Pokud se ministerstvo nedohodne s lékaři, hrozí kolaps záchranné služby

České Budějovice - Záchranným službám hrozí v případě hromadného odchodu lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme kolaps a schopnost poskytovat neodkladnou přednemocniční péči bude narušena. Agentuře Mediafax to řekl Předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

Zdravotnické záchranné služby jsou podle Marka Slabého ohroženy hromadným odchodem lékařů z nemocnic stejně významně jako nemocnice, neboť jejich fungování naruší mnoho negativně působících faktorů, které značně ohrozí jejich hlavní funkci. Tou je poskytování neodkladné přednemocniční péče.

"Ta vyžaduje trvale akceschopnou záchrannou službu, schopnou v nejkratším možném čase dojet k pacientovi ohroženém na životě či zdraví a po jeho stabilizaci jej dopravit do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno jej definitivně ošetřit. Nastane-li významný posun této činnosti směrem k mezinemocničním transportům nebo neadekvátně časově dlouhým primárním výjezdům, bude právě tato základní úloha zdravotnické záchranné služby (ZZS) hrubě narušena," varuje Slabý.

Odchod lékařů ze zdravotnických zařízení znamená omezení provozu nebo úplné uzavření některých klíčových oddělení v oblastních nemocnicích. "Pokud se na těchto odděleních provoz uzavře nebo omezí, nastane nutně vynucená centralizace řady léčebných úkonů. Krajské a fakultní nemocnice budou muset suplovat výpadky na periferii nebo jedna druhou. Z nutnosti ošetřit akutní pacienty v krajské nebo fakultní nemocnici vyplyne pro zdravotnické záchranné služby významný nárůst sekundárních transportů z periferie do centra, ale i naopak , aby se uvolnily lůžkové kapacity. Tyto transporty trvají v řádech hodin a již nyní jich každá ZZS provádí několik tisíc za rok. Další nárůst by znamenal využití dalších posádek k této činnosti a ty by pak chyběly pro primární výjezd. Bylo by nutné výjezdy řadit podle naléhavosti, hledat cílové zdravotnické zařízení a podobně. Záložních vozidel a posádek je samozřejmě též omezený počet a posádky by musel tvořit nelékařský personál na účet přesčasové práce, což lze vzhledem k zákoníku práce ale i fyzickým možnostem personálu také pouze v časově krátkém období," vysvětlil Slabý.

Pokud by se takový stav měl stát dlouhodobým nebo trvalým, bylo by nutné podle Slabého trvale posílit počty posádek záchranářů, proškolit je, vybavit přístrojovou technikou a adekvátně doplnit vozový park. Důsledkem by byl skokový nárůst nákladů v řádech milionů korun, který by však nemohl být kompenzován pouze finančními prostředky krajů, jejichž rozpočty jsou napjaté a v řadě krajů nastává v důsledku rozpočtových škrtů v letošním roce redukce příspěvku na ZZS. Významně připlatit by museli podle Slabého zdravotní pojišťovny, případně by musel v této fázi vstoupit do financování záchranných služeb stát.

"I kdyby se našly finanční prostředky, nebyla by situace nijak jednoduchá, neboť například dodávka nového sanitního vozidla trvá minimálně čtyři až pět měsíců a posádku nemůže tvořit nově přijatý personál," dodal Slabý.

V případě, že by lékaři odcházející z nemocnic přestali sloužit jako externí pracovníci na záchranné službě, znamenalo by to pro řadu krajů zhroucení lékařské přednemocniční péče, neboť tito lékaři zajišťují minimálně polovinu služeb v mimopracovní době. "Pokud by se k exodu nemocničních lékařů přidali lékaři ZZS, kteří jsou honorováni stejně jako oni, znamenalo by to totální kolaps stávajícího systému a náhlý vynucený přechod záchranných služeb na paramedický systém, na který není připravený ani zdravotní systém, ani systém zdravotního pojištění, legislativa, politická reprezentace, veřejnost, ale ani samotné záchranné služby," doplnil Slabý.

Nelze však pominout ani dopady právní, neboť dlouhotrvající převozy pacientů s ohroženými vitálními funkcemi, rodiček s nepostupujícími komplikovanými porody či transporty ohrožených novorozenců mimo kraj nebo do přehlcených fakultních nemocnic a prodloužené dojezdové časy při primárním výjezdu by sebou přinesly jistě řadu závažných v nejhorším život ohrožujících komplikací a následně jejich právních řešení a dozvuků.

"Jsem přesvědčen, že dohoda mezi ministerstvem zdravotnictví a lékaři je pro zachování přednemocniční neodkladné péče a systému zdravotnické záchranné služby v ČR naprosto klíčovou a musí být uzavřena v co nejkratším časovém horizontu," uzavírá Slabý.

Související

Více souvisejících

záchranáři

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Britské a americké stíhačky pomohly sestřelovat rakety z Íránu

Britská a americká letadla pomohla se sestřelováním íránských raket, které v úterý večer mířily proti Izraeli. Nasazení potvrdili nezávisle na sobě lídři obou zemí s tím, že budou Izraelce podporovat proti případné další íránské agresi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy