Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící dobrovolník

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat vážně nemocným pacientům své krvetvorné buňky. Jubilejního potenciálního dárce, třiadvacetiletého Václava Kalluse, zapsal registr dnes při náboru ve Starém Městě na Uherskohradišťsku.

Nábor byl součástí celorepublikové akce Čechy, Morava a Slezsko - vstupuje celé Česko, kterou ČNRDD oslavuje Světový den dárců kostní dřeně. ČTK o tom informovala mluvčí registru Klára Conková.

O náboru se student práv a filozofie dozvěděl díky příspěvku na facebooku. "Jsem z (Uherského) Hradiště, mám to sem do Starého Města kousek, tak nebylo nad čím váhat. Vím, že šance, že budu reálně darovat, je poměrně malá. Každopádně proto také je důležité, aby se přihlásilo co nejvíc lidí, aby ten vzorek byl co největší, aby bylo z čeho vybírat," řekl dnes ČTK Kallus.

Při náboru do registru absolvoval stěry z dutiny ústní, vyplnit musel také dotazník. "Se spoustou lidí, co už jsou členy nebo co už vstoupili dříve, jsme se o tom často bavili. Může to zachránit život, takže to smysl určitě má," uvedl Kallus. Spolu s ním se do registru zapsali i další dobrovolníci. Tyčinky s jejich DNA, ze které lékaři mohou určit míru shody s pacientem, poputují do centra ČNRDD v Brně, kde je zanesou do databáze. Nově zapsaní budou nemocným lidem k dispozici do 60 let, nebo dokud jim to dovolí vlastní zdravotní stav.

Český národní registr dárců dřeně vznikl v roce 1992. Od založení umožnil transplantaci 1784 nemocným, z toho asi 20 procent tvořily děti. Jen loni se do registru zapsalo rekordních 10.845 dobrovolníků a 50 dárců své krvetvorné buňky darovalo. "Magické číslo 100.000 registrovaných dárců představuje zhruba polovinu naší cesty ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí" uvedl vedoucí lékař ČNRDD a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Pavel Jindra.

Nyní je podle zástupců registru každoročně pouze 15 až 20 procent nepříbuzenských transplantací v Česku prováděno s dárcem z českého registru, takzvaným národním dárcem. Pro zbývající pacienty se musejí krvetvorné buňky vozit ze zahraničí. Podle Jindry je hlavním cílem registru podíl zvýšit, byť je dnes mnohem příznivější než v jiných vyspělých zemích. Jmenoval například Rakousko s šesti procenty transplantací s národním dárcem, Francii a Nizozemsko s osmi procenty a Švýcarsko, Belgii nebo Dánsko pouze s asi třemi procenty. "Transplantovat českého pacienta s dárcem ze zahraničí je nejenom dražší, ale i organizačně a časově náročnější, zvláště v současné době omezeného cestování kvůli protipandemickým opatřením. Přitom pro úspěšnost transplantace je její včasné provedení zásadní," doplnil Jindra

Záměrem ČNRDD je posunout podíl českých pacientů transplantovaných s lokálním dárcem alespoň na čtvrtinu, případně třetinu. Česká republika by se tím přiblížila státům jako je Španělsko s 24 procenty transplantací s národním dárcem, USA s 49 procenty nebo Německo se 74 procenty.

Související

Ilustrační foto

Darujte kostní dřeň: Do českého registru se přihlásilo již 60 tisíc lidí

Praha - Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) dosáhl 60.000 dobrovolných dárců, za posledních 13 měsíců se jejich počet zvýšil o 10.000. V ČR onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity.

Více souvisejících

Český národní registr dárců dřeně Zdravotnictví život Zlínský kraj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy