Ani korunu pro Diag Human? Česko jásá, firma to ale vidí jinak

Praha - Stát po osmnácti letech definitivně vyhrál spor se společností Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou a nebude muset platit firmě požadované miliardové odškodné. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví. Podle právníků ministerstva, kteří od pátku zkoumali rozhodnutí přezkumného senátu, verdikt dává jednoznačně za pravdu České republice. Společnost Diag Human ale tvrdí opak. Obě strany se k rozhodnutí vyjádří v příštích dnech.

"Rozhodnutí by mělo být definitivním koncem sporu s Diag Human. Česká republika už by této společnosti neměla dát ani korunu, což považuji za nejdůležitější," shrnul dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) závěry, které podle právníků státu vyplývají z rozhodnutí. Podobně se pro ČTK vyjádřil už v sobotu večer.

Rozhodci se podle ministerstva ztotožnili s názorem státu, že o věci už bylo jednou rozhodnuto v roce 2002. Tehdy rozhodčí senát potvrdil, že má stát společnosti Diag Human zaplatit 326 milionů korun za poškození dobrého jména. Stát peníze vyplatil. "Všechno, co nastalo po vyplacení 326 milionů korun, je nicotné, nemá právní účinky," vysvětlil ČTK náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.

"Přezkumný rozhodčí senát fakticky konstatoval, že veškeré právní kroky po zmiňovaném rozhodnutí v roce 2002 jsou ve skutečnosti neplatné. Slovy právního světa označují rozhodci tato rozhodnutí za nicotná a bez právních účinků. A to se týká i pro Českou republiku důležitého rozhodnutí o platbě deseti miliard z roku 2008," uvedl Kotris v tiskové zprávě ministerstva.

Obsah rozhodnutí je podle ministerstva velice složitým právním textem a odborníci ho pořád zkoumají. Jejich informace zveřejní ministerstvo zdravotnictví v pondělí na tiskové konferenci, její termín upřesní během pondělního dopoledne.

Společnost Diag Human v sobotu oznámila, že aktuální výsledek přezkumu "nepozměňuje ani neodkládá konečný rozhodčí nález, a ten proto nabyl právní moci". Proti platnosti rozhodčího nálezu z roku 2008 už podle ní neexistují opravné prostředky. Ukončením přezkumného řízení se navíc podle firmy odstranila překážka, kterou zahraniční soudy zdůvodňovaly zamítnutí vykonatelnosti výsledku arbitráže. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda dnes ČTK sdělil, že sobotní tiskové prohlášení firmy Diag Human obsahuje vše. "Arbitráž je zastavena a konečný rozhodčí nález z roku 2008 zůstává zachován," dodal. Firma se podle něj podrobněji vyjádří v nejbližších dnech.

"Protistrana vychází z toho, že ve výrokové části chybí zmínka o zrušení konečného nálezu (z roku 2008). My to považujeme spíše za mediální argument," řekl České televizi Kotris.

Podle Tomáše Cikrta, někdejšího mluvčího ministerstva zdravotnictví a autora knihy o kauze Diag Human, je potřeba vnímat usnesení celé i s odůvodněním. "Ministerstvo se zřejmě opírá o celý text dokumentu, kdežto Diag Human, jak je jeho zvykem, vytrhne jednu větu a s tou bude operovat," uvedl Cikrt. Trumfy jsou nyní podle něj v rukou státu. Pokud Diag tvrdí, že stát podle rozhodnutí zaplatit má, tak se toho bude muset domáhat pravděpodobně soudně, ale to už bude jiný spor, poznamenal Cikrt.

V srpnu 2008 stát arbitráž s Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou prohrál a byl odsouzen zaplatit firmě 8,33 miliardy korun jako náhradu škody a úroky ke konci července 2007. Vláda se proti rozhodnutí odvolala. Firma Diag Human se kvůli svým finančním nárokům začala v roce 2011 obracet na soudy v zahraničí.

Související

Ministerstvo financí

Česko částečně neuspělo v arbitráži s Diag Human, ministerstvo se odvolalo

Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá.

Více souvisejících

diag human Svatopluk Němeček ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy