Alergikům může být rouška prospěšná, vdechují méně alergenů

Alergikům může nošení roušky povinné kvůli šíření nového typu koronaviru i pomoci, protože vdechují méně alergenů. Potíže by neměla působit ani dobře léčenému astmatikovi. ČTK to dnes řekl ředitel České iniciativy pro astma Petr Pohunek. Povinné zakrývání nosu a úst platí od 19. března, část astmatiků podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly žádala o výjimku. Mají ji také děti do dvou let nebo autisté.

V Česku trpí alergií nebo astmatem asi třetina populace. Podle odhadů bude za pět let mít tyto potíže polovina obyvatel Evropské unie. "Pozitivní účinek mohou tyto ochranné prostředky mít i pro pylové alergiky a alergické astmatiky, protože mohou významně snížit množství alergenů, které se dostanou do dýchacích cest," uvedl Pohunek. Pokud by nošení roušky či respirátoru působilo významnější dechové potíže nemocnému s astmatem, měl by stav konzultovat s lékařem, který mu může upravit léčbu.

Lékaři upozorňují, že nemoc covid-19 nepředstavuje pro nemocné s astmatem či alergií vyšší riziko než pro běžnou populaci. Zásadní ale je, aby dodržovali lékařem předepsanou léčbu. Podle dřívějších průzkumů velká část pacientů neužívá pravidelně preventivní léky, jen ty na potíže.

Podle Pohunka není prokázáno, že by inhalované kortikosteroidy, které někteří pacienti užívají, onemocnění covid-19 zhoršovaly. "S určitou pravděpodobností by to mohlo nastat při podávání celkových kortikosteroidů v tabletě v době rozvíjející se koronavirové pneumonie," popsal Pohunek. V inhalační formě podle něj riziko nehrozí.

Lékaři také upozorňují, že příznaky covid-19 jsou jiné než příznaky alergie. Koronavirus se projevuje horečkou, kašlem a dušností, zatímco alergie rýmou, ucpaným nosem a kýcháním. Teplota obvykle nebývá.

Alergici jsou na jaře vystaveni zejména pylům. V době květu olše a lísky ještě žádná opatření neplatila, zatímco nástup sezony břízy byl už spojený s karanténními doporučeními. Alergici tak měli zásoby léků ještě před vyhlášením karantény. "Díky tomu mohou okamžitě snížit první příznaky pylové alergie, které někdy přicházejí naprosto nečekaně," uvedla Jitka Petanová z Ústavu imunologie a alergologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Karanténa podle ní alergiky před některými pyly částečně ochránila. "Na druhé straně naší populaci hrozí rizika spojená s omezením fyzické aktivity," dodala lékařka. Alergici by podle ní měli chodit ven na procházku nejlépe ráno nebo po dešti, kdy je koncentrace pylů nižší.

Nemocných s astmatem je v Česku asi 800.000 až 900.000, mezi dětmi asi deset až 12 procent. Nějakou formou alergie, kromě pylů také třeba na prach, roztoče nebo různé druhy potravin, trpí 30 až 40 procent populace. Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu alergiků a astmatiků rostou. Spolu s alergiemi je to ročně kolem čtyř miliard korun, na astma jde téměř čtvrtina.

Související

Více souvisejících

alergie Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy