohledňuje osobní zodpovědnost pana Šťávy. Verdikt Obchodního soudu v Londýně je tedy další z řady vítězství České republiky a i toto rozhodnutí dokazuje správnost postupu Ministerstva zdravotnictví ČR a právních zastoupení ČR v řízení právní obrany ve sporech s touto firmou," komentoval výsledek jednání soudu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"Ministerstvo zdravotnictví bude postupovat v souladu se zákonem č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, ve znění pozdějších předpisů, bude tedy pravomocně přiznané finanční částky standardně vymáhat. Proti rozhodnutí se obě strany mohou odvolat, Česká republika této možnosti ale nevyužije," dodal resort.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od roku 2014 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Firma s tím nesouhlasí a zpochybnila také nezávislost rozhodců. V zahraničí zahájila proti ČR několik soudních řízení, v nichž požaduje výkon rozhodčího nálezu z roku 2008, který Česku nakazoval úhradu 8,33 miliardy korun a úroků. Podle ministerstva zdravotnictví už v těchto sporech rozhodly ve prospěch ČR soudy v Nizozemsku, Rakousku, Francii, Švýcarsku, Velké Británii a americký federální soud ve Washingtonu.

Ačkoliv nález z roku 2008 nakázal Česku zaplatit firmě miliardy jako náhradu škody, přezkumný rozhodčí senát vydal předloni usnesení, jímž arbitráž zastavil. Stát toto usnesení vykládá tak, že podle arbitrů byla věc rozhodnuta už v roce 2002, kdy firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci včetně nálezu z roku 2008 nemají žádné právní účinky.

Právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda už dříve sdělil, že další řízení o uznání nálezu z roku 2008 pokračují v Lucembursku, Belgii a v USA. Firma také trvá na tom, že neexistuje právní důvod pro rozhodnutí ministerstva uhradit přezkumným rozhodcům za jejich práci "extrémně navýšenou částku" devět milionů korun. Upozornila, že jde o více než 35násobek částky smluvně sjednané mezi stranami sporu.

Související

Ministerstvo financí

Česko částečně neuspělo v arbitráži s Diag Human, ministerstvo se odvolalo

Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá.

Více souvisejících

diag human ministerstvo zdravotnictví arbitráž

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy