Nemocné ledviny? Tichý zabiják Čechů. Choroba začíná nenápadně

Praha - Podle odhadů lékařů má až milion lidí v České republice nemocné ledviny. A počet pacientů navíc stále stoupá. Polovina lidí nemá o své nemoci ani tušení. K lékaři se tak často dostanou až ve chvíli, kdy už je příliš pozdě. Ledviny selžou a oni se neobejdou bez dialýzy nebo transplantace.

Případem zanedbaného onemocnění ledvin je například Vladimír Knížek. "Že bych měl s ledvinami potíže, že bych si řekl, to mě bolí ledvina, to ne, to nevím, že tu ledvinu mám," vysvětluje. Vůbec ho nenapadlo, že by mu kolabovaly ledviny. Přišlo se na to až ve chvíli, kdy mu začal rapidně stoupat tlak.

"Už jsem měl 190 na 80 nebo 90 a bylo to tak akutní, že mě musela paní doktorka poslat do nemocnice," vzpomíná. Teprve v nemocnici tam z krve zjistili, že ji ledviny vůbec nečistí a v těle se pacientovi hromadí odpadní látky. Musel okamžitě na dialýzu.

Problémy s ledvinami má u nás každý desátý člověk, přitom řada o svém onemocnění ještě dlouhou dobu po jeho propuknutí ani neví. Chronické onemocnění ledvin totiž začíná velmi nenápadně. "Velkým problémem je, že tato onemocnění velmi často nebolí, tudíž pacienti nevědí, že jsou nějakým způsobem nemocní," potvrdil lékař a předseda České nefrologické společnosti Ivan Rychlík.

Navíc následné příznaky jako únava, poruchy soustředění, později otoky nohou a vysoký tlak, se často zaměňují za jiné choroby. A ve chvíli, kdy se tyto příznaky objeví, je nemoc už většinou v pokročilejším stádiu. Proto téměř polovina nemocných končí na dialýze - stejně jako pan Knížek takzvaně rovnou z ulice. "Pacient má pak bohužel i horší přežití. Je tam větší možnost řady akutních komplikací a infekcí," varoval Ivan Rychlík.

Lidí s onemocněním ledvin podle lékařů v Česku přibývá i kvůli stárnutí populace. Navíc má vliv na další, především kardiovaskulární problémy. Těmto pacientům tak daleko více hrozí třeba infarkt nebo mrtvice.

Zhruba pětina pacientů léčených na dialyzačních přístrojích ročně umírá. Navíc náklady na léčbu jsou obrovské. Ministerstvo zdravotnictví proto plánuje zavést preventivní prohlídky, kdy by praktičtí lékaři odhalovali onemocnění ledvin jednoduchým krevním testem.

Psali jsme: Rakovina slinivky: Ortel smrti? Zeptali jsme se odborníka, poskytl cenné rady
 

Pacientům nejčastěji život prodlužuje hemodialýza. Na ni musejí dojíždět třikrát týdně, vždy na čtyři hodiny. Pro zdravotní pojišťovny to představuje obrovské náklady. Například u pojišťovny VZP přesáhly loni tři miliardy. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zaplatila loni za čtyři tisíce svých klientů 600 milionů korun.

Podle odborníků je ale nejlepší formou léčby transplantace. Nová ledvina funguje 10 až 15 let a doba přežití oproti pacientům na dialýze je dvojnásobná. Transplantace ale není vhodná pro všechny a ročně ji tak podstoupí jen 10 procent nemocných.

Pro pojišťovny to představuje i menší náklady. Zatímco nemocný na dialýze stojí 800 000 korun ročně, transplantovaný pacient o půl milionu méně. Právě kvůli včasnějšímu odhalení nemocí ledvin a tedy i úspoře obrovských nákladů plánuje ministerstvo zdravotnictví rozšířit preventivní prohlídky. "Zjistit chronické onemocnění ledvin je poměrně jednoduché a je to i v možnostech praktického lékaře," potvrzuje Ivan Rychlík.

Lékař dokáže testem z krve jednoduše a za pár desítek korun zjistit, zda ji ledviny správně filtrují. Krevní test by každé čtyři roky měli podstupovat lidé nad 50 let, diabetici, pacienti s vysokým krevním tlakem a s nemocemi srdce a cév.

Související

Více souvisejících

zdraví zdravotní pojišťovny nemoci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy