Český červený kříž ocenil zhruba sto lidí za pomoc při epidemii

Zhruba sto lidí ocenil dnes Český červený kříž (ČČK) medailemi za jejich pomoc při epidemii covidu-19 na jaře letošního roku. Vyznamenané vybrali zástupci ČČK z návrhů, které jim zasílala veřejnost od května do července. Devět lidí získalo zlatou medaili, 21 obdrželo stříbrnou a zbytek mosaznou, řekl ČTK prezident ČČK Marek Jukl. Ocenění převzali dnes při plavbě na parníku po Vltavě v centru Prahy.

Mezi devítkou vyznamenaných se zlatou medailí je například zdravotní sestra Tereza Bártová, která na jaře vypomáhala u pacientů s covidem-19 ve stanovém městečku v Praze Troji pro lidi bez domova, nebo vývojář 3D tiskáren Josef Průša, který v souvislosti s koronavirovou epidemií na vlastní náklady vyrobil desetitisíce ochranných štítů. Za vedení společného postupu krajů proti šíření nákazy si cenu odnesl místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek a za šití a distribuci roušek pro Plzeňsko, ale i Německo, Itálii či Afriku dobrovolnice na rodičovské dovolené Lenka Melicharová.

Zlatou medaili dostali také profesor Jaroslav Beran z Technické univerzity v Liberci, který vytvořil nový laboratorní stroj na výrobu nanovláken pro potřeby roušek a filtrů v Libereckém kraji, nebo primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý za to, že šířil osvětu. Dlouhý je podle ČČK autorem první souhrnné publikace o covidu-19 v ČR.

Stříbrnou medaili převzaly například Eva Pecháčková z dobrovolnického centra DobroDruh Charity Zábřeh, která koordinovala dobrovolníky při distribuci roušek a zajištění nákupů pro seniory, nebo učitelka Julie Drahorádová, která vypomáhala jako dobrovolnice v Domově pro seniory na pražském Chodově, kde se na jaře vyskytla nákaza. Cenu získalo rovněž 12 lidí, kteří pracovali na jaře pro Český červený kříž. Dalších zhruba 70 lidí, bez nichž by se podle Jukla situace na jaře tak dobře nezvládla, obdrželo jako poděkování za pomoc medaile mosazné.

"Mezi vyznamenanými najdeme jak dobrovolníky, kteří šili roušky, pomáhali v domovech pro seniory, zapojili se aktivně do pomoci Českého červeného kříže, vyráběli obličejové štíty a podobně, tak i profesionály, kteří třeba organizovali karanténní opatření na Litovelsku a Uničovsku, organizovali pomoc občanům jako zástupci samosprávy a řadu dalších lidí, kteří nehleděli na čas a námahu a rozhodli se pomáhat nad rámec svých povinností. Těm všem má být medaile Děkujeme poděkováním i památkou," uvedl Jukl.

Medaile vyrobila a věnovala Českému červenému kříži Česká mincovna, a. s. Na líci mají slovo "děkujeme" v několika světových jazycích. Na rubu je portrét patronky moderního ošetřovatelství Florence Nightingalové, od jejíhož narození letos uplynulo 200 let, a symbol Červeného kříže.

Související

Více souvisejících

Červený kříž

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 39 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy