Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky. Čekají nás horké chvíle

Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily, přiznávají, že v boji proti covidu-19 transformují různá oddělení na jednotky pro koronavirové pacienty. „Abychom měli kapacity pro covid pozitivní pacienty, tak jsme pro ně uvolnili pavilon ORL i jednu chirurgickou JIP,“ říká tisková mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová. Fakultní nemocnici Motol trápí vyčerpanost lékařů a sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší. Čekají nás horké chvíle,“ tvrdí mluvčí Pavlína Danková. Zařízení plní i mladší ročníky.

Jejich pracovní vypětí a stres ještě ztěžují některé panické tweety, podle nichž v jedné pražské nemocnici na konci týdne předělávají různá oddělení na covidové jednotky a sanitky přivážejí jednoho pacienta za druhým. Dotyčný ve svém příspěvku psal, že české zdravotnictví se ocitlo ve shodné situaci jako Itálie loni na jaře a uváděl i chaos na příjmu. „Vámi zmiňované kolující zprávy se budou týkat jiné nemocnice,“ poslala redakci EuroZprávy.cz textovou zprávu tisková mluvčí Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha Jitka Zinke. Když redakce žádala ve čtvrtek večer od ní další informace související se současným stavem u nich v nemocnici, Zinke odepsala, že se nám už nemůže věnovat a v následujících dnech se již neozvala.

Ostatní oslovená zařízení však tvrdí, že přeměňování části oddělení na covidové jednotky souvisí s dlouhodobou strategií, aby nemocnice byly připravené zareagovat na aktuální situaci. „Naše nemocnice transformuje různá oddělení na oddělení pro covid pacienty už od první vlny pandemie a operativně reaguje na aktuální epidemiologickou situaci a pokyny zřizovatele, kterým je Ministerstvo zdravotnictví České republiky,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

Hlaseni z jedne prazske nemocnice. Pavilon ORL se cely komplet meni na COVID. Cela jedna chirurgicka JIP stanice taktez. Na prijmu covid chaos. Sanitky privazeji jednoho za druhym, nestiha se... vitejte na pocatku Italie jara 2020... @AndrejBabis #bestincovid

— Mr. Keene (@mr__keene) February 25, 2021

S rozšiřováním míst je bohužel na limitu Fakultní Thomayerova nemocnice. „S kapacitou volných lůžek jsme již na svém maximu a pokud se uvolní nějaké lůžko, pak je hned obsazeno. Naše kapacity jsou tak bohužel vyčerpané. V současné době se snažíme ještě vytvořit pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v tom, že máme veliký nedostatek odborného zdravotnického personálu, který by se na zmíněné oddělení s intenzivní péčí přesunul,“ povzdechne si tiskový mluvčí Petr Sulek.

Naopak Fakultní nemocnice Motol i přes svoji vytíženost přijala v pátek pět pacientů z Plzně. „Abychom ulevili nejpostiženějšímu kraji. Od pondělí uvolňujeme další lůžkovou stanici pro covidové pacienty Situace je nyní opravdu těžká,“ líčí hlas motolské nemocnice Pavlína Danková. Personál v pražských nemocnicích deprimuje, že nevidí žádný pozitivní zlom před sebou „Od začátku ledna letošního roku se situace vůbec nelepší a stále více máme covid pozitivních pacientů v těžkém stavu,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz Sulek. V současné době Fakultní Thomayerova nemocnice eviduje více než 190 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. „Z toho je více než dvacet pacientů na JIP a pracovišti ARO. To je stav k pátečnímu odpoledni, který se však mění doslova z hodiny na hodinu,“ tvrdí šéf komunikace v krčské nemocnici.

Fakultní nemocnice Bulovka stále postupně navyšuje počet lůžek pro nakažené koornavirem. „Od úterý jsme transformovali i část oddělení ORL, kde jsme pro covid pacienty vyblokovali deset lůžek. Máme celkem dvě stě obsazených lůžek s covid nemocnými a jsme na maximálním limitu,“ přiznává Krautová. V současné době jsou infikovaní s koronavirem na Bulovce umístění na osmi odděleních, a to na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí, na anesteziologicko-resuscitační oddělení i urgentním příjmu. Nakažení leží i na klinice pneumologie, dermatologickovenerologické klinice, očním oddělením, oddělení následné péče, ORL i ortopedie.

Také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady neustále probíhá otevírání oddělení pro pacienty s covid-19. „Vše probíhá podle plánu, který byl připraven na jaře 2020. Obsahuje pět stupňů postupné expanze. Zatím jsme na stupni třetím,“ praví mluvčí Tereza Romanová. Pro nakažené je v tamním zařízení k dispozici pavilon ORL. „Ve čtvrtek jsme transformovali i jednu chirurgickou JIP, a to pro covid pozitivní pacienty, kteří potřebují intenzivní péči,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

Oproti loňskému jaru, kdy v zemi pandemie vypukla, leží v nemocnicích mnohem více mladších ročníků. „Pacientů v mladším věku stále přibývá.  Můžeme tak potvrdit, že oproti jarní či podzimní koronavirové vlně, skutečně čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v mladším věku s těžším průběhem koronavirové infekce. Bohužel se jedná o mladší ročníky v rozmezí věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Výjimkou nejsou ani třicátníci,“ nastiňuje smutnou statistiku mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Fakultní nemocnice Motol podobně jako Thomayerova nemocnice eviduje čím dál častěji závažné případy. „Přichází nám za poslední týden hodně pacientů ve středně těžkém až těžkém stavu, nicméně u nás probíhá vše organizovaně a nedochází k žádným chaotickým situacím. Pokud příští týden dojde k dalšímu zhoršení situace,

budeme zažívat horké chvíle. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Motola Pavlína Danková. Proto tamní personál, stejně jako v celé zemi, trápí vyčerpanost lékařů i zdravotních sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Přesto stále pracují na maximum,“ dodává Danková.

Častý příjezd sanitek žádnou apokalypsu nesignalizují

Sulek z Thomayerovy nemocnice upozorňuje, že nedílnou součástí práce zdravotníků je také postarat se o akutní necovidové pacienty, kterých rozhodně není málo. „A to je třeba si uvědomit. Velmi často k nám tito pacienti přicházejí v zanedbaném stavu, protože odložili svou návštěvu u lékaře, anebo zanedbali svá kontrolní vyšetření. Jedná se bohužel o trend dnešní doby, s nímž se setkáváme velice často,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Podle mluvčího je nutné, aby lidé nezanedbávali svůj zdravotní stav. „A pokud mají obtíže, pak je nutné je obratem konzultovat se svým praktickým lékařem. Důležitá a zásadní je rovněž prevence,“ míní Petr Sulek, který tak naznačuje, že osobní přístup ke svému zdraví může nemocnicím ulevit a předejít hospitalizaci.

Časté houkání sanitních vozů v areálu Fakultní nemocnice Bulovka podle její mluvčí Simony Krautové nesvědčí o tom, že by v zařízení panovala koronavirová apokalypsa, jak se objevuje na sociálních sítích. Expertka na komunikaci vše vyvrací. „Zdravotnická záchranná služba k nám přiveze jednoho pacienta v průměru každých sedmnácti minut. Do Fakultní nemocnice Bulovka vjíždí nejvyšší počet sanitek Zdravotnické záchranné služby z celé České republiky. Jedná se kolem třiceti tisíc vjezdů za rok.“ Simona Krautová připomíná, že Bulovka je pavilónovou nemocnicí. „Proto se převáží pacienti mezi jednotlivými budovami na speciální vyšetření sanitkami nemocnice. A tak je provoz v našem areálu velký,“ zdůvodňuje.

Její kolegyně z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová rovněž odmítá, že by u nich panoval chaos, jak zmiňoval tweet na adresu jedné z pražských nemocnic. „Pacienti jsou přiváženi v koordinaci se Záchrannou službou hlavního města Prahy a Středočeského kraje a poté si je plynule přebírají naše pracoviště,“ doplňuje Romanová.

Související

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Zvažte očkování proti covidu u dětí, vyzvala státy WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) vzhledem k aktuálnímu vývoji pandemie covidu-19 upravila svá doporučení k očkování proti této nemoci a například doporučuje zemím, aby zvážily, zda je potřebná imunizace zdravých dětí a dospívajících. Lidé z vysoce rizikových skupin by si podle WHO měli pro posilující dávku dojít po šesti až 12 měsících od poslední injekce.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři Praha nemocnice nemocnice Motol Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

OSN, ilustrační fotografie.

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

včera

Joe Biden

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie

Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii oznámil vznik nového fondu s 690 miliony dolarů (asi 15 miliardami korun) na podporu demokracie ve světě, konkrétně svobodných voleb, boje s korupcí nebo vývoje technologií, informovala agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

Papež František

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom dnes podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá covid-19. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

včera

Belgická policie

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem

Belgické úřady obvinily sedm lidí kvůli "možným teroristickým útokům". Dnes to podle agentury Reuters oznámila federální prokuratura. V úterý informovala o zadržení osmi osob při raziích proti lidem podezřelým z plánování islamistického atentátu v Belgii.

Aktualizováno včera

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, uvedly tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla přijatelná pro všechny strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery

Soud v Poznani dnes poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média

Velká porota dohlížející na vyšetřování kauzy kolem amerického exprezidenta Donalda Trumpa a údajného úplatku pornoherečce zřejmě do konce týdne nebude v této věci dál konat. S odvoláním na informované zdroje o tom v noci na dnešek informovala média včetně agentury AP, podle které to znamená odsun očekávaného hlasování o obvinění Trumpa nejméně na příští týden. 

včera

Krym, ilustrační fotografie.

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch

Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.

Aktualizováno včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma Westinghouse. Objem zakázky bude podle energetické firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje, v jednotkách miliard korun. Do Dukovan palivo dříve dodávala ruská firma TVEL, společnost ČEZ se však rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. 

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

Aktualizováno včera

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. 

Aktualizováno včera

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno včera

Mikuláš Bek

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) v minimální výši 2,9 miliardy eur (zhruba 68 miliard korun). Může být ale v závislosti na definitivně stanovených podmínkách Evropskou unií navýšena až na 11 miliard eur (asi 260 miliard Kč). Shodla se na tom dnes vláda při zasedání v Jeseníku, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

včera

včera

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy