REPORTÁŽ – Operační sál a to, co na něm probíhá, je pro většinu lidí velká neznámá. I proto se lidé často bojí a mají nereálné představy o tom, jak to v nemocnici chodí. Naši redaktoři se šli podívat přímo na operační sál ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Upozorňujeme, že přiložené fotografie nejsou určeny pro osoby slabší povahy.
Na sále už leží pacientka pod narkózou. Čeká ji vyjmutí nádoru prsu, naštěstí pro ni je však zákrok malý a nejedná se o mastektomii. V tom případě by o prso přišla, minimálně o jeho část. Místo toho operující lékařka Lucie Zárubová provede dva drobné řezy, které po zahojení nebudou vidět.
Před operací se všichni převlečou do sterilního oděvu a obují si gumové boty. Vlasy se zakryjí a na obličej si každý nasadí roušku. Operující si navíc obléknou modrý plášť a gumové rukavice. Celou část, kde se bude operovat, ošetří desinfekcí a obloží rouškami tak, že je z pacientky vidět právě operovaná oblast.
První řez lékařka provede skalpelem, při řezání tkáně pak může využít koagulátor, který se tkání propálí a zároveň uzavře drobné cévy. Tím lékaři předejdou zbytečnému krvácení. „Moc nám to při operaci pomáhá,“ vysvětlila Lucie Zárubová. „Nemusíme cévy podvazovat a hodně operaci urychlíme.“
Ránu pak asistující lékař otevře kovovými háky, aby operující měla prostor pro práci. Pomocí nástrojů pak doktorka najde nádor a opatrně ho z těla vyjme. Nejdřív však musí přerušit veškeré spojení s tělem. Užívá k tomu opět koagulátoru a speciálních nůžek. Vyjmutý nádor pak sestra uloží do nádoby, aby ho mohla poslat na rozbor do laboratoře.
Kromě lékařů při operaci pomáhají sestry a také anesteziolog. V tomto případě anestezioložka Milena Stuchlíková, která už prováděla anestezii u 18 000 lidí. Na operačním sále musí operující a anesteziolog spolupracovat, aby operace mohla proběhnout hladce.
„Nejde jen pacientovi dát dávku, která ho uspí, musíme ho monitorovat a upravovat anestetika podle něho,“ vysvětlila Stuchlíková. Při operaci monitoruje dýchání, kyslík v krvi pacienta, tep a tlak krve, ale také hladinu anestetik v krvi. Podle toho pozná, zda je všechno v pořádku a jestli je třeba něco změnit.
U operací jsou podle ní tři základní potřeby. Pacient musí spát, necítit bolest a u velkých operací musí mít uvolněné svaly. K uspání se používají především inhalační anestetika, v některých případech dostanou pacienti uspávací přípravek v infuzi. Proti bolesti se přidávají opiáty, a pro větší akce se dodává svalový relaxant.
Prý je prakticky nemožné, aby se pacient probudil ještě během operace. „Pokud se pacient vzbudí, jde o hrubé selhání anesteziologa,“ prohlásila Stuchlíková kategoricky. Kvůli přístrojům, které monitorují pacientovo srdce i hladinu anestetik v krvi, se toto při běžné operaci nestává.
Některé nádory nejdou ve tkáni jen nahmatat. Lékaři proto používají lehce radioaktivní roztok, který se v nádoru uloží a operující ho potom najde pomocí sondy. Sonda vydává slabé gamma záření a upozorní, když se dostane k nádoru.
Podle Zárubové se dnes již nedělá tolik mastektomií jako dříve. „Dbáme i na kvalitu života, pro ženy je lepší, když jim prsa neodebereme,“ ujasnila. Aby byl dopad operace co nejmenší, lékaři dělají jen tak velké řezy, jak musí, a rány zašívají rozpustnými stehy. Po nějaké době prý nikdo nepozná, že pacientka byla na operaci.
Zárubová má s operacemi již patnáct let zkušeností, proto si je svými počiny velmi jistá. Její práci přihlíží dvojice mladých mediků z lékařských fakult Karlovy univerzity. Lékařka s nimi má trpělivost a nechává je, aby ji sledovali. Pokud medici něčemu nerozumí, vysvětlí jim, co dělá a proč.
Ještě než ránu zašije, provede takzvaný pektorální blok. Tento úkon spočívá v aplikaci malého množství analgetika přímo do tkáně, na které se operovalo. To pomůže ránu dočasně umrtvit a ušetřit tak pacientce bolest hned po probuzení. Na konci operace medikům ukáže karcinom z blízka,když ho připravuje k odeslání do laboratoře.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Peterková má další problém. Podle vinohradské nemocnice šířila poplašnou zprávu
Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky. Čekají nás horké chvíle
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady , nemocnice , operace , rakovina , reportáž
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě