Praha - Podle odhadů lékařů má až milion lidí v České republice nemocné ledviny. A počet pacientů navíc stále stoupá. Polovina lidí nemá o své nemoci ani tušení. K lékaři se tak často dostanou až ve chvíli, kdy už je příliš pozdě. Ledviny selžou a oni se neobejdou bez dialýzy nebo transplantace.
Případem zanedbaného onemocnění ledvin je například Vladimír Knížek. "Že bych měl s ledvinami potíže, že bych si řekl, to mě bolí ledvina, to ne, to nevím, že tu ledvinu mám," vysvětluje. Vůbec ho nenapadlo, že by mu kolabovaly ledviny. Přišlo se na to až ve chvíli, kdy mu začal rapidně stoupat tlak.
"Už jsem měl 190 na 80 nebo 90 a bylo to tak akutní, že mě musela paní doktorka poslat do nemocnice," vzpomíná. Teprve v nemocnici tam z krve zjistili, že ji ledviny vůbec nečistí a v těle se pacientovi hromadí odpadní látky. Musel okamžitě na dialýzu.
Problémy s ledvinami má u nás každý desátý člověk, přitom řada o svém onemocnění ještě dlouhou dobu po jeho propuknutí ani neví. Chronické onemocnění ledvin totiž začíná velmi nenápadně. "Velkým problémem je, že tato onemocnění velmi často nebolí, tudíž pacienti nevědí, že jsou nějakým způsobem nemocní," potvrdil lékař a předseda České nefrologické společnosti Ivan Rychlík.
Navíc následné příznaky jako únava, poruchy soustředění, později otoky nohou a vysoký tlak, se často zaměňují za jiné choroby. A ve chvíli, kdy se tyto příznaky objeví, je nemoc už většinou v pokročilejším stádiu. Proto téměř polovina nemocných končí na dialýze - stejně jako pan Knížek takzvaně rovnou z ulice. "Pacient má pak bohužel i horší přežití. Je tam větší možnost řady akutních komplikací a infekcí," varoval Ivan Rychlík.
Lidí s onemocněním ledvin podle lékařů v Česku přibývá i kvůli stárnutí populace. Navíc má vliv na další, především kardiovaskulární problémy. Těmto pacientům tak daleko více hrozí třeba infarkt nebo mrtvice.
Zhruba pětina pacientů léčených na dialyzačních přístrojích ročně umírá. Navíc náklady na léčbu jsou obrovské. Ministerstvo zdravotnictví proto plánuje zavést preventivní prohlídky, kdy by praktičtí lékaři odhalovali onemocnění ledvin jednoduchým krevním testem.
Pacientům nejčastěji život prodlužuje hemodialýza. Na ni musejí dojíždět třikrát týdně, vždy na čtyři hodiny. Pro zdravotní pojišťovny to představuje obrovské náklady. Například u pojišťovny VZP přesáhly loni tři miliardy. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zaplatila loni za čtyři tisíce svých klientů 600 milionů korun.
Podle odborníků je ale nejlepší formou léčby transplantace. Nová ledvina funguje 10 až 15 let a doba přežití oproti pacientům na dialýze je dvojnásobná. Transplantace ale není vhodná pro všechny a ročně ji tak podstoupí jen 10 procent nemocných.
Pro pojišťovny to představuje i menší náklady. Zatímco nemocný na dialýze stojí 800 000 korun ročně, transplantovaný pacient o půl milionu méně. Právě kvůli včasnějšímu odhalení nemocí ledvin a tedy i úspoře obrovských nákladů plánuje ministerstvo zdravotnictví rozšířit preventivní prohlídky. "Zjistit chronické onemocnění ledvin je poměrně jednoduché a je to i v možnostech praktického lékaře," potvrzuje Ivan Rychlík.
Lékař dokáže testem z krve jednoduše a za pár desítek korun zjistit, zda ji ledviny správně filtrují. Krevní test by každé čtyři roky měli podstupovat lidé nad 50 let, diabetici, pacienti s vysokým krevním tlakem a s nemocemi srdce a cév.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , zdravotní pojišťovny , nemoci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák