Zpackaný porod? Soud zamítl žalobu na FN Olomouc, rodiče postižené dcery poženou spor do Štrasburku

Olomoucký okresní soud dnes zamítl žalobu rodičů na Fakultní nemocnici Olomouc kvůli údajně špatnému postupu při komplikovaném porodu jejich dítěte, které se v říjnu 2010 narodilo těžce postižené. Rodina, která se o holčičku od té doby nepřetržitě stará, žádala zhruba 17 milionů korun. Podle soudu však zdravotníci při porodu nepochybili. Žalobu rodiny už jednou okresní soud zamítl, krajský soud mu však případ vrátil k novému projednání.

"Vycházel jsem z hodnocení znaleckých posudků. Nebylo prokázáno, že by žalovaná postupovala v rozporu s lékařskými poznatky," uvedl soudce Libor Brokeš. "Nezjistil jsem poznatky, že by lékaři nějakým způsobem pochybili a že by došlo k příčinné souvislosti s jejich jednáním ke vzniku škody žalobkyň," doplnil soudce. "Soud rozhodl podle našeho názoru naprosto správně," uvedl právní zástupce nemocnice Karel Vítek.

Otec postižené holčičky Vlastimil Blaťák byl po rozsudku rozhořčen, novinářům řekl, že hodlá spor hnát až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Znalci z kriminálního činu tlaku na břicho udělali žádoucí přidržení děložního fundusu. Takhle se nedá žít, jsme v dluzích kvůli péči, kterou neproplácí pojišťovna. Nejde ale o jen nás. Ten manévr se běžně používá v českých porodnicích, nepíše se do dokumentace a zatlouká se. A kvůli tomuto případ protlačím až do Štrasburku," řekl Blaťák.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně. Žalobci poukázali na řadu pochybení. U dítěte byla na počátku špatně odhadnuta kvůli těhotenské cukrovce matky velikost. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilogram nižší.

Žena nejprve rodila přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu, porodníci poté tlačili loktem na její břicho a to v době, kdy nebyla monitorována děložní činnost. Podle žalobců použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.

Právní zástupci po celou dobu procesu vinu popírali. Poukazovali na to, že za posledních sedm let soudního sporu byly vypracovány tři znalecké posudky, které jednoznačně mluví v jejich prospěch. Podle nich nebylo pochybení zdravotníků prokázáno.

Kauzu projednávají soudy sedmým rokem. Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu rodinu zamítl, případ mu však v říjnu 2017 vrátil krajský soud. Jednání u okresního soudu bylo nařízeno až půldruhého roku poté, kvůli změně soudce okresního soudu se navíc veškeré dokazování muselo opakovat. V Olomouckém kraji jde o jeden z největších a nejdéle trvajících soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče.

Související

Ilustrační foto

Covid: FN Olomouc může připravit až 250 lůžek, Univerzita Palackého ocení dobrovolníky

Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) je schopna připravit pro pacienty s onemocněním covid-19 až 200 standardních a přes 50 intenzivních lůžek. Postupně je začne chystat na začátku příštího týdne a to přesunem pacientů na jiné kliniky, uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík v komentáři k současné situaci ohledně covid-19 na youtube. Nemocnice zároveň od příštího týdne omezí provoz operačních sálů pouze na akutní a neodkladné výkony.

Více souvisejících

Fakultní nemocnice Olomouc soudy

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 48 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

Nová bilance: V Pásmu Gazy zemřelo přes 34 500 lidí

Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásemm informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy