Lékaři vyzvali ministra: Hegere, rezignujte!

Praha - Česká lékařská komora (ČLK) na svém víkendovém sjezdu přijala usnesení, kterým vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) k rezignaci.

Komoře se nelíbí reformní kroky ministerstva - nesouhlasí se zákonem o minimální dostupnosti zdravotních služeb, rušením lůžek či návrhem zákona o univerzitních nemocnicích. Požaduje také nulovou sazbu DPH na léky. Heger na sjezdu uvedl, že si je špatných vztahů s ČLK vědom. Transformaci zdravotnictví se však podle svých slov snaží dělat co nejšetrněji.Podle prezidenta komory Milana Kubka klesají výdaje na zdravotnictví rychleji, než se snižuje úroveň ekonomiky. "Zvyšující se DPH vysává peníze zpět do rozpočtu," uvedl. ČLK také tvrdí, že snižující se počet lůžek v nemocnicích nekoresponduje s výdaji pojišťoven na ústavní péči. Podle komory se rušením lůžek neušetří, v Česku jich není nadbytek.Podle Hegera se ale nulovou sazbu na léky nepodařilo prosadit. Vláda přijala takové stanovisko, že do zdravotnictví více peněz nepůjde. Ministr také uvedl, že má Česko jeden z největších objemů nemocničních lůžek. Pokud by jejich počet neklesal, byla by ústavní péče stále dražší. To, že výdaje neklesají úměrně s jejich rušením, je prý dáno dražšími technologiemi.V Česku funguje 152 nemocnic. Všem ke konci roku vyprší smlouvy se zdravotními pojišťovnami o hrazení péče. Ministerstvo zdravotnictví chce nemocniční síť zeštíhlit, a to zhruba o 6000 lůžek. Zajistit to mají pojišťovny. S některými zařízeními nemají už novou dohodu uzavírat, u jiných se mají upravit. Úplně skončit by brzy mělo 12 nemocnic. Dalších 18 by mělo dostat už jen střednědobou smlouvu. Dvě třetiny všech nemocnic by se pak měly v příštích pěti letech zbavit některého ze svých oddělení.Lékařská komora, odboráři, některé pacientské organizace i sdružení nemocnic tento záměr kritizují. Podle nich se zhorší dostupnost péče pro nemocné. Ministerstvo s tím nesouhlasí. Podle něj naopak lidé dostanou léčbu v moderně vybavených zařízeních. Odbory zdůrazňují i to, že kvůli útlumu celkem tří desítek nemocnic přijdou o práci stovky lidí.ČKL se postavila také proti záměru zákona o univerzitních nemocnicích. Vadí jí, že se na jeho přípravě nemohla podílet a kritizuje to, že by se pro zaměstnance těchto zdravotnických zařízení rušily státní platové tabulky. Heger zopakoval, že mají být univerzitní nemocnice neziskové, mají být odstátněny a v zákonu má být pojistka proti jejich privatizaci. Podle ministerstva jde o jedno z protikorupčních opatření. Zákon by měl platit od roku 2014.

Související

Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví

S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger

Neprodloužení nouzového stavu v době koronavirové pandemie nevyvolá podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera v zemi kolaps. „Zákon o ochraně veřejného zdraví může stanovit řadu restrikcí, aby nedošlo k úplnému chaosu. Vláda lidem nezdůraznila, že takovou gescí ministerstvo zdravotnictví disponuje. Místo toho kabinet politikaří a veřejnost jen straší, jaké katastrofické scénáře nás čekají, když nebudeme mít nouzový stav,“ říká pro EuroZprávy.cz Leoš Heger.

Více souvisejících

Leoš Heger lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy