Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky. Čekají nás horké chvíle

Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily, přiznávají, že v boji proti covidu-19 transformují různá oddělení na jednotky pro koronavirové pacienty. „Abychom měli kapacity pro covid pozitivní pacienty, tak jsme pro ně uvolnili pavilon ORL i jednu chirurgickou JIP,“ říká tisková mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová. Fakultní nemocnici Motol trápí vyčerpanost lékařů a sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší. Čekají nás horké chvíle,“ tvrdí mluvčí Pavlína Danková. Zařízení plní i mladší ročníky.

Jejich pracovní vypětí a stres ještě ztěžují některé panické tweety, podle nichž v jedné pražské nemocnici na konci týdne předělávají různá oddělení na covidové jednotky a sanitky přivážejí jednoho pacienta za druhým. Dotyčný ve svém příspěvku psal, že české zdravotnictví se ocitlo ve shodné situaci jako Itálie loni na jaře a uváděl i chaos na příjmu. „Vámi zmiňované kolující zprávy se budou týkat jiné nemocnice,“ poslala redakci EuroZprávy.cz textovou zprávu tisková mluvčí Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha Jitka Zinke. Když redakce žádala ve čtvrtek večer od ní další informace související se současným stavem u nich v nemocnici, Zinke odepsala, že se nám už nemůže věnovat a v následujících dnech se již neozvala.

Ostatní oslovená zařízení však tvrdí, že přeměňování části oddělení na covidové jednotky souvisí s dlouhodobou strategií, aby nemocnice byly připravené zareagovat na aktuální situaci. „Naše nemocnice transformuje různá oddělení na oddělení pro covid pacienty už od první vlny pandemie a operativně reaguje na aktuální epidemiologickou situaci a pokyny zřizovatele, kterým je Ministerstvo zdravotnictví České republiky,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

Hlaseni z jedne prazske nemocnice. Pavilon ORL se cely komplet meni na COVID. Cela jedna chirurgicka JIP stanice taktez. Na prijmu covid chaos. Sanitky privazeji jednoho za druhym, nestiha se... vitejte na pocatku Italie jara 2020... @AndrejBabis #bestincovid

— Mr. Keene (@mr__keene) February 25, 2021

S rozšiřováním míst je bohužel na limitu Fakultní Thomayerova nemocnice. „S kapacitou volných lůžek jsme již na svém maximu a pokud se uvolní nějaké lůžko, pak je hned obsazeno. Naše kapacity jsou tak bohužel vyčerpané. V současné době se snažíme ještě vytvořit pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v tom, že máme veliký nedostatek odborného zdravotnického personálu, který by se na zmíněné oddělení s intenzivní péčí přesunul,“ povzdechne si tiskový mluvčí Petr Sulek.

Naopak Fakultní nemocnice Motol i přes svoji vytíženost přijala v pátek pět pacientů z Plzně. „Abychom ulevili nejpostiženějšímu kraji. Od pondělí uvolňujeme další lůžkovou stanici pro covidové pacienty Situace je nyní opravdu těžká,“ líčí hlas motolské nemocnice Pavlína Danková. Personál v pražských nemocnicích deprimuje, že nevidí žádný pozitivní zlom před sebou „Od začátku ledna letošního roku se situace vůbec nelepší a stále více máme covid pozitivních pacientů v těžkém stavu,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz Sulek. V současné době Fakultní Thomayerova nemocnice eviduje více než 190 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. „Z toho je více než dvacet pacientů na JIP a pracovišti ARO. To je stav k pátečnímu odpoledni, který se však mění doslova z hodiny na hodinu,“ tvrdí šéf komunikace v krčské nemocnici.

Fakultní nemocnice Bulovka stále postupně navyšuje počet lůžek pro nakažené koornavirem. „Od úterý jsme transformovali i část oddělení ORL, kde jsme pro covid pacienty vyblokovali deset lůžek. Máme celkem dvě stě obsazených lůžek s covid nemocnými a jsme na maximálním limitu,“ přiznává Krautová. V současné době jsou infikovaní s koronavirem na Bulovce umístění na osmi odděleních, a to na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí, na anesteziologicko-resuscitační oddělení i urgentním příjmu. Nakažení leží i na klinice pneumologie, dermatologickovenerologické klinice, očním oddělením, oddělení následné péče, ORL i ortopedie.

Také ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady neustále probíhá otevírání oddělení pro pacienty s covid-19. „Vše probíhá podle plánu, který byl připraven na jaře 2020. Obsahuje pět stupňů postupné expanze. Zatím jsme na stupni třetím,“ praví mluvčí Tereza Romanová. Pro nakažené je v tamním zařízení k dispozici pavilon ORL. „Ve čtvrtek jsme transformovali i jednu chirurgickou JIP, a to pro covid pozitivní pacienty, kteří potřebují intenzivní péči,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

Oproti loňskému jaru, kdy v zemi pandemie vypukla, leží v nemocnicích mnohem více mladších ročníků. „Pacientů v mladším věku stále přibývá.  Můžeme tak potvrdit, že oproti jarní či podzimní koronavirové vlně, skutečně čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v mladším věku s těžším průběhem koronavirové infekce. Bohužel se jedná o mladší ročníky v rozmezí věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Výjimkou nejsou ani třicátníci,“ nastiňuje smutnou statistiku mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Fakultní nemocnice Motol podobně jako Thomayerova nemocnice eviduje čím dál častěji závažné případy. „Přichází nám za poslední týden hodně pacientů ve středně těžkém až těžkém stavu, nicméně u nás probíhá vše organizovaně a nedochází k žádným chaotickým situacím. Pokud příští týden dojde k dalšímu zhoršení situace,

budeme zažívat horké chvíle. Doufáme v to nejlepší a připravujeme se na to nejhorší,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Motola Pavlína Danková. Proto tamní personál, stejně jako v celé zemi, trápí vyčerpanost lékařů i zdravotních sester. „Zdravotníci jsou unavení a není jich dostatek. Přesto stále pracují na maximum,“ dodává Danková.

Častý příjezd sanitek žádnou apokalypsu nesignalizují

Sulek z Thomayerovy nemocnice upozorňuje, že nedílnou součástí práce zdravotníků je také postarat se o akutní necovidové pacienty, kterých rozhodně není málo. „A to je třeba si uvědomit. Velmi často k nám tito pacienti přicházejí v zanedbaném stavu, protože odložili svou návštěvu u lékaře, anebo zanedbali svá kontrolní vyšetření. Jedná se bohužel o trend dnešní doby, s nímž se setkáváme velice často,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Podle mluvčího je nutné, aby lidé nezanedbávali svůj zdravotní stav. „A pokud mají obtíže, pak je nutné je obratem konzultovat se svým praktickým lékařem. Důležitá a zásadní je rovněž prevence,“ míní Petr Sulek, který tak naznačuje, že osobní přístup ke svému zdraví může nemocnicím ulevit a předejít hospitalizaci.

Časté houkání sanitních vozů v areálu Fakultní nemocnice Bulovka podle její mluvčí Simony Krautové nesvědčí o tom, že by v zařízení panovala koronavirová apokalypsa, jak se objevuje na sociálních sítích. Expertka na komunikaci vše vyvrací. „Zdravotnická záchranná služba k nám přiveze jednoho pacienta v průměru každých sedmnácti minut. Do Fakultní nemocnice Bulovka vjíždí nejvyšší počet sanitek Zdravotnické záchranné služby z celé České republiky. Jedná se kolem třiceti tisíc vjezdů za rok.“ Simona Krautová připomíná, že Bulovka je pavilónovou nemocnicí. „Proto se převáží pacienti mezi jednotlivými budovami na speciální vyšetření sanitkami nemocnice. A tak je provoz v našem areálu velký,“ zdůvodňuje.

Její kolegyně z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová rovněž odmítá, že by u nich panoval chaos, jak zmiňoval tweet na adresu jedné z pražských nemocnic. „Pacienti jsou přiváženi v koordinaci se Záchrannou službou hlavního města Prahy a Středočeského kraje a poté si je plynule přebírají naše pracoviště,“ doplňuje Romanová.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři Praha nemocnice nemocnice Motol Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

včera

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy