Zástupci domácí péče litují loňské dohody se zdravotními pojišťovnami. Tvrdí, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim dluží peníze na loňský rok. Uvedli to v tiskovém prohlášení, pod kterým je podepsaná Charita ČR, Asociace domácí péče, sekce domácí péče České asociace sester a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR. Pojišťovna jejich argumenty odmítá, dostali podle ní několik desítek milionů navíc. S kritikou nesouhlasí ani ministerstvo. Na domácí péči jde podle něj příští rok 2,5 miliardy korun, nárůst má tak vyšší než ostatní segmenty.
Organizace zabývající se péči o pacienty v jejich domácím prostředí se ohrazují proti vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podle kterého "ohrožují stabilitu zdravotnictví", vytvářejí nátlak a nerespektují uzavřené dohody. Na základě dohod segmentů zdravotní péče se zdravotními pojišťovnami se rozdělují peníze na zdravotní péči na příští rok. Domácí péče, ale také segment akutní a následné lůžkové péče, dohodu neuzavřely, protože část jejich zástupců nesouhlasila s navrhovanou výší meziročního navýšení úhrad.
"Je září a naše střediska ještě nemají ze strany pojišťoven uzavřené vyúčtování z loňského roku," uvedli v prohlášení. Podle nich se pojišťovny snaží dosáhnout s jednotlivými subjekty podepsání dodatků. "Během dohodovacího řízení nejprve poslala vyúčtování za loňský rok, kde mnohde nejen nedoplatila faktury za provedené výkony, ale ještě požadovala vratky za překročení průměrné úhrady stanovené na jednoho pacienta, a to mnohde v řádu statisíců," napsaly organizace.
Podle VZP jsou argumenty zástupců segmentů domácí péče nedůvodné. "V minulém roce rostly úhrady o rekordních osm procent a k tomu dostali v rámci bonifikací a vyúčtování předběžných měsíčních úhrad dalších několik desítek milionu navíc," sdělil ČTK mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.
Ministerstvo zdravotnictví se podle prohlášení organizací nezajímá, kolik zdravotní péče v domácnostech opravdu stojí. Už dříve charita uvedla, že platby od pojišťoven nepokrývají ani náklady na platy zdravotních sester. Na podporu svých požadavků spustily petici.
"Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny byly koncem srpna předány archy s celkem 36.261 podpisy a další archy stále přicházejí. Cílem petice je dosáhnout veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně, které by ovlivnilo navržené parametry úhradové vyhlášky pro příští rok," stojí v prohlášení.
Pro ministerstvo je podle mluvčí Gabriely Štěpanyové zabezpečení efektivního fungování domácí péče v ČR prioritou. "Jsme si vědomi toho, že domácí péče byla v minulosti upozaďována a na její úkor byly upřednostňovány jiné segmenty zdravotní péče, například nemocnice," sdělila ČTK.
Pro rok 2020 podle ní pojišťovny navrhly nárůst proti letošnímu roku o 340 milionů korun, což je navýšení o 15,7 procenta proti průměru pěti procent v ostatních segmentech.
Změny ohodnocení některých výkonů, které mají přinést navýšení plateb, navrhované pracovní skupinou založenou ministerstvem, se podle organizací projeví nejdříve příští rok. "Ani zakotvení této změny však ještě neznamená, že vyšší úhradu za materiál od zdravotních pojišťoven skutečně obdržíme, protože pokud zůstanou regulace zachovány, i nadále zůstanou poskytovatelé domácí péče, kteří budou nuceni část nákladů doplácet z jiných zdrojů," dodaly.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh
Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun
sociální péče , zdravotní pojišťovny , Zdravotnictví , VZP
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák