Antigenní testy mají u bezpříznakových jedinců citlivost jen 44 procent, zjistila česká studie

Antigenní test na covid-19 je podle studie Fakultní nemocnice v Motole třeba častěji opakovat, aby se snížila jejich falešná negativita. Z 93 pozitivních odhalil antigenní test 41 nakažených, o dva dny později 11 dalších. U bezpříznakových pacientů mají antigenní testy citlivost 44 procent, u silně pozitivních 75 procent. Nemocnice o výsledcích testování u zhruba 400 pacientů ve druhé polovině února dnes informovala v tiskové zprávě.

Antigenní testy se používají pro povinné testování ve firmách, pro testování návštěv v domovech seniorů a dobrovolné preventivní testování veřejnosti. Zvažují se také pro testování žáků a studentů po otevření škol nebo pro účast na sportovních či kulturních akcích.

Každému účastníkovi studie byl odebrán vzorek z nosohltanu pro laboratorní vyšetření PCR a z přední části nosu pro antigenní test od firmy Abbott. "Všichni účastníci studie měli možnost zopakovat antigenní test, a to ve dvoudenním odstupu jako samoodběr, aby studie zohlednila aspekt opakování antigenního testu," uvedla nemocnice. Test podstoupilo 496 lidí a 360 z nich poskytlo do studie i výsledek samotestování.

Závěry potvrdily výsledky z podobné studie z podzimu 2020, který ukázal, že citlivost antigenního testu u bezpříznakových jedinců je kolem 44 procent. U lidí, u kterých PCR test ukazuje velmi silnou pozitivitu, je to kolem 75 procent. Žádný testovaný ve FN Motol neměl test falešně pozitivní. Pokud je antigenní test pozitivní, potvrdilo ho i PCR vyšetření.

Z 93 pacientů v Motole, jejichž pozitivitu potvrdil test PCR, mělo 54 výsledek jako "silně" pozitivní a 39 jako "slabě" pozitivní. Antigenní test mělo pozitivní 41 osob, všechny PCR silně pozitivní. O dva dny později potvrdil antigenní test pozitivitu u dalších šesti osob ze skupiny silně pozitivních a navíc u pěti slabě negativních. Navíc odhalil nákazu i u dvou dříve PCR negativních, u kterých se virus teprve krátce od nákazy namnožil.

"Díky PCR metodě je možné zjistit pozitivitu, i když antigenní test zatím vykazuje negativní výsledek. Pravidelné opakování antigenního testu je proto opodstatněný krok, který je nezbytný pro snížení počtu falešně negativních případů," uvedl k tomu přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Pavel Dřevínek.

S antigenním testováním se v ČR začalo v listopadu loňského roku. Povinné byly pro klienty a zaměstnance v pobytových zařízeních sociálních služeb jako jsou domovy pro seniory. Postupně bylo testování umožněno také učitelům a od začátku prosince také všem zájemcům z řad veřejnosti, kteří mají test hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Původně bylo možné vyšetření absolvovat jednou za pět dní, v současné době je to jednou za tři dny.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Motol Vědci

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy