Hygienik Vít před soudem: Jak hájí čachry s poradenstvím?

Praha - Někdejší hlavní hygienik České republiky Michael Vít dnes před Obvodním soudem pro Prahu 2 odmítl, že by zneužil svou pravomoc při smlouvách na poradenství, které uzavřel v roce 2007 coby náměstek ministra zdravotnictví. Služby úřadu poskytoval manžel Vítovy podřízené, bývalý poslanec Otakar Vychodil. Podle obžaloby je ale mohl zajistit příslušný odbor na ministerstvu. Vít se hájí tím, že Vychodil je odborník a jeho rady se využily.

Obžaloba se týká třech smluv z roku 2007. Dvě uzavřelo ministerstvo zdravotnictví, třetí zdravotní ústav v Ostravě. Spolupráce Vychodila s ministerstvem začala již v roce 2003. Celkem vznikla podle žalobce Kamila Švece škoda zhruba dva miliony korun. Víta viní kromě zneužití pravomoci úřední osoby také z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Bývalému náměstkovi hrozí od tří do deseti let vězení.

Vít soudu vysvětloval, že měl na starost zavedení nového systému hygienických stanic. Poradce najal prý proto, aby měl "pohled také z jiné strany". "Vychodil je systémový inženýr, diskutovali jsme o tom řadu let," uvedl Vít. Exposlanec je podle něj odborník, který zná velmi dobře strukturu hygienické služby. Vít podle svých slov později oslovil ke konzultacím také odborníky z Vysoké školy ekonomické, ty ale ministerstvo neplatilo.

Vít také odmítl obvinění a uvedl, že se mohl v minulosti pouze dopustit administračních pochybení.

Na ministerstvu nebyli odborníci

Podle žalobce měl Vít na stejnou práci zvláštní odbor. V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla zmíněný odbor Vychodilova manželka Karla Říhová. Žalobce se Víta opakovaně ptal, v čem byl Vychodil tak výjimečný expert, že bylo nutné najmout právě jeho. Vít uvedl, že tehdy také neměl na ministerstvu k dispozici dostatek odborníků a k tomu úřad značně zaměstnávalo zavádění pravidel Evropské unie do českého právního systému.

Obžaloba také tvrdí, že Vychodilovy materiály z let 2007 a 2008 jsou stejné jako ty, které předložil o tři roky dříve. Vít na odpověděl, že si toho po letech nevšiml. "Neuvědomíte si, že jsou tam stejné pasáže," dodal.

Ministerstvo podle Víta Vychodilovy služby využilo. "Z materiálů se nejméně 80 procent doporučení realizovalo," dodal. Šlo prý o změny, které se projevily v legislativě. Přinesly prý také úsporu zhruba půl miliardy korun. Na dotaz, proč to nešlo udělat již dříve, když podobné rady uděloval Vychodil již v roce 2005, Vít odpověděl, že k tomu nebyla politická vůle.

Víta "udala" česká pobočka Transparency

Policisté Víta obvinili poté, co na něj podala trestní oznámení česká pobočka Transparency International, doplňuje rozhlas.cz.

„Ministerstvu zdravotnictví poskytoval v předchozích letech bývalý poslanec pan Otakar Vychodil poradenské a analytické služby, aniž by za tím účelem vypsalo ministerstvo zdravotnictví výběrové řízení. Přičemž byly zpětně zfalšovány dokumenty dokládající, že toto řízení vlastně bylo vypsáno. V tom byla podstat trestného činu," vysvětluje právník TI Vladan Brož.

Michael Vít jakoukoli vinu popírá. S médii ale nekomunikuje. Tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 několik měsíců váhal, než loni na podzim vybral hygienika nového. Vít pak dostal jeden z manažerských postů ve Státním zdravotním ústavu. Šéfuje odbornému centru hygieny práce a pracovního lékařství.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Podivné smlouvy: Bývalý šéfhygienik Vít vyvázl s podmínkou

Praha - Za uzavření nadbytečných smluv pro ministerstvo zdravotnictví zůstala bývalému hlavnímu hygienikovi Michaelu Vítovi tříletá podmínka. V odvolacím řízení o tom dnes pravomocně rozhodl pražský městský soud. Zkušební dobu soud Vítovi zkrátil z pěti na čtyři roky. Během zkušební doby musí zaplatit ministerstvu škodu přes 1,7 milionu korun. Proti rozsudku lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Více souvisejících

Michael Vít soudy ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy