Epidemioložka varuje: Řítí se na nás superchřipka!

Praha - Česko naplno zasáhla každoroční epidemie sezónní chřipky. Češi už tradičně doplácejí na to, že jen malý zlomek populace je proti chřipce očkovaný. Vše o očkování i o hrozbě superchřipky z Asie v rozhovoru s vedoucí protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Zdenka Jagrová.

Jaká jsou obvyklá období, kdy se chřipka nejčastěji vyskytuje? Je to právě tohle?

Tak v našich podmínkách je to samozřejmě tohle zimní období. Většinou začíná ta chřipka kolem osmého devátého kalendářního týdne, ale není výjimečné, že atak chřipky začne v období vánočních svátků jako tomu bylo teď.

Jak do toho zapadá prasečí chřipka?

To je špatný název. Virus chřipky, která byla v roce 2009 - to je ta pandemická, prasečí, mexická – se stal už běžným virem. Takže dnes se už neoznačuje jako prasečí, dnes je to běžná sezónní chřipka. Ten virus se tehdy označoval jako AH1N1 a dnes způsobuje převahu těch chřipkových onemocnění. Už mu neříkáme prasečí, ani pandemická, ani mexická chřipka.

Je nebezpečný?

Je nebezpečný stejně jako byl. To vidíme z počtu těch vážně nemocných pacientů hospitalizovaných na ARO nebo JIP, kteří bojují o život.Jak účinné je očkování proti chřipce? A funguje i proti posledně jmenovanému viru?

Samozřejmě, že funguje. Ta vakcína, která byla letos schválená pro používání v Evropě, opbsahuje čtyři typy virů a jedním z nich je právě AH1N1. Očkování proti chřipce není účinné na 99,9 procent jako je tomu u jiných očkovacích látek. Záleží na věku a na odolnosti organismu. Jestliže náš organismus je schopen vytvořit si protilátky, chrání nás to očkování z 80 někdy až 90 procent. Ale co je hrozně důležité – chrání to sice podstatně méně lidi nad 65 let, ale z 80 procent to zabrání vzniku těch vážných komplikací, tedy tomu, na co tihle starší lidé potom umírají. I když dostanou chřipku, očkování zabrání těžkému průběhu. To je opravdu strašně důležité.

Je možné se nechat očkovat ještě teď?

Určitě. V současné době je v republice ještě 30 tisíc dávek očkovací látky. Praktičtí lékaři by si tedy měli v očkovacích centrech tuto látku objednat. Oni to z důvodů, které mi nejsou úplně jasné, často nechtějí nebo nedělají, ale funguje to jako u jiných očkování. Stačí je prostě objednat a oni jim to už dovezou.

To očkování je u nás u osob starších 65 let a u chronických onemocnění ledvin, srdce a plic zadarmo, hradí ho pojišťovna. Lékař to vykáže pojišťovně a ta to uhradí včetně ceny za aplikaci.

Co děti a dospělí?

Děti, když jsou nemocné na srdce, ledviny či plíce, tak spadají mezi chronicky nemocné a mají to zdarma. Ostatní děti očkování platí stejně jako zdraví dospělí. Ještě jsem zapomněla na diabetiky. I ti mají očkování proti chřipce zdarma v každém věku.

Kolik za očkování zaplatím jako zdravý dospělý?

Asi 250 korun, záleží na tom, kde si to necháte aplikovat.

A je to jedna dávka?

Ano, je to jedna dávka, jedno očkování. To očkování už je připravené rovnou ve stříkačce, ta je pečlivě zabalená a nemusíte z toho mít žádné obavy. Je to jen půl mililitru, vpíchne se to do paže, takže to ani nebolí. A kdo by se opravdu bál, tak pro něj už je na trhu očkovací látka pro intradermální aplikaci. To znamená do kůže a ta jehlička je pouze 1,1 mm dlouhá.

Jak jsou na tom s proočkovaností Češi?

Špatně. Strašně špatně, protože Češi měli loni proočkovanost mezi 4 a 5 procenty a třeba Slováci 12,5 procenta. V západní Evropě to bývá podstatně více, kolem čtyřiceti procent. Třeba severské země jsou v tom velmi ukázněné, tam se nechává očkovat velmi mnoho pacientů. U nás je vůči očkování pořád nějaký blok, který ani netuším kdy a proč vznikl. Jak říká jeden můj kolega: „Všichni tvrdí, že chřipku nikdy neměli, ale jednou ji potkají a nemusí to skončit dobře." A je to pravda. Chřipku opravdu můžete mít poprvé a taky naposled.

Nemůže očkování lidem ublížit?

Je to mrtvý virus, takže chřipku vyvolat nemůže. Je to mrtvá očkovací látka, která v žádném případě nemůže vyvolat onemocnění.

Ale mluvilo se i o škodlivosti ostatních látek v tom očkování...

To se mluvilo v souvislosti s tou pandemickou vakcínou, která v sobě měla „adjuvance" (přísada v očkovacích látkách), aby rychle působila. Tehdy to bylo potřeba. Tohle adjuvance způsobovalo komplikace. Když se podíváte na informace ze Státního zdravotního ústavu, kam se hlásí všechny nežádoucí reakce po očkování, tak je to v tom roce 2009 naprosto minimální. A navíc jsou tam hlášení, ze kterých je zjevné, že ty komplikace časově nemohly souviset s vakcínou proti pandemické chřipce.

Jak jinak se před chřipkou ještě chránit?

Základem je správná životospráva, zdravý imunitní systém a důležité je nekouřit. Z těch nemocných, kteří v pražských nemocnicích teď bojují o život, jsou tři kuřáci. Takže určitě nekouřit! To je to zásadní. Potom jde o dostatek vitamínů, spánku, k tomu přidávat hodně pobytu venku, vyvarovat se zakouřených místností a prostorů, kde je hodně nahromaděných lidí. Naše populace není ohleduplná vůči ostatním, takže všichni kýcháme, kašleme, chodíme nemocní do práce, jezdíme metrem, takže jsme zdroji nákazy pro ty, kteří se ještě nenakazili.

Pomáhají jako prevence nebo léčba třeba ty obligátní citrusy?

Pomáhají. Ale spíše jako prevence. Při léčbě jsou spíše podpůrným faktorem, a to spíše u léčby jiných respiračních onemocnění. My vždycky říkáme, že máme chřipku, ale většinou máme nějakou respirační infekci, která není chřipkou. Těch virů jsou stovky, takže bezpečně se to nedá odlišit jinak než virologickým vyšetřením. Tam tedy citrusy pomáhají. Ať už máte respirační onemocnění nebo chřipku, tak lehnout do postele, hodně se zavodnit, čaj s citrónem. To je nejlepší začátek léčby.

Jak vůbec poznám chřipku?

No, moc ji nepoznáte, protože ty příznaky se stírají. Chřipka začíná prudce, náhle, vysokou teplotou, bolestí svalů, bolestí kloubů a v podstatě máte pocit, že už ani do té postele nestačíte dojít, jak je vám najednou špatně. Kdezžto při nachlazení vás nejdřív začne škrábat v krku, spustí se vám rýma, začnete mít zánět spojivek, začíná to pozvolněji a ta teplota není tak vysoká, aspoň zpočátku ne. Bývá jen mírně nad 37 stupňů, zatímco ta chřipka je nad těch 38 i 39 stupňů. Ale nelze to vždycky spolehlivě rozlišit. Jediné, co to může bezpečně určit, je to virologické vyšetření.

Co když už chřipku mám – jak ji nejlépe a nejrychleji vyléčit? Jaké léky třeba užívat? A musí to být vždy antibiotika?

Antibiotika vám na počátku té infekce rozhodně nepomůžou. Je to virové onemocnění a na ně antibiotika neúčinkují. Běžně se antivirotika, která se jinak dávají těm nemocným v nemocnicích, nepodávají. To jen při komplikovanějším průběhu nemoci. Takže platí – zůstat doma, ležet a podávat podpůrné léky jako je aspirin, paralen a podobné běžné léky. Hlavní je zůstat v klidu. Jakákoli fyzická námaha průběh chřipky zhorší.

Máte i nějakou „babskou" radu?

Babskou radu asi nemám, ale můžete využít klidně všechny. Třeba napařování, česnek a podobně. To nikdy není na škodu.

Když byla v roce 2009 pandemie chřipky, hovořilo se o tom, že epidemiologové jednou předpovídají příchod superchřipky zkombinované z ptačí, prasečí a lidské. Měla by se prý vyvinout v některém z obřích asijských velkoměst a byla by hodně smrtelná. Je to reálný scénář?

Ano, je to reálný scénář. Vlastně i ta pandemická AH1N1 se vyvinula z těch vámi jmenovaných chřipek. Všechny velké pandemie, které ve světě byly, pocházely z východu, z těch asijských zemí, kde je soužití lidí s prasaty a drůbeží velmi těsné. Tam se vždycky „pasážoval" ten zvířecí virus na člověka a teprve potom se stal přenosným z člověka na člověka. Předpokládá se a je velmi reálné, že to takhle bude. Další velká pandemie přijde pravděpodobně opět z východu, z Asie.

Jak by to mohlo potom vypadat? Jaké jsou ty nejhorší scénáře?

Už si přesně nevybavuju ten rok 2009, ale tuším, že se tam počítalo s úmrtností třiceti procent a s nemocností třetiny populace. Při běžných sezónních výskytech chřipky se počítá s nemocností 5 procent dospělých a 20 procent dětí. Tenkrát to bylo kolem třetiny dospělých, proto se počítalo s těmi katastrofickými scénáři jak zajistit, aby šel plyn, tekla voda, fungovaly pekárny atd. Proto každý resort připravil seznamy lidí, kteří mají být očkováni, aby se zabezpečil chod státu. Nakonec to většina lidí odmítla a ta pandemická chřipka velice rychle skončila. Ona začala třeba už v létě, někdy v červenci a měli jsme třináct povtrzených úmrtí, což nikdy nebylo. Vždycky se hovoří o tom, že u nás umře 2000 lidí. Ale ti umřou na komplikace, nikoli primárně na chřipku. I letos přišla chřipka náhle, nikdo z nás jsme ji nečekal a ti pacienti jsou opravdu ve velmi vážném stavu. Jsou to těhotné v posledním trimestru, pro které je tenhle virus velmi rizikový, jsou to kuřáci, obézní lidé a jsou to chronicky nemocní. Ti všichni měli být očkováni a očkován není ani jeden z nich.

Související

Ilustrační foto

Epidemie chřipky v Česku je poblíž svého letošního vrcholu

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se epidemie chřipky nachází poblíž svého letošního vrcholu. V minulém týdnu bylo v České republice 1901 případů nemocných na 100 000 obyvatel, s ještě vyššími čísly v některých krajích, jako je Jihomoravský, Pardubický nebo Karlovarský.

Více souvisejících

chřipka prasečí chřipka Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 3 hodinami

před 9 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy