Praha - Nemocnice dnes varovaly, že nemohou čekat až do pololetí, než jim vláda kompenzuje zrušené stokorunové poplatky. V akutní péči tak přicházejí každý měsíc o dvě procenta příjmu, v následné a dlouhodobé péči o šest až deset procent, řekl dnes ČTK Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). Některá zařízení už podle něj tento výpadek začínají vážně pociťovat a žádají vládu, aby uvolnila potřebné peníze ze státního rozpočtu a co nejrychleji je poslala nemocnicím. Změnou úhradové vyhlášky by prý mohly peníze dostat hned.
Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že dvoumiliardový výpadek po zrušení hospitalizačního poplatku nemocnicím kompenzuje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na to počítá z využitím rozpočtové rezervy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce přesun peněz provést změnou zákona. Věří, že se mu to podaří velmi rychle. Podle Fialy se to ale těžko stihne. Nemocnice se obávají, že peníze nedostanou ani v pololetí.
"Je březen a minimální lhůta pro přijetí zákona je šest, sedm měsíců, čili to vidíme tak na podzim. A že by Parlament použil stav legislativní nouze kvůli nemocničním poplatkům, to si iluze nedělám," řekl Fiala.
AČMN doporučila Němečkovi jako řešení novelizovat úhradovou vyhlášku na letošní rok. "V podstatě by se v novele navýšily úhrady za lůžkoden o sto korun, to by bylo velice jednoduché," vysvětlil.
Nemocnice navrhovaly toto řešení už za předchozích ministrů, právníci na ministerstvu uvedli, že to není právně schůdné, úhradovou vyhlášku podle nich nelze měnit v průběhu roku. Fiala připomněl, že existují i opačné právní názory, že to tedy schůdné je. V předchozích letech se už stalo, že novela vyhlášky vyšla i v průběhu roku. Naposledy v roce 2012, kdy novelou od dubna dostaly nemocnice více peněz na zvýšení platů lékařů po odborářské akci Děkujeme, odcházíme.
Celkově podle Fialy chybí nemocnicím 14 miliard korun - o šest miliard přišly navýšením DPH, šest miliard jim vzala loňská úhradová vyhláška a nyní přibyly dvě miliardy ze zrušených hospitalizačních poplatků. Některé nemocnice jsou podle Fialy už existenčně ohroženy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ČTK potvrdil, že nemocnice, které na tom byly už loni špatně, jsou na tom nyní ještě hůře.
Pacienti jásají
Paní Božena ze Spešova, která si nepřála zveřejnit své příjmení, zrušení poplatku za pobyt v nemocnici vítá. „Nejsem už nejmladší a v nemocnici trávím čím dál více času, takže jsem ráda, že už platit nemusím. V dnešní době je každá koruna dobrá. Celý život jsem pracovala a platila daně i pojištění, takže nevím, proč bych měla ještě zvlášť platit za pobyt v nemocnici," míní žena. Informuje o tom e15.cz.
Zato pro nemocnice znamená zrušení stokorunového poplatku za den problém. „Z poplatků jsme měli příjem kolem šesti milionů ročně. Přišli jsme o prostředky, ze kterých jsme platili běžný provoz nemocnice, ale také třeba nákup nových přístrojů a podobně," vyčíslila ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková s tím, že půl milionu měsíčně je pro blanenskou nemocnici citelná ztráta.
Zrušení poplatků se podle ní odráží i v chování pacientů. „Pacienti teď chtějí zůstávat déle v nemocnici a ani jejich příbuzní už nejsou tak ochotní brát si je do domácího ošetřování. Takže se obtížněji uvolňují lůžka pro nové pacienty," řekla.
Dvě pětiny osob ve věku 18-65 let (častěji osoby s nižším vzděláním a obyvatelé Ústeckého kraje) podporují zrušení poplatků v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních. Necelá třetina populace (31 %, častěji vysokoškoláci a obyvatelé měst s 20 000 – 99 999 obyvateli) souhlasí s 60 korunovým denním poplatkem, čtvrtina dalších se 100 Kč (opět častěji vysokoškoláci). Osob, které se domnívají, že by tyto poplatky měly být ještě vyšší, jsou jen 3 %, vyplynulo z průzkumu agentury STEM/MARK.
45 % populace (častěji vysokoškoláci) se domnívá, že současné zrušení hospitalizačních poplatků bude mít negativní vliv na kvalitu a dostupnost péče v těchto lůžkových zařízeních. Opačný názor zastává 55 % osob.
Zrušení poplatků u lékaře a za recept má ve srovnání s opatřením v lůžkových zařízeních širší podporu veřejnosti. Pro odstranění těchto poplatků jsou téměř dvě třetiny populace ve věku 18-65 let (častěji lidé s nižším vzděláním a také např. obyvatelé Olomouckého kraje). Třetina osob souhlasí se zachováním stávajících 30 korun (častěji vysokoškoláci a lidé z Prahy). Zvýšení dosavadních poplatků nad 30 korun má pouze minimální podporu 3 % obyvatel.
78 % populace se domnívá, že případné zrušení poplatků u lékaře nebude mít negativní vliv na kvalitu a dostupnost této ambulantní péče. Opačný názor zastává 22 % osob (častěji vysokoškoláci), uvedl Simar.cz.
Související
Fiala odmítá zavedení regulačních poplatků u lékaře nynější vládou
Válek chce zavést regulační poplatky v nemocnicích. Lidé zneužívají urgentní příjmy
poplatky ve zdravotnictví , nemocnice , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek