V lékárnách najdeme nepřeberné množství volně prodejných léků proti bolestem v krku. Ve formě pastilek si můžeme koupit například Septolete, Strepfen, Strepsils, Neoangin, Tantum Verde a mnoho dalších přípravků. Všechny přitom mají svá specifika, jak ale poznat, který je na co účinný? A v čem se liší od krčních sprejů jako jsou Orofar nebo Jox?
Mnoho lidí zamíří při bolesti v krku do lékárny, kde si zakoupí jeden z volně prodejných přípravků v naději, že mu od bolesti uleví. Někdy tomu tak skutečně, jindy ale přípravek nezabere a otrávený zákazník si danou značku už nikdy nekoupí, namísto toho sáhne po "konkurenci".
Slovo konkurence ale tady přitom není to správné. Většina léků proti bolestem v krku si totiž nekonkuruje, naopak se vzájemně doplňují. Prakticky každý z nich totiž obsahuje jinou léčivou látku a je vhodný na jiné obtíže. Za to, že vám určitý lék nezabral, tak většinou nemůže výrobce, jako spíše nevědomost zákazníků.
Léky, které ulevují od bolesti v krku, se souhrnně nazývají krční antiseptika. Jejich úkolem není ani tak léčit, jako spíše napomáhat při léčbě a zmírnit příznaky, které mohou být velmi bolestivé. Stejně, jako známe nepřeberné množství typů a důvodů bolestí v krku, známe i mnoho léků, či spíše léčivých složek, které dané léky obsahují.
První z nich (v abecedním pořadí) je benzalkonium, antiseptikum (látka aplikovaná na živou tkáň nebo kůži ke snížení rizika infekce) s antibakteriálním účinkem. Na českém trhu lék s touto složkou nabízí jediný výrobce, který ji doplňuje o hexylresorcin, látku s anestetickým účinkem.
Lék obsahující benzalkonium se používá k léčbě náhlých infekcí v dutině ústní a nosohltanu, vhodný je při zánětech mandlí, zánětech dásní a zánětech sliznice. Používá se především u mírnějších infekcích a během chřipky či nachlazení. Poměrně rychle po jeho aplikaci dochází k utlumení bolesti.
Další léčivou složkou,kterou na trhu najdeme, je benzoxonium. Jde o antiseptikum s antibakteriálním, antimykotickým a antivirovým účinkem. K dostání je na českém trhu pouze v jednom jediném přípravku, a to jak ve formě pastilek, tak ve formě spreje. Druhou léčivou látkou tohoto přípravku je lidokain, anestetikum tlumící bolest v dutině ústní a v krku.
Lék s léčivou látkou benzoxonium se používá k léčbě infekcí v dutině ústní a nosohltanu, při zánětech mandlí, zánětech dásní, u aftů a zánětech sliznice dutiny ústní. Lék je vhodný pro léčbu angín a streptokokových zánětů. Zatímco pastilky působí v celé dutině ústní, spreje cílí přímo na místo bolesti, ale větší silou.
Naopak léků s léčivou složkou benzydamin najdeme na trhu více. Tato látka slouží jako přípravek ke kloktání, je ale k dostání i ve formě pastilek. Vyznačuj se především protizánětlivými a dezinfekčními účinky.
Lék je vhodný k léčbě aftů, zánětů a otoků v dutině ústní a hltanu, při zánětech dásní, paradentóze, a při zánětech mandlí. Lze jej užít i při podpůrné léčbě po ošetření zubů a po chirurgických zákrocích v ústní dutině a krku.
Léků obsahujících cetylpyridinium je na trhu také více. Tato látka má rovněž antibakteriální účinek, méně však antiseptický a bolest tlumící. Slouží především jako dezinfekce již zasažené dutiny ústní, což mu ale neubírá na účinnosti.
Cetylpyridinium ničí řadu bakterií a houbových zárodků a do určité míry potlačuje vývoj virů. Používá se především k léčbě mírnějších infekcí v dutině ústní a nosohltanu, např. při zánětech mandlí, zánětech dásní a zánětech sliznice, při pálení v krku a krvácení dásní.
Další léčivou látkou je dichlorbenzylalkohol. Ten najdeme v lécích ve spojení s amylmetakrezolem a jde o antiseptikum s antibakteriálním účinkem vhodné pro léčbu angíny.
Léky s touto léčivou látkou jsou na trhu hojně rozšíření a pomáhají při léčbě podrážděné a zanícené sliznice a při zánětech mandlí, zánětech dásní a u aftů. Používá se i při zánětu hltanu. Sekundárně také bolest v krku tlumí.
Hexetidin je méně rozšířená léčivá látka a primárně se používá v tekuté formě, v podobě dezinfekčních přípravků ke kloktání, výplachům a postřiku dutiny ústní. Působí proti mikroorganismům a houbám.
Látka se používá při zánětech hltanu a hrtanu a při onemocnění a krvácení dásní. Je možné použití i při ošetření zubů. Po poradě s lékařem je možné některé léky s touto látkou používat u angíny vyvolané streptokoky jako podpůrný lék při léčbě antibiotiky.
Naopak poměrně rozšířenou látkou je chlorhexidin. Opět jde o antiseptikum s antibakteriálním účinkem, většinou obsahující mentol ke zklidnění podrážděných sliznic.
Léčivá látka napomáhá k léčbě infekcí v dutině ústní a nosohltanu, při zánětech mandlí, zánětech dásní, u aftů a zánětech. Přípravek je také vhodný k léčbě po extrakci zubů nebo mandlí.
Další léčivou látkou, která je u nás zastoupená v podobně spreje či kloktadla, je iodpovidon. Tato látka má na trhu menší podíl, jde přitom o silné antiseptikum s antibakteriálním účinkem, zároveň má i antivirové a antimykobakteriální účinky.
Používá se k léčbě všech infekcí v dutině ústní a nosohltanu, tedy při zánětech mandlí, zánětech dásní, zánětech sliznice dutiny ústní, aftech, ale i při chirurgických výkonech v dýchacích a polykacích cestách a při prvních příznacích chřipkových onemocnění. Látka má silné znecitlivující účinky a používá se i po ozařování.
Pacienti by si na základě příznaků měli vždy vybrat lék, který je pro ně vhodný. Nejrozumnější volbou je konzultace s lékařem nebo lékárníkem, jedině tak zajistíte, že na angínu nebudete užívat lék určený k léčbě chřipkových příznaků a naopak.
Stejně tak se díky poradě s odborníkem vyvarujete zbytečnému předávkovávání, tedy stavu, kdy se silnou bolestí sáhnete po léků, který slouží k léčbě mírnějších infekcí, nebo naopak budete zbytečně brát silný lék na mírné obtíže. Je však důležité mít na paměti, že organismus každého člověka je individuální a zatímco někomu na danou diagnózu a obtíže zabere jeden lék, druhému se stejnými obtížemi od bolesti ulevit nemusí a naopak mu může pomoci úplně jiný.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Aktuálně se děje
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
včera

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
včera

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
včera
Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
Policisté od středečního večera pracují na objasnění případu tragické smrti nezletilého chlapce v jihočeském Táboře. Kriminalisté ho prověřují pro podezření z nedbalostního činu. Podle mediálních informací si chlapec měl smrtelné zranění způsobit perkusní pistolí.
Zdroj: Jan Hrabě