Může si neočkované děti odvést sociálka a jaké sankce hrozí jejich rodičům? Zeptali jsme se na ministerstvu zdravotnictví

Jako řada jiných států, i Česká republika se potýká s vzrůstajícím počtem případů spalniček a dalších nemocí, které se objevují navzdory tomu, že proti nim existují účinné vakcíny. Odborníci to přičítají rozšířenosti dezinformací o negativních účincích vakcín, díky čemuž klesá proočkovanost. Ministerstvo zdravotnictví to vnímá jako obrovský problém a chce proto s tím více bojovat. Co hrozí rodičům, kteří odmítnou povinné očkování svých dětí? Na to jsme se zeptali přímo na ministerstvu zdravotnictví.

Zatímco z dětí, které se narodily v roce 2010,  jich bylo do tří let věku alespoň jednou vakcínou očkováno 97%, mezi těmi, které se narodily v roce 2015, to bylo už jen 93%. Nejhorší čísla má Praha, kde je to jen 86%. Podle resortu zdravotnictví je to proto, že je zde nejvíce odpůrců očkování.

Ještě více alarmující jsou čísla u očkovanosti v případě vysoce nakažlivého onemocnění, spalniček. V roce 2007 mělo očkování zhruba 98% dětí do tří let. Od roku 2013 podíl každoročně klesá. Předloni bylo očkovaných necelých 84% chlapců a děvčat.

Podle informací ministerstva zdravotnictví za týden přibylo dalších 19 případů spalniček. Nejvíc nových případů bylo v Praze a ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Letos spalničkami onemocnělo 523 lidí. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. 

Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95% procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety. Povinné je očkování dětí mezi 13. a 18. měsícem věku a přeočkování v pěti až šesti letech. Přesto někteří rodiče své děti očkovat nedávají.

Sankce a další postihy pro odpůrce očkování

Těmto rodičům, kteří odmítají očkovat své dítě povinnými vakcínami, hrozí, že jim bude uložena přímá sankce ve výši až 10 000 Kč. „Odmítnutí očkování lze odůvodnit pouze trvalou kontraindikací potvrzenou lékařem, nikoliv však pokud jde o otázku vlastního dojmu, že je očkování škodlivé. To v našich podmínkách není právním důvodem“, sdělila serveru EuroZprávy.cz ředitelka Odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví ČR, Gabriela Štepanyová.

Tato pokuta není multiplikovaná, tj. nenásobí se, pokud by rodič např. pokutu zaplatil a stejně se rozhodl dítě dál neočkovat. „ Nemyslíme si, že bychom takovýmto sankčním mechanismem zvýšili proočkovanost,“ upozorňuje Štepanyová. „ MZ (ministerstvo zdravotnictví) chce jít cestou edukační a nikoliv zavádět přísné pokuty.“

„Jsme však pevně přesvědčeni, že povinnost očkování je na místě, a proto přistupujeme k nepřímé povinnosti, kdy je motivací možnost navštěvovat předškolní vzdělávání pouze pro očkované děti,“ odkazuje Štepanyová na zákon, podle něhož dítě, které není řádně naočkované povinnými vakcínami, nemůže nastoupit předškolní docházku do mateřské školy. „Tato konkrétní omezení v praxi funguje lépe, než peněžní sankce.“

Role orgánů sociálně právní ochrany dětí a Ústavního soudu

Samotné odmítnutí dítě neočkovat a tak jej potenciálně ohrozit na zdraví není dostatečným důvodem, aby dítě bylo odebráno rodičům orgány sociálně právní ochrany děti. „ Rozhodně nehrozí, že by dítě bylo rodičům odebráno orgány sociálně právní ochrany dětí z důvodu nenaočkování povinnou vakcínou,“ uvádí Štěpanyová.

Někteří lékaři nahlašují rodiče, kteří odmítají očkovat své děti, sociálce s tím, že odmítání vakcín bez řádného důvodu je zanedbáním péče, uvedly v dubnu minulého roku Lidovky.cz. Případy však projednává krajská hygienická stanice, nikoli orgány sociálně-právní ochrany dětí. Do jejich do působnosti taková záležitost nepatří a ony nemohou posoudit, zda na straně dítěte neexistují důvody pro neprovedení povinného očkování. 

V roce 2016 se Ústavní soud zastal rodičů, kteří dostali pokutu za to, že nenechali naočkovat své dítě povinnou hexavakcínou. Podle Ústavního soudu může být důvodem pro odmítnutí očkování náboženství i svoboda svědomí v širším smyslu. Zdůraznil, že to lze aplikovat jen ve skutečně výjimečných případech tak, aby se nenarušila proočkovanost obyvatelstva.

Ústavní soud též dodal, že právní úprava povinného očkování se nicméně verdiktem soudu nemění a vakcinace stále zůstává podmínkou přijetí do mateřské školy. Podle Ústavního soudu je veřejná ochrana zdraví důležitější než právo rodiče na výchovu.

Názory na očkování v ČR

Podle dubnového průzkumu zaměřeného na stanoviska Evropanů k vakcínám se tři čtvrtiny oslovených Čechů myslí, že opomíjení očkování může vést k závažným zdravotním problémům. Devět z deseti Čechů zase řádné očkování považuje za více či méně důležité.

Zároveň ale 45% Čechů uvedlo, že očkování může přivodit nemoc, proti níž má pacienta ochránit. 53% respondentů se domnívá, že vakcíny mají závažné vedlejší účinky. Obě tvrzení o škodlivosti vakcín jsou dle odborníků zcela mylná.

Ačkoliv skepse vůči vakcínám je přisuzována především dezinformacím na internetu, v ČR ji šíří i někteří lékaři. Podle studie Evropské komise z minulého roku v České republice jen dvě třetiny lékařů tvrdí, že vakcíny proti spalničkám jsou bezpečné.

Související

Více souvisejících

očkování Spalničky ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 49 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy