Praha - Ministerstvo zdravotnictví nechce nařídit zamýšlené sloučení zdravotních pojišťoven zákonem. Rozhodnutí o spojení nechá na správních radách pojišťoven. Zástupcům státu, kteří v nich zasedají, ale uloží tento krok prosadit. V České televizi to dnes řekla náměstkyně ministra pro legislativu Lenka Teska Arnoštová. O snížení počtu pojišťoven se zmiňuje koaliční smlouva. Česká lékařská komora (ČLK) s ním souhlasí.
"V koaliční dohodě máme, že budeme podporovat postupné sloučení zdravotních pojišťoven, ale ne napříč a direktivně zákonem, je to na jednotlivých správních radách," uvedla náměstkyně. Řekla, že zákon o konkrétním sloučení pojišťoven ministerstvo "určitě nebude předkládat". Stát má ve správních radách své zástupce. Podle náměstkyně noví členové zatím jmenováni nebyli. Měli by pak ale dostat zadání, aby spojení pojišťoven prosazovali.
ČLK před několika dny představila návrh svých opatření ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Sloučení trojice pojišťoven je jedním z jejích kroků. "Prostředky bychom mohli získat právě sloučením pojišťoven, do budoucna by se to systému vrátilo," uvedl prezident ČLK Milan Kubek.
Podle něj by nová velká pojišťovna mohla také snadněji změnit svůj revizní systém, což by ušetřilo peníze. Regulace by nesměřovaly jen ke zdravotníkům, ale také k pacientům. "Pokud navštívíte lékaře kvůli stejné věci pětkrát, ten dvě vyšetření nedostane zaplaceno, protože má limit. Když navštívíte pět různých lékařů, pojišťovny to zaplatí... Pokud bude regulace a pojišťovna bude sledovat konkrétního pacienta, řekne mu, že třetí stejné vyšetření už nezaplatí," popsal Kubek.
"Zdravotnictví není perpetuum mobile, a když nemá peníze, tak se to musí projevit tím, že bude zdravotní péče hůř dostupná, bude méně kvalitní a méně bezpečná. Lékaři se vždy snaží dopady na pacienty minimalizovat, ale jestliže zdravotnictví během uplynulých tří let přišlo o 36 miliard korun, tak to jsou peníze, které chybí, a těch projevů krize je celá řada, od nedostatku personálu, dlouhých čekacích dob na nejrůznější vyšetření, extrémně vysokých doplatků pacientů v lékárnách, protože velká řada léků přestala být úplně hrazena ze zdravotního pojištění, od toho, že se v nemocnicích pomalu nedomluvíte česky, protože ošetřovatelský personál je většinou z Ukrajiny, a tak dále," řekl Kubek v rozhovoru pro iHned.cz.
"Myslím si, že pan premiér si je vědom hloubky ekonomických problémů zdravotnictví, pan ministr financí se obávám, že nikoliv. Obecně se těžce polemizuje s jeho výhradami vůči některým příkladům nehospodárnosti ve zdravotnictví. Ty případy jsou většinou starého data a nikdy nebyly nijak konkretně dotaženy k tomu, aby byl někdo potrestán," pokračuje šéf ČLK.
"Teď se musíme spíše dívat do budoucnosti, aby se zdravotnictví nezhroutilo, protože jeho úkolem je zajistit dostupnost zdravotní péče pro každého bez ohledu na jeho aktuální finanční situaci. Staré kauzy ať řeší orgány činné v trestním řízení. Používat to jako zdůvodnění k tomu, že se zdravotnictví nechá úplně vyhladovět, nepovažuji za šťastné," dodal Kubek.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) krátce po svém nástupu do úřadu uvedl, že sloučení pojišťoven vojenské a vnitra vidí jako výhodné. Podotkl, že by to měl být "přirozený evoluční proces".
V Česku funguje vedle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která je největší, také šest zaměstnaneckých pojišťoven. Patří mezi ně i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Vojenská zdravotní pojišťovna. Pojišťovny se slučovaly už v minulosti. V březnu 2011 se k VZP přičlenila Zdravotní pojišťovna Média, v říjnu 2012 se Metal-Aliance připojila k České průmyslové zdravotní pojišťovně.
Zdravotnictví hospodaří ročně s částkou zhruba 300 miliard korun. Peníze na péči protečou právě přes pojišťovny. VZP na ni loni vydala přes 142 miliard korun.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel
Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude
zdravotní pojišťovny , ministerstvo zdravotnictví , Milan Kubek
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 20 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 52 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek