Aplikace Tečka pro uložení covidových certifikátů je hotová, vyšla na iPhony i Android

Mobilní aplikace Tečka, která slouží pro ukládání covidových certifikátů o prodělaném očkování či negativním testu, je hotová. Během dnešního se objevila v Apple Store pro uživatele přístrojů s operačním systémem iOS i v Google Play pro mobilní telefony s Androidem.

V polovině června spustilo ministerstvo zdravotnictví aplikaci čTečka (ke stažení pro iOS i Android) do mobilních telefonů, která slouží ke kontrole negativních testů na covid-19, prodělané nemoci nebo očkování. Využití najde například u pořadatelů akcí nebo poskytovatelů různých služeb, kde je potřeba kontrolovat bezinfekčnost.

QR kódy, které aplikace snímá a vyhodnocuje, mohou lidé získat prostřednictvím Očkovacího portálu občana, odkud lze certifikát stáhnout nebo vytisknout. Možnosti prokazování bezinfekčnosti nově rozšířila i druhá dlouho očekávaná aplikace s názvem Tečka.

"Aplikace Tečka je hotová a v tuto chvíli a probíhá schvalování ve storech (Apple, Google). Očekáváme ukončení schvalování během dneška, nebo zítřka," uvedl dnes dopoledne pro EuroZprávy.cz vedoucí oddělení komunikace a marketingu Národní agentury pro komunikační a informační technologie Lukáš Trnka.

Následně se aplikace objevila jak na App store, odkud ji mohou stahovat majitelé přístrojů iPhone, tak později odpoledne i na Google Play pro mobilní telefony s Androidem.

Redakci serveru EuroZprávy.cz Trnka také nastínil, na jakém principu funguje. Lidé se skrze aplikaci přihlásí k Očkovacímu portálu občana, a to stejným způsobem jako na webové verzi, tedy přes národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA), nebo skrze jednorázový kód.

Aplikace bude s očkovacím portálem komunikovat online, data v ní tedy budou aktuální a nebude třeba certifikáty ručně obnovovat. "Pokud se půjdete nechat otestovat, certifikát se do aplikace Tečka rovnou stáhne," vysvětlil Trnka.

Tečka také umí zobrazit certifikáty více osob, což může být výhodou například při rodinném cestování, kdy bude stačit, aby měl aplikaci jeden uživatel. Kupříkladu jeden z rodičů si tak může do aplikace přidat certifikáty jak druhého rodiče, tak i jejich dětí nebo dalších příbuzných.

Certifikáty v aplikaci pak fungují na stejném principu, jako ty "papírové". Půjde se jimi prokazovat nejen při návštěvě poskytovatelů služeb, ale i v zahraničí. Podobně pak umí čtecí aplikace čTečka vyhodnotit i zahraniční certifikáty.

Aplikace také myslí na uživatele, kteří se k očkovacímu portálu přihlašovat nechtějí nebo nemohou. Umožní totiž uživatelům si papírovou verzi certifikátu vyfotit a uchovávat v Tečce. Podle Trnky ale půjde pouze o dočasnou možnost.

Mobilní aplikace Tečka navíc je zabezpečena a při otevření bude vyžadovat potvrzení. Uživatelé se tak ke svým certifikátům dostanou například skrze face ID, otisk prstu nebo PIN kód. 

Certifikát lidé mohou využívat jako potvrzení o prokázání bezinfekčnosti kvůli covidu-19. Vyžadován je například na kulturní či sportovní akce, při návštěvě koupališť nebo kadeřníka a hosté by ho měli mít s sebou i v restauraci. Kromě certifikátu se ale lidé mohou prokazovat i potvrzením přímo z očkovacího nebo testovacího místa.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 50 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy