Praha - Zaměřit se na prevenci cukrovky a dalších chronických nemocí, včetně snižování obezity a kuřáctví, radí studie kvality zdravotní péče v ČR vypracovaná Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Výskyt uvedených nemocí je v Česku vyšší než průměr zemí OECD a také rychleji roste. OECD zároveň ocenila, že v Česku klesla úmrtnost na infarkt za deset let na méně než polovinu, což je jeden z nejstrmějších poklesů v zemích OECD. Studii dnes představilo ministerstvo zdravotnictví.
Podle studie je Česko jedinou zemí OECD, kde roste kuřáctví. V letech 2000 až 2011 podíl denních kuřáků mezi dospělými stoupl o pět procent, průměr OECD klesl o 21 procent. Jedna z nejvyšších je podle studie také úmrtnost na ischemickou chorobu a cévní mozkové příhody. Na 100.000 Čechů připadá 264,4 úmrtí na choroby srdce, což je dvojnásobek průměru OECD, cévních mozkových příhod je 106,4, průměr OECD je 69,1.
Výkonná ředitelka zdravotnické divize OECD Francesca Colombo označila za alarmující, že v Česku má cukrovku přes osm procent lidí, průměr OECD je 6,9 procenta. Míra obezity dospělých stoupla ze 14 procent v roce 2000 na 21 procent v roce 2011, průměr OECD je 17,2 procenta. Obezita a nadváha ve věku 15 let stoupla z devíti na 15 procent.
"Česko se musí více zaměřit na prevenci a věnovat se detekci, aby bylo možno včas zahájit léčbu. Vedle zlepšení kvality života tak lze předejít i vysokým nákladům na pozdější léčení," řekla Colombo na dnešním semináři. Česko by podle ředitelky mělo zvážit finanční pobídky praktickým lékařům, kteří by převzali hlavní roli v komplexní léčbě pacientů s cukrovkou.
Mohou jíst diabetici sladké?
Inzulin a fyzická aktivita glykemii snižují, zatímco jídlo a také anti-regulační hormony glykemii zvyšují. Pacient a jeho rodina se tedy musejí naučit přesně ovládat vztahy „inzulin – jídlo - pohyb": Když nedosáhnou vyrovnání, nastane výkyv glykemie z normy, což má za následek jednu z akutních komplikací diabetu.
V důsledku dlouhodobě špatné kompenzace diabetu se zvyšuje pravděpodobnost výskytu pozdních komplikací diabetu, např. diabetická neuropatie, která vede k poruchám odpovídajících orgánů a tkání (srdce, cévy, ledviny, střevo, sexuální dysfunkce, impotence, poruchy močení...). Každý diabetik by měl znát glykemické indexy základních potravin, aby měl přehled, jak bude glykemie reagovat na potravinu, kterou hodlá sníst.
Cukrovka se léčí inzulinem, tj. hormonem bílkovinné povahy, umožňujícím, aby mohla glukóza z krve vstoupit do buněk. V buňkách je štěpena na jednodušší látky, přičemž se uvolňuje energie. Jediným východiskem je vnést do metabolismu znovu rovnováhu pomocí zevní aplikace inzulinu, který si již tělo nedokáže samo vyrobit. Po zahájení léčby inzulinem se částečně obnoví funkce zbývajících B-buněk. Tím se na určitou dobu obnoví vlastní sekrece inzulinu. Tomuto období se říká remise a není v něm nutné pokrývat celou spotřebu inzulinu. Ale remise má přechodný charakter – trvá v průměru jeden rok od manifestace diabetu, informuje celostnimedicina.cz.
Při dietě sledujeme optimální hladiny krevních tuků v krvi (cholesterol HDL, LDL), abychom se varovali kornatění tepen, když se tuky ukládají do jejich stěn. Všeobecně převládá názor, že diabetici nemohou jíst sladké. Při léčbě diabetes 2. typu je toto tvrzení oprávněné, protože tento typ diabetu se většinou léčí pouze dietou a perorálními anti-diabetiky, tudíž má skladba jídla v léčbě zásadní význam. Avšak diabetici 1. typu jsou vždy léčeni inzulinem, takže diabetik 1. typu si může do své diety zakomponovat i malé množství sladkého jídla, které však musí být náležitě pokryto inzulinem.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD
Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD
oecd , ministerstvo zdravotnictví , cukrovka
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák