Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky. Čekají nás horké chvíle

Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily, přiznávají, že v boji proti covidu-19 transformují různá oddělení na jednotky pro koronavirové pacienty. „Abychom měli kapacity pro covid pozitivní pacienty, tak jsme pro ně uvolnili pavilon ORL i jednu chirurgickou JIP,“ říká tisková mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová. Fakultní nemocnici Motol trápí vyčerpanost lékařů a sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší. Čekají nás horké chvíle,“ tvrdí mluvčí Pavlína Danková. Zařízení plní i mladší ročníky.

Jejich pracovní vypětí a stres ještě ztěžují některé panické tweety, podle nichž v jedné pražské nemocnici na konci týdne předělávají různá oddělení na covidové jednotky a sanitky přivážejí jednoho pacienta za druhým. Dotyčný ve svém příspěvku psal, že české zdravotnictví se ocitlo ve shodné situaci jako Itálie loni na jaře a uváděl i chaos na příjmu. „Vámi zmiňované kolující zprávy se budou týkat jiné nemocnice,“ poslala redakci EuroZprávy.cz textovou zprávu tisková mluvčí Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha Jitka Zinke. Když redakce žádala ve čtvrtek večer od ní další informace související se současným stavem u nich v nemocnici, Zinke odepsala, že se nám už nemůže věnovat a v následujících dnech se již neozvala.

Ostatní oslovená zařízení však tvrdí, že přeměňování části oddělení na covidové jednotky souvisí s dlouhodobou strategií, aby nemocnice byly připravené zareagovat na aktuální situaci. „Naše nemocnice transformuje různá oddělení na oddělení pro covid pacienty už od první vlny pandemie a operativně reaguje na aktuální epidemiologickou situaci a pokyny zřizovatele, kterým je Ministerstvo zdravotnictví České republiky,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

Hlaseni z jedne prazske nemocnice. Pavilon ORL se cely komplet meni na COVID. Cela jedna chirurgicka JIP stanice taktez. Na prijmu covid chaos. Sanitky privazeji jednoho za druhym, nestiha se... vitejte na pocatku Italie jara 2020... @AndrejBabis #bestincovid

— Mr. Keene (@mr__keene) February 25, 2021

S rozšiřováním míst je bohužel na limitu Fakultní Thomayerova nemocnice. „S kapacitou volných lůžek jsme již na svém maximu a pokud se uvolní nějaké lůžko, pak je hned obsazeno. Naše kapacity jsou tak bohužel vyčerpané. V současné době se snažíme ještě vytvořit pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v tom, že máme veliký nedostatek odborného zdravotnického personálu, který by se na zmíněné oddělení s intenzivní péčí přesunul,“ povzdechne si tiskový mluvčí Petr Sulek.

Naopak Fakultní nemocnice Motol i přes svoji vytíženost přijala v pátek pět pacientů z Plzně. „Abychom ulevili nejpostiženějšímu kraji. Od pondělí uvolňujeme další lůžkovou stanici pro covidové pacienty Situace je nyní opravdu těžká,“ líčí hlas motolské nemocnice Pavlína Danková. Personál v pražských nemocnicích deprimuje, že nevidí žádný pozitivní zlom před sebou „Od začátku ledna letošního roku se situace vůbec nelepší a stále více máme covid pozitivních pacientů v těžkém stavu,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz Sulek. V současné době Fakultní Thomayerova nemocnice eviduje více než 190 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. „Z toho je více než dvacet pacientů na JIP a pracovišti ARO. To je stav k pátečnímu odpoledni, který se však mění doslova z hodiny na hodinu,“ tvrdí šéf komunikace v krčské nemocnici.

Fakultní nemocnice Bulovka stále postupně navyšuje počet lůžek pro nakažené koornavirem. „Od úterý jsme transformovali i část oddělení ORL, kde jsme pro covid pacienty vyblokovali deset lůžek. Máme celkem dvě stě obsazených lůžek s covid nemocnými a jsme na maximálním limitu,“ přiznává Krautová. V současné době jsou infikovaní s koronavirem na Bulovce umístění na osmi odděleních, a to na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí, na anesteziologicko-resuscitační oddělení i urgentním příjmu. Nakažení leží i na klinice pneumologie, dermatologickovenerologické klinice, očním oddělením, oddělení následné péče, ORL i ortopedie.

Také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady neustále probíhá otevírání oddělení pro pacienty s covid-19. „Vše probíhá podle plánu, který byl připraven na jaře 2020. Obsahuje pět stupňů postupné expanze. Zatím jsme na stupni třetím,“ praví mluvčí Tereza Romanová. Pro nakažené je v tamním zařízení k dispozici pavilon ORL. „Ve čtvrtek jsme transformovali i jednu chirurgickou JIP, a to pro covid pozitivní pacienty, kteří potřebují intenzivní péči,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

Oproti loňskému jaru, kdy v zemi pandemie vypukla, leží v nemocnicích mnohem více mladších ročníků. „Pacientů v mladším věku stále přibývá.  Můžeme tak potvrdit, že oproti jarní či podzimní koronavirové vlně, skutečně čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v mladším věku s těžším průběhem koronavirové infekce. Bohužel se jedná o mladší ročníky v rozmezí věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Výjimkou nejsou ani třicátníci,“ nastiňuje smutnou statistiku mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Fakultní nemocnice Motol podobně jako Thomayerova nemocnice eviduje čím dál častěji závažné případy. „Přichází nám za poslední týden hodně pacientů ve středně těžkém až těžkém stavu, nicméně u nás probíhá vše organizovaně a nedochází k žádným chaotickým situacím. Pokud příští týden dojde k dalšímu zhoršení situace,

budeme zažívat horké chvíle. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Motola Pavlína Danková. Proto tamní personál, stejně jako v celé zemi, trápí vyčerpanost lékařů i zdravotních sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Přesto stále pracují na maximum,“ dodává Danková.

Častý příjezd sanitek žádnou apokalypsu nesignalizují

Sulek z Thomayerovy nemocnice upozorňuje, že nedílnou součástí práce zdravotníků je také postarat se o akutní necovidové pacienty, kterých rozhodně není málo. „A to je třeba si uvědomit. Velmi často k nám tito pacienti přicházejí v zanedbaném stavu, protože odložili svou návštěvu u lékaře, anebo zanedbali svá kontrolní vyšetření. Jedná se bohužel o trend dnešní doby, s nímž se setkáváme velice často,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Podle mluvčího je nutné, aby lidé nezanedbávali svůj zdravotní stav. „A pokud mají obtíže, pak je nutné je obratem konzultovat se svým praktickým lékařem. Důležitá a zásadní je rovněž prevence,“ míní Petr Sulek, který tak naznačuje, že osobní přístup ke svému zdraví může nemocnicím ulevit a předejít hospitalizaci.

Časté houkání sanitních vozů v areálu Fakultní nemocnice Bulovka podle její mluvčí Simony Krautové nesvědčí o tom, že by v zařízení panovala koronavirová apokalypsa, jak se objevuje na sociálních sítích. Expertka na komunikaci vše vyvrací. „Zdravotnická záchranná služba k nám přiveze jednoho pacienta v průměru každých sedmnácti minut. Do Fakultní nemocnice Bulovka vjíždí nejvyšší počet sanitek Zdravotnické záchranné služby z celé České republiky. Jedná se kolem třiceti tisíc vjezdů za rok.“ Simona Krautová připomíná, že Bulovka je pavilónovou nemocnicí. „Proto se převáží pacienti mezi jednotlivými budovami na speciální vyšetření sanitkami nemocnice. A tak je provoz v našem areálu velký,“ zdůvodňuje.

Její kolegyně z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová rovněž odmítá, že by u nich panoval chaos, jak zmiňoval tweet na adresu jedné z pražských nemocnic. „Pacienti jsou přiváženi v koordinaci se Záchrannou službou hlavního města Prahy a Středočeského kraje a poté si je plynule přebírají naše pracoviště,“ doplňuje Romanová.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři Praha nemocnice nemocnice Motol Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy