BISOP kritizuje stávající pořadí očkovaných. Nesníží nápor na nemocnice, přinese zbytečné mrtvé

Pořadí očkovaných proti covidu-19 by mělo být podle Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) důsledně podle věku. Jeho zástupci to uvedli ve zprávě na webu.

Kritizují upřednostnění učitelů, pro snížení náporu na nemocnice je podle nich kontraproduktivní a povede ke zbytečným ztrátám na životech seniorů. V pondělí mělo dokončené očkování dvěma dávkami podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 268.000 lidí, podáno bylo zhruba 863.000 dávek. Lidí nad 80 let bylo naočkováno 224.000.

"Brzké otevření škol, které bylo hlavním argumentem pro očkování učitelů, je jistě vysoká priorita. Školy ale bude dávat smysl otevírat teprve ve chvíli, kdy významně poklesne zátěž nemocnic, přičemž cestou k snížení počtu pacientů je očkování seniorů, ne očkování učitelů," uvedl BISOP.

Očkování učitelů je tak podle něj z pohledu otevírání škol spíš kontraproduktivní. Právě senioři nejčastěji směřují do nemocnic s vážným průběhem nemoci covid-19. V poslední době ovšem lékaři z covidových jednotek informují o tom, že léčí stále mladší lidi ve vážném stavu.

"Rozhodování založené na datech totiž ukazuje, že postupné očkování podle věku nejen ulehčí našim nemocnicím, ale i zachrání více životů a více let života než postup podle profesních skupin," napsali dále odborníci z centra.

Centrum upozornilo na to, že v původní vládní strategii byli pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci, kterých je zhruba 260.000, na konci prioritní skupiny 1.B. Ta měla následovat po zhruba 400.000 seniorů nad 80 let, lidí žijících v pobytových zařízeních sociálních služeb a zdravotnících. Skupina 1.B čítá zhruba 3,7 milionu osob, mezi nimi ostatní seniory nad 65 let, lidi s vážnými chronickými nemocemi a vybrané profese. Skupina měla být dále rozdělená podle rizika, učitelé následovali až mezi posledními. "Předsunutí učitelů tedy implicitně snižuje prioritu cca 2,5 milionu lidem," píše se na webu BISOP.

Podle autorů textu, Evy Blechové, René Levínského a Jakuba Weinera, se riziko úmrtí na covid-19 prakticky zdvojnásobí s každými pěti roky věku navíc. Podle jimi citovaného profesora pediatrie bristolské univerzity Adama Finna zachrání očkování 20 obyvatel domova seniorů jeden život. Jeden život v této věkové skupině zachrání také očkování 160 lidí starších 80 let nebo 350 seniorů mezi 75 až 79 lety. "Abychom ale zachránili jeden život pro skupinu pod 50 let, museli bychom naočkovat 47.000 lidí," dodali.

BISOP spočítalo dva možné scénáře na datech z ČR. V prvním bylo začátkem února naočkováno všech 260.000 učitelů, poté lidé na 80 let a ostatní senioři ve věku 65 až 79 let. Ve druhém bylo pořadí skupin obrácené. Počítaná byla rychlost 33.000 očkovaných denně. Na učitele by bylo třeba osm dní, očkovat osmdesátníky a starší by trvalo 13 dní a ostatní seniory 51 dní.

V prvním scénáři, kdy by nejstarší senioři na vakcínu čekali o osm dní déle, by podle propočtů zemřelo o 458 lidí nad 80 let a 536 lidí nad 65 let více než ve druhém. Ten byl vedl vlivem očkování pozdějšího o 64 dní k úmrtí 39 učitelů navíc.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy