Domácí péče postrádá peníze. Dohody s pojišťovnami její zástupci litují

Zástupci domácí péče litují loňské dohody se zdravotními pojišťovnami. Tvrdí, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim dluží peníze na loňský rok. Uvedli to v tiskovém prohlášení, pod kterým je podepsaná Charita ČR, Asociace domácí péče, sekce domácí péče České asociace sester a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR. Pojišťovna jejich argumenty odmítá, dostali podle ní několik desítek milionů navíc. S kritikou nesouhlasí ani ministerstvo. Na domácí péči jde podle něj příští rok 2,5 miliardy korun, nárůst má tak vyšší než ostatní segmenty.

Organizace zabývající se péči o pacienty v jejich domácím prostředí se ohrazují proti vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podle kterého "ohrožují stabilitu zdravotnictví", vytvářejí nátlak a nerespektují uzavřené dohody. Na základě dohod segmentů zdravotní péče se zdravotními pojišťovnami se rozdělují peníze na zdravotní péči na příští rok. Domácí péče, ale také segment akutní a následné lůžkové péče, dohodu neuzavřely, protože část jejich zástupců nesouhlasila s navrhovanou výší meziročního navýšení úhrad.

"Je září a naše střediska ještě nemají ze strany pojišťoven uzavřené vyúčtování z loňského roku," uvedli v prohlášení. Podle nich se pojišťovny snaží dosáhnout s jednotlivými subjekty podepsání dodatků. "Během dohodovacího řízení nejprve poslala vyúčtování za loňský rok, kde mnohde nejen nedoplatila faktury za provedené výkony, ale ještě požadovala vratky za překročení průměrné úhrady stanovené na jednoho pacienta, a to mnohde v řádu statisíců," napsaly organizace.

Podle VZP jsou argumenty zástupců segmentů domácí péče nedůvodné. "V minulém roce rostly úhrady o rekordních osm procent a k tomu dostali v rámci bonifikací a vyúčtování předběžných měsíčních úhrad dalších několik desítek milionu navíc," sdělil ČTK mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo zdravotnictví se podle prohlášení organizací nezajímá, kolik zdravotní péče v domácnostech opravdu stojí. Už dříve charita uvedla, že platby od pojišťoven nepokrývají ani náklady na platy zdravotních sester. Na podporu svých požadavků spustily petici.

"Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny byly koncem srpna předány archy s celkem 36.261 podpisy a další archy stále přicházejí. Cílem petice je dosáhnout veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně, které by ovlivnilo navržené parametry úhradové vyhlášky pro příští rok," stojí v prohlášení.

Pro ministerstvo je podle mluvčí Gabriely Štěpanyové zabezpečení efektivního fungování domácí péče v ČR prioritou. "Jsme si vědomi toho, že domácí péče byla v minulosti upozaďována a na její úkor byly upřednostňovány jiné segmenty zdravotní péče, například nemocnice," sdělila ČTK.

Pro rok 2020 podle ní pojišťovny navrhly nárůst proti letošnímu roku o 340 milionů korun, což je navýšení o 15,7 procenta proti průměru pěti procent v ostatních segmentech.

Změny ohodnocení některých výkonů, které mají přinést navýšení plateb, navrhované pracovní skupinou založenou ministerstvem, se podle organizací projeví nejdříve příští rok. "Ani zakotvení této změny však ještě neznamená, že vyšší úhradu za materiál od zdravotních pojišťoven skutečně obdržíme, protože pokud zůstanou regulace zachovány, i nadále zůstanou poskytovatelé domácí péče, kteří budou nuceni část nákladů doplácet z jiných zdrojů," dodaly.

Související

Ministerstvo práce

Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh

Do léta mají být příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Částka má poté výrazně vzrůst ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku zřejmě dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím návrh, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun

Jen do léta budou příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Ta totiž od léta výrazně poroste ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím poslanecký pozměňovací návrh zákona o sociálních službách, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Více souvisejících

sociální péče zdravotní pojišťovny Zdravotnictví VZP

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy