Zubaři trvají na platbách za plomby. A děsí se nástupu levice

Praha - Zhruba čtyři stovky zubních lékařů dnes na valné hromadě České stomatologické komory diskutovali o současné situaci v jejich oboru, jež je podle nich kritická. Mezi zubaře přišel ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát, který jim obecně slíbil, že se problematikou bude zabývat. Podle prezidenta komory Pavla Chrze však bude další vývoj záležet na výsledku předčasných voleb do Sněmovny.

Zubaři chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví přidalo na zubní péči v úhradové přihlášce na příští rok. Argumentují tím, že rostoucí DPH jim zdražila materiál a letošní vyhláška tento nárůst nepokryla. V dohodovacím řízení se nedohodli se zdravotními pojišťovnami na cenách na rok 2014, a rozhodnout proto musí právě ministerstvo, které vyhlášku vydává.

Holcát dnes uvedl, že se situací bude společně s komorou zabývat, konkrétnější přísliby však v pražském Národním domě na Vinohradech nezazněly. Chrz je ovšem ani nečekal. "Samozřejmě se nedalo očekávat, že pan ministr řekne, že to okamžitě bude tak, jak si my přejeme. To asi možné není, protože zdravotní pojištění opravdu je ve finanční krizi. " řekl.

Zubaři dlouhodobě prosazují, aby si dospělí sami platili zubní výplně. Pojišťovny by je podle komory měly hradit dál jen dětem, těhotným a seniorům. Předchozímu ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) se tento požadavek nepodařilo prosadit.

"Požadavek ohledně výplní zazněl i dnes. Trváme na něm, protože se nám to zdá jako správná cesta. Dá se ale očekávat, že stávající vláda a stávající Senát pro to neudělají nic. A jestli se po volbách dostane k moci levice, tak se zase nic neudělá," míní prezident komory. 

Amalgám: Co to vlastně je?

Amalgám je kapalná nebo pevná slitina rtuti s několika kovy – v současnosti s mědí, stříbrem a cínem, dříve také například se zlatem, zinkem, kadmiem či olovem. Vlastnosti původního amalgámu použitého ve Francii začátkem devatenáctého století byly samozřejmě značně vylepšeny, jeho základní složení se však v zásadě nezměnilo. Ve stomatologii se dnes používá stříbrný amalgám jako výplňová hmota a především do zadních poškozených zubů.

I když se v průběhu stopadesátiletého používání amalgámu vyvinula řada nových výplňových materiálů, má amalgám ve stomatologii stále významnou úlohu. Mnozí zubní lékaři se domnívají, že důvodem je především jeho nízká cena a snadná zpracovatelnost, která mnohé technické chyby lékařům „odpustí". To ovšem nelze považovat za výhodu tohoto výplňového materiálu. U některých typů poškození zubu se amalgám dodnes osvědčuje jako vhodný výplňový materiál.

Amalgám se dobře zpracovává, je velmi pevný, má antibakteriální účinky a v kavitě (otvor po vyvrtaném zubním kazu) se při tuhnutí mírně rozpíná - dobře tak utěsní její okraje proti průniku bakterií zubního kazu, aniž by vnitřním pnutím poškodil zub, píše server zuby.cz.

Nevýhodou amalgámu je – pomineme-li diskutabilní bezpečnost - především jeho kovový vzhled a při rozsáhlých výplních schopnost zbarvit vyspravený zub až do tmavošeda. Jako každý kov koroduje, v důsledku čehož se postupně zhoršuje kvalita jeho povrchu a těsnící efekt amalgámové výplně.

Související

Více souvisejících

zubaři ministerstvo zdravotnictví Martin Holcát

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy