Česko se chystá na nápor. Objedná o 70 000 vakcín proti chřipce víc než loni

Vakcíny proti chřipce má ČR od výrobců přislíbeno asi o 70.000 dávek víc než loni, kdy bylo 800.000. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Stát chtěl očkování v příští chřipkové sezóně podpořit, aby nedošlo k souběhu s covidem-19. Podle bývalého náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale souběh obou nemocí zřejmě nebude celou chřipkovou epidemii.

"Pokud dojde k druhé vlně, tak bude dřív, než chřipková epidemie, která by měla dorazit až na sklonku roku," řekl poslancům Prymula, který od začátku června působí jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a dříve byl i předsedou České vakcinologické společnosti.

Odborníci varují, že nemocní s vážným průběhem chřipky i vážným průběhem covidu-19 potřebují v nemocnicích stejná lůžka s kyslíkem nebo plicními ventilátory. Může jich být proto při souběhu druhé vlny pandemie koronaviru a sezónní chřipky nedostatek. Lidé nemocní chřipkou budou navíc oslabení a případná nákaza navíc koronavirem pro ně může být rizikovější.

V minulé sezóně se proti chřipce nechalo podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) očkovat kolem osmi procent populace. Na konci sezóny se muselo zlikvidovat asi 40.000 nevyužitých dávek. I proto nechtějí firmy dodat do ČR o mnoho dávek navíc. Jeden dosavadní dodavatel přislíbil 15 procent navíc, druhý zhruba 25 procent. SÚKL je žádal o 20 až 30 procent. Podle Storové se bude dál jednat, i s jinými výrobci.

Očkovací látka je každý rok jiná, odborníci ji tvoří podle průběhu epidemie na druhé polokouli a odhadovaného šíření různých typů chřipky. Účinnost vakcíny se odhaduje na zhruba 60 procent. Podle Prymuly navíc protilátky postupně slábnou, lidé by se proto neměli nechat očkovat příliš brzy na podzim. Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna.

Podle Prymuly by se mělo nechat očkovat asi 75 procent lidí z rizikových skupin, zejména seniorů nebo chronicky nemocných. Reálně se nechává navzdory tomu, že mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, očkovat jen asi 30 procent seniorů.

Více očkovat proti chřipce plánuje velká část zemí postižených novým typem koronaviru. Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček na jednání řekl, že v celé Evropě chybí 15 milionů dávek očkování na chřipku. Podle Storové se tak bude zvyšovat i cena. Loni ji SÚKL stanovil pro úhradu zdravotní pojišťovnou na 250 korun, letos už je na 486 korunách.

Podle Dvořáčka by si ČR měla precizně definovat, koho chce nechat oočkovat proti chřipce. Případnou propagační kampaň se podle něj třeba cílit tak, aby nebyl větší zájem než bude dostupných vakcín. Ideální by podle něj bylo stanovit konkrétní datum, od kterého se bude očkovat a ten i mediálně prezentovat. V posledních letech byla vakcína proti sezónní chřipce dostupná většinou ve druhé polovině října.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy