BISOP kritizuje stávající pořadí očkovaných. Nesníží nápor na nemocnice, přinese zbytečné mrtvé

Pořadí očkovaných proti covidu-19 by mělo být podle Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) důsledně podle věku. Jeho zástupci to uvedli ve zprávě na webu.

Kritizují upřednostnění učitelů, pro snížení náporu na nemocnice je podle nich kontraproduktivní a povede ke zbytečným ztrátám na životech seniorů. V pondělí mělo dokončené očkování dvěma dávkami podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 268.000 lidí, podáno bylo zhruba 863.000 dávek. Lidí nad 80 let bylo naočkováno 224.000.

"Brzké otevření škol, které bylo hlavním argumentem pro očkování učitelů, je jistě vysoká priorita. Školy ale bude dávat smysl otevírat teprve ve chvíli, kdy významně poklesne zátěž nemocnic, přičemž cestou k snížení počtu pacientů je očkování seniorů, ne očkování učitelů," uvedl BISOP.

Očkování učitelů je tak podle něj z pohledu otevírání škol spíš kontraproduktivní. Právě senioři nejčastěji směřují do nemocnic s vážným průběhem nemoci covid-19. V poslední době ovšem lékaři z covidových jednotek informují o tom, že léčí stále mladší lidi ve vážném stavu.

"Rozhodování založené na datech totiž ukazuje, že postupné očkování podle věku nejen ulehčí našim nemocnicím, ale i zachrání více životů a více let života než postup podle profesních skupin," napsali dále odborníci z centra.

Centrum upozornilo na to, že v původní vládní strategii byli pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci, kterých je zhruba 260.000, na konci prioritní skupiny 1.B. Ta měla následovat po zhruba 400.000 seniorů nad 80 let, lidí žijících v pobytových zařízeních sociálních služeb a zdravotnících. Skupina 1.B čítá zhruba 3,7 milionu osob, mezi nimi ostatní seniory nad 65 let, lidi s vážnými chronickými nemocemi a vybrané profese. Skupina měla být dále rozdělená podle rizika, učitelé následovali až mezi posledními. "Předsunutí učitelů tedy implicitně snižuje prioritu cca 2,5 milionu lidem," píše se na webu BISOP.

Podle autorů textu, Evy Blechové, René Levínského a Jakuba Weinera, se riziko úmrtí na covid-19 prakticky zdvojnásobí s každými pěti roky věku navíc. Podle jimi citovaného profesora pediatrie bristolské univerzity Adama Finna zachrání očkování 20 obyvatel domova seniorů jeden život. Jeden život v této věkové skupině zachrání také očkování 160 lidí starších 80 let nebo 350 seniorů mezi 75 až 79 lety. "Abychom ale zachránili jeden život pro skupinu pod 50 let, museli bychom naočkovat 47.000 lidí," dodali.

BISOP spočítalo dva možné scénáře na datech z ČR. V prvním bylo začátkem února naočkováno všech 260.000 učitelů, poté lidé na 80 let a ostatní senioři ve věku 65 až 79 let. Ve druhém bylo pořadí skupin obrácené. Počítaná byla rychlost 33.000 očkovaných denně. Na učitele by bylo třeba osm dní, očkovat osmdesátníky a starší by trvalo 13 dní a ostatní seniory 51 dní.

V prvním scénáři, kdy by nejstarší senioři na vakcínu čekali o osm dní déle, by podle propočtů zemřelo o 458 lidí nad 80 let a 536 lidí nad 65 let více než ve druhém. Ten byl vedl vlivem očkování pozdějšího o 64 dní k úmrtí 39 učitelů navíc.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 7 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

před 15 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy