Jako řada jiných států, i Česká republika se potýká s vzrůstajícím počtem případů spalniček a dalších nemocí, které se objevují navzdory tomu, že proti nim existují účinné vakcíny. Odborníci to přičítají rozšířenosti dezinformací o negativních účincích vakcín, díky čemuž klesá proočkovanost. Ministerstvo zdravotnictví to vnímá jako obrovský problém a chce proto s tím více bojovat. Co hrozí rodičům, kteří odmítnou povinné očkování svých dětí? Na to jsme se zeptali přímo na ministerstvu zdravotnictví.
Zatímco z dětí, které se narodily v roce 2010, jich bylo do tří let věku alespoň jednou vakcínou očkováno 97%, mezi těmi, které se narodily v roce 2015, to bylo už jen 93%. Nejhorší čísla má Praha, kde je to jen 86%. Podle resortu zdravotnictví je to proto, že je zde nejvíce odpůrců očkování.
Ještě více alarmující jsou čísla u očkovanosti v případě vysoce nakažlivého onemocnění, spalniček. V roce 2007 mělo očkování zhruba 98% dětí do tří let. Od roku 2013 podíl každoročně klesá. Předloni bylo očkovaných necelých 84% chlapců a děvčat.
Podle informací ministerstva zdravotnictví za týden přibylo dalších 19 případů spalniček. Nejvíc nových případů bylo v Praze a ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Letos spalničkami onemocnělo 523 lidí. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.
Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95% procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety. Povinné je očkování dětí mezi 13. a 18. měsícem věku a přeočkování v pěti až šesti letech. Přesto někteří rodiče své děti očkovat nedávají.
Sankce a další postihy pro odpůrce očkování
Těmto rodičům, kteří odmítají očkovat své dítě povinnými vakcínami, hrozí, že jim bude uložena přímá sankce ve výši až 10 000 Kč. „Odmítnutí očkování lze odůvodnit pouze trvalou kontraindikací potvrzenou lékařem, nikoliv však pokud jde o otázku vlastního dojmu, že je očkování škodlivé. To v našich podmínkách není právním důvodem“, sdělila serveru EuroZprávy.cz ředitelka Odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví ČR, Gabriela Štepanyová.
Tato pokuta není multiplikovaná, tj. nenásobí se, pokud by rodič např. pokutu zaplatil a stejně se rozhodl dítě dál neočkovat. „ Nemyslíme si, že bychom takovýmto sankčním mechanismem zvýšili proočkovanost,“ upozorňuje Štepanyová. „ MZ (ministerstvo zdravotnictví) chce jít cestou edukační a nikoliv zavádět přísné pokuty.“
„Jsme však pevně přesvědčeni, že povinnost očkování je na místě, a proto přistupujeme k nepřímé povinnosti, kdy je motivací možnost navštěvovat předškolní vzdělávání pouze pro očkované děti,“ odkazuje Štepanyová na zákon, podle něhož dítě, které není řádně naočkované povinnými vakcínami, nemůže nastoupit předškolní docházku do mateřské školy. „Tato konkrétní omezení v praxi funguje lépe, než peněžní sankce.“
Role orgánů sociálně právní ochrany dětí a Ústavního soudu
Samotné odmítnutí dítě neočkovat a tak jej potenciálně ohrozit na zdraví není dostatečným důvodem, aby dítě bylo odebráno rodičům orgány sociálně právní ochrany děti. „ Rozhodně nehrozí, že by dítě bylo rodičům odebráno orgány sociálně právní ochrany dětí z důvodu nenaočkování povinnou vakcínou,“ uvádí Štěpanyová.
Někteří lékaři nahlašují rodiče, kteří odmítají očkovat své děti, sociálce s tím, že odmítání vakcín bez řádného důvodu je zanedbáním péče, uvedly v dubnu minulého roku Lidovky.cz. Případy však projednává krajská hygienická stanice, nikoli orgány sociálně-právní ochrany dětí. Do jejich do působnosti taková záležitost nepatří a ony nemohou posoudit, zda na straně dítěte neexistují důvody pro neprovedení povinného očkování.
V roce 2016 se Ústavní soud zastal rodičů, kteří dostali pokutu za to, že nenechali naočkovat své dítě povinnou hexavakcínou. Podle Ústavního soudu může být důvodem pro odmítnutí očkování náboženství i svoboda svědomí v širším smyslu. Zdůraznil, že to lze aplikovat jen ve skutečně výjimečných případech tak, aby se nenarušila proočkovanost obyvatelstva.
Ústavní soud též dodal, že právní úprava povinného očkování se nicméně verdiktem soudu nemění a vakcinace stále zůstává podmínkou přijetí do mateřské školy. Podle Ústavního soudu je veřejná ochrana zdraví důležitější než právo rodiče na výchovu.
Názory na očkování v ČR
Podle dubnového průzkumu zaměřeného na stanoviska Evropanů k vakcínám se tři čtvrtiny oslovených Čechů myslí, že opomíjení očkování může vést k závažným zdravotním problémům. Devět z deseti Čechů zase řádné očkování považuje za více či méně důležité.
Zároveň ale 45% Čechů uvedlo, že očkování může přivodit nemoc, proti níž má pacienta ochránit. 53% respondentů se domnívá, že vakcíny mají závažné vedlejší účinky. Obě tvrzení o škodlivosti vakcín jsou dle odborníků zcela mylná.
Ačkoliv skepse vůči vakcínám je přisuzována především dezinformacím na internetu, v ČR ji šíří i někteří lékaři. Podle studie Evropské komise z minulého roku v České republice jen dvě třetiny lékařů tvrdí, že vakcíny proti spalničkám jsou bezpečné.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
očkování , Spalničky , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 49 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek