Zubaři trvají na platbách za plomby. A děsí se nástupu levice

Praha - Zhruba čtyři stovky zubních lékařů dnes na valné hromadě České stomatologické komory diskutovali o současné situaci v jejich oboru, jež je podle nich kritická. Mezi zubaře přišel ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát, který jim obecně slíbil, že se problematikou bude zabývat. Podle prezidenta komory Pavla Chrze však bude další vývoj záležet na výsledku předčasných voleb do Sněmovny.

Zubaři chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví přidalo na zubní péči v úhradové přihlášce na příští rok. Argumentují tím, že rostoucí DPH jim zdražila materiál a letošní vyhláška tento nárůst nepokryla. V dohodovacím řízení se nedohodli se zdravotními pojišťovnami na cenách na rok 2014, a rozhodnout proto musí právě ministerstvo, které vyhlášku vydává.

Holcát dnes uvedl, že se situací bude společně s komorou zabývat, konkrétnější přísliby však v pražském Národním domě na Vinohradech nezazněly. Chrz je ovšem ani nečekal. "Samozřejmě se nedalo očekávat, že pan ministr řekne, že to okamžitě bude tak, jak si my přejeme. To asi možné není, protože zdravotní pojištění opravdu je ve finanční krizi. " řekl.

Zubaři dlouhodobě prosazují, aby si dospělí sami platili zubní výplně. Pojišťovny by je podle komory měly hradit dál jen dětem, těhotným a seniorům. Předchozímu ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) se tento požadavek nepodařilo prosadit.

"Požadavek ohledně výplní zazněl i dnes. Trváme na něm, protože se nám to zdá jako správná cesta. Dá se ale očekávat, že stávající vláda a stávající Senát pro to neudělají nic. A jestli se po volbách dostane k moci levice, tak se zase nic neudělá," míní prezident komory. 

Amalgám: Co to vlastně je?

Amalgám je kapalná nebo pevná slitina rtuti s několika kovy – v současnosti s mědí, stříbrem a cínem, dříve také například se zlatem, zinkem, kadmiem či olovem. Vlastnosti původního amalgámu použitého ve Francii začátkem devatenáctého století byly samozřejmě značně vylepšeny, jeho základní složení se však v zásadě nezměnilo. Ve stomatologii se dnes používá stříbrný amalgám jako výplňová hmota a především do zadních poškozených zubů.

I když se v průběhu stopadesátiletého používání amalgámu vyvinula řada nových výplňových materiálů, má amalgám ve stomatologii stále významnou úlohu. Mnozí zubní lékaři se domnívají, že důvodem je především jeho nízká cena a snadná zpracovatelnost, která mnohé technické chyby lékařům „odpustí". To ovšem nelze považovat za výhodu tohoto výplňového materiálu. U některých typů poškození zubu se amalgám dodnes osvědčuje jako vhodný výplňový materiál.

Amalgám se dobře zpracovává, je velmi pevný, má antibakteriální účinky a v kavitě (otvor po vyvrtaném zubním kazu) se při tuhnutí mírně rozpíná - dobře tak utěsní její okraje proti průniku bakterií zubního kazu, aniž by vnitřním pnutím poškodil zub, píše server zuby.cz.

Nevýhodou amalgámu je – pomineme-li diskutabilní bezpečnost - především jeho kovový vzhled a při rozsáhlých výplních schopnost zbarvit vyspravený zub až do tmavošeda. Jako každý kov koroduje, v důsledku čehož se postupně zhoršuje kvalita jeho povrchu a těsnící efekt amalgámové výplně.

Související

Více souvisejících

zubaři ministerstvo zdravotnictví Martin Holcát

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 19 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 20 minutami

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci

Poradci Donalda Trumpa jsou před dnešními americkými volbami opatrně optimističtí a věří, že jejich výsledek bude záviset především na volební účasti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy