Lékaři budou protestovat proti Hegerovi! Víme, kdy nemáte chodit k doktorovi

Praha - Na 1. březen ohlásila Česká lékařská komora (ČLK) velkou protestní akci a nabádá občany, aby v tento den k lékařům nechodili, sbírá také podpisy pod petici a právníci komory připravují ústavní stížnost kvůli úhradové vyhlášce. Protest ve čtvrtek ohlásil prezident ČLK Milan Kubek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) bude v příštích týdnech zřejmě zažívat horké chvíle. Zatopit se mu chystá Česká lékařská komora i některé pacientské svazy. Heger totiž podle nich svými kroky jde proti kvalitnímu a dostupnému zdravotnictví pro české občany.

"Pan ministr by se měl konečně začít chovat jako ministr zdravotnictví a nikoliv jako loajální náměstek svého stranického šéfa Miroslava Kalouska. Měl by hájit zájmy svěřeného rezortu a měl by hájit pacienty, když už jsou mu lhostejní lékaři, jak nám několikrát řekl. On ale hájí jenom svou vlastní židli," řekl Kubek.

ČLK proto vyhlásila na 1. březen Den zdraví lékařů a poslala lidem jasný vzkaz: V tento den k lékaři nechoďte. Lékaři si vezmou volno nebo sami půjdou navštívit své kolegy a dohnat tak zanedbání svých vlastních zdravotnických prohlídek kvůli pracovnímu vytížení. Kubek ale slíbil, že v akutních případech se lidé ošetření i 1. března dočkají.

Protestní akce má upozornit na to, že se podle komory české zdravotnictví rozpadá. Vadí jim především to, že výdaje na zdravotnictví jsou v České republice jedny z nejnižších v celé Evropě. Nedostatečná je podle nich také částka 723 korun, kterou stát měsíčně platí na zdravotní péči například za dítě či seniora. Tato částka totiž zůstává už čtyři roky stejná.

"Je to analogická situace tomu, co se stalo s potravinami. Obrovský tlak na snižování cen potravin způsobil, že řada potravin je závadných, že občané se musí bát, co konzumují," přirovnal Kubek s tím, že Česká republika je dostatečně bohatou zemí, aby mohla svým občanům zajistit kvalitní zdravotní péči.

Dále upozorňují například na to, že stále odchází mladí lékaři do zahraničí a české zdravotnictví tak stojí na lékařích starších 60 let a na doktorech ze Slovenska. Také jim vadí to, že lidé už nemají jistotu, že je bude ošetřovat lékař s potřebnou kvalifikací, rozhodnutí vlády, které připouští, že lidé mohou k nejbližšímu praktickému lékaři cestovat až 35 minut jízdy autem nebo že zdravotní pojišťovny ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví připravují redukci počtu soukromých ambulantních lékařů.

Ministerstvo zdravotnictví však protesty lékařů chápe spíše jako snahu strašit pacienty, vyvolávat u nich paniku, a tím volat po zvýšení příjmů ve zdravotnictví. "Nakolik jde o politikaření a pletichy a do jaké míry je na prvním místě zájem pacienta, ať si dnešní aktéři podpisové akce zodpoví před svým svědomím," reagoval ministr zdravotnictví Heger. Ten také připomněl, že zdravotnictví v poslední dekádě zažívalo neustálé navyšování prostředků i o desítky procent a jen v posledních třech letech výdaje státu v této oblasti nerostly v důsledku ekonomické recese.

"Zatímco reálné mzdy v Česku v posledních letech stagnují, platy lékařů se nám podařilo navýšit. Jejich další růst hospodářská situace prostě nedovoluje a věřím, že každý rozumný lékař tomuto rozumí. Jsem zodpovědný za danou oblast a byl bych špatný rezortní šéf, kdybych lékařům nepřál více peněz. Je ale nutné pracovat s možnostmi, jaké máme, a zaměřit se právě na to, aby stagnaci výdajů nepocítil pacient," dodal ministr.

Podle Hegerova náměstka pro zdravotní pojištění Petra Noska by si ČLK měla uvědomit, že stát nemá žádné vlastní peníze. Všechny finance, kterými disponuje, totiž vybere od občanů. "Jsme sice bohatá země, jak připouští i pan prezident Kubek, ale nejsme bohatí natolik, abychom vyhověli každému požadavku ČLK na zvýšení výdajů ve zdravotnictví. Zdravotnictví má totiž neuvěřitelnou absorpční schopnost utratit jakékoli navýšení do něj vložených prostředků," uzavřel náměstek.

Česká lékařská komora také připravuje ústavní stížnost na úhradovou vyhláška, která podle ní diskriminuje některá lékařské zařízení a typy pacientů. Ta by měla být hotová v blízké době.

S protestní akcí je spojená petice za zachování fungujícího zdravotnictví. Kubek očekává, že by ji mohly podepsat statisíce občanů a pomoci tak vytvořit dost silný tlak na ministra Hegera a vládu, aby začala situaci ve zdravotnictví racionálně řešit.

Petice bude dostupná na internetových stránkách, v ordinacích a budou ji šířit i pacientské organizace. V petičním výboru je přitom kromě prezidenta ČLK Milana Kubka také například prezidentská kandidátka Táňa Fischerová, jaderný fyzik František Janouch, plastický chirurg Jan Měšťák či předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Právě Krása při představení protestní akce uvedl, že je to historický den, kdy mluví společným hlasem jak zástupci lékařů, tak i pacientských organizací.

Související

Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví

S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger

Neprodloužení nouzového stavu v době koronavirové pandemie nevyvolá podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera v zemi kolaps. „Zákon o ochraně veřejného zdraví může stanovit řadu restrikcí, aby nedošlo k úplnému chaosu. Vláda lidem nezdůraznila, že takovou gescí ministerstvo zdravotnictví disponuje. Místo toho kabinet politikaří a veřejnost jen straší, jaké katastrofické scénáře nás čekají, když nebudeme mít nouzový stav,“ říká pro EuroZprávy.cz Leoš Heger.

Více souvisejících

Leoš Heger stávka lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy