Zpackaný porod? Soud zamítl žalobu na FN Olomouc, rodiče postižené dcery poženou spor do Štrasburku

Olomoucký okresní soud dnes zamítl žalobu rodičů na Fakultní nemocnici Olomouc kvůli údajně špatnému postupu při komplikovaném porodu jejich dítěte, které se v říjnu 2010 narodilo těžce postižené. Rodina, která se o holčičku od té doby nepřetržitě stará, žádala zhruba 17 milionů korun. Podle soudu však zdravotníci při porodu nepochybili. Žalobu rodiny už jednou okresní soud zamítl, krajský soud mu však případ vrátil k novému projednání.

"Vycházel jsem z hodnocení znaleckých posudků. Nebylo prokázáno, že by žalovaná postupovala v rozporu s lékařskými poznatky," uvedl soudce Libor Brokeš. "Nezjistil jsem poznatky, že by lékaři nějakým způsobem pochybili a že by došlo k příčinné souvislosti s jejich jednáním ke vzniku škody žalobkyň," doplnil soudce. "Soud rozhodl podle našeho názoru naprosto správně," uvedl právní zástupce nemocnice Karel Vítek.

Otec postižené holčičky Vlastimil Blaťák byl po rozsudku rozhořčen, novinářům řekl, že hodlá spor hnát až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Znalci z kriminálního činu tlaku na břicho udělali žádoucí přidržení děložního fundusu. Takhle se nedá žít, jsme v dluzích kvůli péči, kterou neproplácí pojišťovna. Nejde ale o jen nás. Ten manévr se běžně používá v českých porodnicích, nepíše se do dokumentace a zatlouká se. A kvůli tomuto případ protlačím až do Štrasburku," řekl Blaťák.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně. Žalobci poukázali na řadu pochybení. U dítěte byla na počátku špatně odhadnuta kvůli těhotenské cukrovce matky velikost. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilogram nižší.

Žena nejprve rodila přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu, porodníci poté tlačili loktem na její břicho a to v době, kdy nebyla monitorována děložní činnost. Podle žalobců použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.

Právní zástupci po celou dobu procesu vinu popírali. Poukazovali na to, že za posledních sedm let soudního sporu byly vypracovány tři znalecké posudky, které jednoznačně mluví v jejich prospěch. Podle nich nebylo pochybení zdravotníků prokázáno.

Kauzu projednávají soudy sedmým rokem. Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu rodinu zamítl, případ mu však v říjnu 2017 vrátil krajský soud. Jednání u okresního soudu bylo nařízeno až půldruhého roku poté, kvůli změně soudce okresního soudu se navíc veškeré dokazování muselo opakovat. V Olomouckém kraji jde o jeden z největších a nejdéle trvajících soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče.

Související

Ilustrační foto

Covid: FN Olomouc může připravit až 250 lůžek, Univerzita Palackého ocení dobrovolníky

Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) je schopna připravit pro pacienty s onemocněním covid-19 až 200 standardních a přes 50 intenzivních lůžek. Postupně je začne chystat na začátku příštího týdne a to přesunem pacientů na jiné kliniky, uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík v komentáři k současné situaci ohledně covid-19 na youtube. Nemocnice zároveň od příštího týdne omezí provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony.

Více souvisejících

Fakultní nemocnice Olomouc soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy